3,5 mln zł ma kosztować dalszy ciąg modernizacji Zielonego Rynku. Prace mają być rozłożone na etapy i potrwać do 2020 roku.
Pierwsza część targowiska została wyremontowana na przełomie 2013 i 2014 roku. Nie obyło się bez sporych problemów. Prace się przeciągały, utrudnienia dosięgły i kupujących i sprzedających. Po miesiącach cierpień w końcu zmodernizowano 1/3 rynku. Od tamtej pory nic się nie działo. Aż do teraz.
Na miniony poniedziałek (23 lipca) zwołana została nadzwyczajna sesja rady miejskiej, podczas której jednym z głównych tematów miało być wyrażenie zgody na przebudowę placu handlowego.
Tryb zwołania sesji wzbudził[paywall] spore kontrowersje wśród radnych opozycji. Nim rozpoczęła się sesja, odbyło się wspólne posiedzenie komisji gospodarki miejskiej oraz komisji budżetu i finansów. Najwięcej pytań i uwag do projektu uchwały mieli radni Wojciech Błachowicz (PO) i Ryszard Kulej (SLD).
Obaj dociekali, dlaczego w tej sprawie zwoływana jest sesja nadzwyczajna i czy projekt był konsultowany ze sprzedającymi na rynku. Ponadto zauważyli, że w tym roku na tę inwestycję ma zostać przeznaczone tylko 200 tys. zł. W związku z tym pytali, co zostanie zrobione i jak wygląda harmonogram prac. W. Błachowicz uznał, że projekt ma braki i budzi szereg wątpliwości. – Ponieważ gros środków będzie pochodzić z kasy miejskiej, chciałbym mieć pewność, że pieniądze te są dobrze wydatkowane – mówił. R. Kulej zaznaczył, że kupcom zależy, aby remont został przeprowadzony szybko i sprawnie.
– Państwo wprowadziliście do tego budżetu zadanie pod nazwą modernizacja Zielonego Rynku na kwotę 200 tysięcy – odpowiadał zastępca prezydenta Janusz Hamryszczak. Wyjaśniał, że podjęta jakiś czas temu uchwała otwierała drogę do poszukania dofinansowania. I takie się właśnie trafiło, jednak umowę trzeba podpisać w ciągu 14 dni, więc nie można czekać z podjęciem uchwały do września. Stwierdził też, że przygotowanie nowego projektu remontu pochłonęłoby kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Wiceprezydent uspokajał, że liczba stanowisk do handlowania nie ulegnie zmniejszeniu. Tłumaczył, że modernizację można przeprowadzić w ciągu kilku miesięcy, ale wiązałoby się to z zupełnym zamknięciem obiektu, a więc pozbawieniem wielu osób miejsca uzyskiwania dochodu. – Oczekiwanie osób handlujących jest takie, aby była zachowana ciągłość handlu. Wiadomo, że czasem będzie wyłączenie, ale krótkotrwałe – powiedział.
J. Hamryszczak wyjaśniał, że dopiero po przyjęciu tej uchwały można będzie przystąpić do planowania harmonogramu. Zaznaczył, że nie ma pewności, czy już w tym roku jakiekolwiek prace się rozpoczną.
W posiedzeniu komisji wzięli udział także przedstawiciele Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej: Ryszard Miłoszewski i Błażej Wilk. – Jesteśmy za remontem, ale robionym z głową. Nie chcemy powtórki sprzed kilku lat, kiedy została rozgrzebana część rynku, remont się przedłużał i klienci odpływali do innych punktów sprzedaży – mówił B. Wilk.
Zasugerował wyznaczenie dla wykonawcy horrendalnych kar za opóźnienia, aby remont nie sparaliżował targowiska na długi czas. – Jak dają pieniądze, to trzeba brać, tylko prześwietlać trzy razy tego, który będzie wykonywał remont – dodał R. Miłoszewski.
Posiedzenie komisji znacznie się przedłużyło i sesja rozpoczęła się z półtoragodzinnym opóźnieniem. Ponieważ brali w niej udział niemal ci sami radni, którzy uczestniczyli w obradach komisji, głosowanie przeprowadzono bardzo sprawnie. Prawie...
Przez chwilę wydawało się, że zabraknie wymaganej liczby radnych dla ważności obrad. W chwili, gdy przewodniczący Bogusław Zaleszczyk rozpoczynał sesję, salę opuścili radni PO, mimo że wcześniej podpisali listę obecności. W tym momencie radnych było za mało. Przewodniczący ogłosił 5-minutową przerwę, a po 2 minutach na sali pojawiło się dwóch radnych, dzięki czemu głosowania mogły być przeprowadzone. Za przyjęciem uchwały opowiedzieli się wszyscy obecni, czyli 13 osób.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.już zaczyna się kampania wyborcza, co zrobimy i za ile, i tak będziemy ścigać się w pomyślunkach na pewno potrzebnych , ale skąd wziąść kasę na chociażby "wkład własny" jak kasa pusta a nawet zadłużona po uszy, skarbnik odchodzi na zasłużoną emeryturę, obecny włodarz nie startuje, a nowi - niech się martwią jak z tego ambarasu wyjść.
Z artykułu wynika że tylko Wojciech Błachowicz i Ryszard Kulej wzięli czynny i merytoryczny udział w dyskusji. To teraz mam pytanie gdzie jest PiS matko ludzie przecież Wy rządzicie miastem czy was naprawde nic nie obchodzi czy wy naprawde uważacie że zwycięstwo w wyborach macie juz w kieszeni ? Jestem przerażona a najgorzej że PiS raczej wygra wprowadzi tych samych Radnych i dalej nic nie będą robić !!!
Wybory, wybory... A slumsy dalej będą do 2222 r.
Jak masz pieniądze to robisz projekt i budujesz. Samorządowcy w Przemyślu przed wyborami robią wszystko odwrotnie. Najpierw rozwalą wszystko (ludzie pozostaną bez pracy), zaczną coś budować , później pozostawią bo zabraknie pieniędzy na dokończenie. O zgrozo!!!
3.5 Miliona , toż to za to połowę Przemyśla można kupić a nie postawić kilka kontenerów i położyć kostkę , to chyba kolejny przekręt przetargowy...takie coś tylko w Przemyslu
To tam w dwa lata powstanie jakiś wieżowiec? Nowe Złote Tarasy? To jakaś kpina, tyle lat na wyrównanie terenu i postawienie kilku budek. W Warszawie większy bazarek przygotowali w niecałe trzy miesiące gdy przenosili lokalizację przy budowie metra.
Dlaczego miasto czyli mieszkancy maja sponsorowac handlarzy? Tam juz wiejskich sprzedawcow prawie nie ma, bardzo nieliczni sprzedaja plony ktore sami wychodowali, tam jest sam handlarz ktory kupuje towar na gieldzie czy w hurtowniach i sprzedaje z zyskiem. A handlarze niech sobie kupia teren od miasta, wybuduja centrum handlowe i tam sprzedaja. Jestem przeciwny doplacaniu do kiesy ludzi ktorzy z nas zdzieraja.
Dokładnie właśnie tak będzie! PiS wprowadzi tych samych radnych=bezradnych i NIC nie będzie. Teraz była sytuacja podobna - po komisjach większość radnych opcji rządzącej czyli PiS z satelitkami uciekli z sali obrad ! Dlatego opozycja, gdy zobaczyła te pustki w ławkach - postanowiła oprotestować taki stan rzeczy! na salę obrad po komisji weszło tylko 13 radnych wraz z przewodniczącym Zaleszczykiem i dwoma zastępcami. Jeśli od 13 radnych odejmiemy radnych opozycji tj. 4 osoby, to znaczy że było na sali 9 osób z PiS. To kto miał zabierać głos? Gdzie jest tych 10 WSPANIAŁYCH Z PiS????? DLATEGO ZAPROTEKSTOWALIŚMY - NASZYMI RĘKAMI się CHCE PRZEPCHAĆ NIEWYGODNE DECYZJE.
Takie cuda tylko w Przemyślu,lokalizacja może i dobra dla handlujących ,ale gdzie auto postawić,do tego na rynku zielonym 90% to zawodowi handlarze ,niech zawiążą miedzy sobą spółdzielnie i postawią targowisko z prawdziwego zdarzenia a nie mieszkańcy mają im stwarzać lepsze warunki pracy
A tak, tak... i taki głos - w imieniu radnych PO - zabrał Wojtek Błachowicz!
Szok i niedowierzanie CNN , Rasija 24 i Ajazira nawet o tym mówiły .
Pusty i ponoć wyremontowany z parkingiem stoi obiekt po dawnym Polmozbycie na ul. Zana
No właśnie, właśnie... a dotacje dostają księżą!
Panie Wilk daj Pan sobie spokój juz z tym,aby zasiasc gdzies na jakiejs grzedie.Panskiemu ojcu tez nie wyszło choc rył pod wszystkimi
Widzę ze pan Ryszek Miłoszewski jest z tylko jedna odznaką w klapie ciekawy jestem gdzie są te z przed 1989r .
Co ci wszyscy przemyscy radni i bezradni , partyjni aktywiści, społecznicy , polityczni kłamcy i oszuści , ludzie bez honoru i przyzwoitości wyprawiają przed każdymi wyborami ? Dwoją się i troją , prześcigają w kłamstwach i przedwyborczych obietnicach tylko po to żeby zaistnieć i pozostać lub dostać się do tego sytego koryta . A ludziska i tak za każdym razem dają się wystrychnąć na dutka idąc jak to stado baranów w amoku do urn wyborczych i głosują w dalszym ciągu na tych samych wielokrotnie niesprawdzonych cymbałów . Żałosny poziom wiedzy o demokracji wśród przemyślan jest żenujący . A po wyborach jak zwykle jedni na drugich będą narzekać ze ten czy tamta nie głosowała na tego kandydata lub co gorsza w ogóle nie uczestniczyła w głosowaniu .
Takie przekręty to tylko w Przemyślu przejdą. Dwa lata i potem jeszcze rok an poprawki. Zwykłe złodziejstwo.
Legenda głosi, że przed wyborami w wydziale spraw obywatelskich wzrasta liczba meldunków... duchownych. Stąd takie dziwne wyniki wyborów.
idą wybory,czas na obiecanki
już zaczyna się kampania wyborcza, co zrobimy i za ile, i tak będziemy ścigać się w pomyślunkach na pewno potrzebnych , ale skąd wziąść kasę na chociażby "wkład własny" jak kasa pusta a nawet zadłużona po uszy, skarbnik odchodzi na zasłużoną emeryturę, obecny włodarz nie startuje, a nowi - niech się martwią jak z tego ambarasu wyjść.
Z artykułu wynika że tylko Wojciech Błachowicz i Ryszard Kulej wzięli czynny i merytoryczny udział w dyskusji. To teraz mam pytanie gdzie jest PiS matko ludzie przecież Wy rządzicie miastem czy was naprawde nic nie obchodzi czy wy naprawde uważacie że zwycięstwo w wyborach macie juz w kieszeni ? Jestem przerażona a najgorzej że PiS raczej wygra wprowadzi tych samych Radnych i dalej nic nie będą robić !!!