Reklama

Kolejny krok do remontu Zielonego Rynku. Prace mają potrwać 2 lata

24/07/2018 20:00

3,5 mln zł ma kosztować dalszy ciąg modernizacji Zielonego Rynku. Prace mają być rozłożone na etapy i potrwać do 2020 roku.

Pierwsza część targowiska została wyremontowana na przełomie 2013 i 2014 roku. Nie obyło się bez sporych problemów. Prace się przeciągały, utrudnienia dosięgły i kupujących i sprzedających. Po miesiącach cierpień w końcu zmodernizowano 1/3 rynku. Od tamtej pory nic się nie działo. Aż do teraz.

Na miniony poniedziałek (23 lipca) zwołana została nadzwyczajna sesja rady miejskiej, podczas której jednym z głównych tematów miało być wyrażenie zgody na przebudowę placu handlowego.

Tryb zwołania sesji wzbudził[paywall] spore kontrowersje wśród radnych opozycji. Nim rozpoczęła się sesja, odbyło się wspólne posiedzenie komisji gospodarki miejskiej oraz komisji budżetu i finansów. Najwięcej pytań i uwag do projektu uchwały mieli radni Wojciech Błachowicz (PO) i Ryszard Kulej (SLD).

Reklama

 

Projekt ma braki

Obaj dociekali, dlaczego w tej sprawie zwoływana jest sesja nadzwyczajna i czy projekt był konsultowany ze sprzedającymi na rynku. Ponadto zauważyli, że w tym roku na tę inwestycję ma zostać przeznaczone tylko 200 tys. zł. W związku z tym pytali, co zostanie zrobione i jak wygląda harmonogram prac. W. Błachowicz uznał, że projekt ma braki i budzi szereg wątpliwości. – Ponieważ gros środków będzie pochodzić z kasy miejskiej, chciałbym mieć pewność, że pieniądze te są dobrze wydatkowane – mówił. R. Kulej zaznaczył, że kupcom zależy, aby remont został przeprowadzony szybko i sprawnie.

Reklama

– Państwo wprowadziliście do tego budżetu zadanie pod nazwą modernizacja Zielonego Rynku na kwotę 200 tysięcy – odpowiadał zastępca prezydenta Janusz Hamryszczak. Wyjaśniał, że podjęta jakiś czas temu uchwała otwierała drogę do poszukania dofinansowania. I takie się właśnie trafiło, jednak umowę trzeba podpisać w ciągu 14 dni, więc nie można czekać z podjęciem uchwały do września. Stwierdził też, że przygotowanie nowego projektu remontu pochłonęłoby kilkadziesiąt tysięcy złotych.

 

Chcemy zachować ciągłość handlu

Wiceprezydent uspokajał, że liczba stanowisk do handlowania nie ulegnie zmniejszeniu. Tłumaczył, że modernizację można przeprowadzić w ciągu kilku miesięcy, ale wiązałoby się to z zupełnym zamknięciem obiektu, a więc pozbawieniem wielu osób miejsca uzyskiwania dochodu. – Oczekiwanie osób handlujących jest takie, aby była zachowana ciągłość handlu. Wiadomo, że czasem będzie wyłączenie, ale krótkotrwałe – powiedział.

Reklama

J. Hamryszczak wyjaśniał, że dopiero po przyjęciu tej uchwały można będzie przystąpić do planowania harmonogramu. Zaznaczył, że nie ma pewności, czy już w tym roku jakiekolwiek prace się rozpoczną.

 

Róbmy remont z głową

W posiedzeniu komisji wzięli udział także przedstawiciele Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej: Ryszard Miłoszewski i Błażej Wilk. – Jesteśmy za remontem, ale robionym z głową. Nie chcemy powtórki sprzed kilku lat, kiedy została rozgrzebana część rynku, remont się przedłużał i klienci odpływali do innych punktów sprzedaży – mówił B. Wilk.

Reklama

Zasugerował wyznaczenie dla wykonawcy horrendalnych kar za opóźnienia, aby remont nie sparaliżował targowiska na długi czas. – Jak dają pieniądze, to trzeba brać, tylko prześwietlać trzy razy tego, który będzie wykonywał remont – dodał R. Miłoszewski.

 

Radni opuścili salę

Posiedzenie komisji znacznie się przedłużyło i sesja rozpoczęła się z półtoragodzinnym opóźnieniem. Ponieważ brali w niej udział niemal ci sami radni, którzy uczestniczyli w obradach komisji, głosowanie przeprowadzono bardzo sprawnie. Prawie...

Przez chwilę wydawało się, że zabraknie wymaganej liczby radnych dla ważności obrad. W chwili, gdy przewodniczący Bogusław Zaleszczyk rozpoczynał sesję, salę opuścili radni PO, mimo że wcześniej podpisali listę obecności. W tym momencie radnych było za mało. Przewodniczący ogłosił 5-minutową przerwę, a po 2 minutach na sali pojawiło się dwóch radnych, dzięki czemu głosowania mogły być przeprowadzone. Za przyjęciem uchwały opowiedzieli się wszyscy obecni, czyli 13 osób.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    dd - niezalogowany 2018-07-24 20:16:31

    idą wybory,czas na obiecanki

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mieszkaniec miasta - niezalogowany 2018-07-24 20:18:29

    już zaczyna się kampania wyborcza, co zrobimy i za ile, i tak będziemy ścigać się w pomyślunkach na pewno potrzebnych , ale skąd wziąść kasę na chociażby "wkład własny" jak kasa pusta a nawet zadłużona po uszy, skarbnik odchodzi na zasłużoną emeryturę, obecny włodarz nie startuje, a nowi - niech się martwią jak z tego ambarasu wyjść.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Załamana mieszkanka - niezalogowany 2018-07-24 20:29:37

    Z artykułu wynika że tylko Wojciech Błachowicz i Ryszard Kulej wzięli czynny i merytoryczny udział w dyskusji. To teraz mam pytanie gdzie jest PiS matko ludzie przecież Wy rządzicie miastem czy was naprawde nic nie obchodzi czy wy naprawde uważacie że zwycięstwo w wyborach macie juz w kieszeni ? Jestem przerażona a najgorzej że PiS raczej wygra wprowadzi tych samych Radnych i dalej nic nie będą robić !!! 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama