Reklama

Kolejny oddział w przemyskim szpitalu po modernizacji. Neurologia z pododdziałem udarowym w nowej szacie i z nowym sprzętem [ZDJĘCIA]

W Wojewódzkim Szpitalu im. św. Ojca Pio w Przemyślu 24 stycznia uroczyście otwarto zmodernizowany Oddział Neurologiczny z Pododdziałem Udarowym. Pacjenci zyskali znakomite warunki do leczenia, a personel do wykonywania swojej pracy. Wydarzenie zwieńczyło Spotkanie Noworoczne Pracowników Ochrony Zdrowia połączone z wręczeniem Medali z Długoletnią Służbę, które odbyło się w restauracji „Perła Przemyśla”.

Przemyski szpital sfinalizował kolejne działania mające na celu poprawę komfortu pacjentów i pracy personelu, a także zwiększenie możliwości świadczenia usług. Tym razem objęły one Oddział Neurologiczny z Pododdziałem Udarowym, który przeszedł reorganizację. Efekty kapitalnego remontu w postaci wymiany instalacji sanitarnych, w tym gazów medycznych; instalacji elektrycznych oraz dostosowania pomieszczeń do wysokich standardów to z pewnością coś, na co pacjenci czekali od dawna. Dodatkowo wszystkie sale chorych na oddziale, a także pracownie i gabinet rehabilitacji są teraz klimatyzowane. Wykonawcą wszystkich tych prac remontowych była lokalna firma ogólnobudowlana „Esbud” Edward Strzemiński z Prałkowiec koło Przemyśla.

Dodatkowo neurologia zyskała nowe wyposażenie, m.in.: 5 nowych kardiomonitorów oraz instalację do monitorowania parametrów życiowych na sali intensywnego nadzoru, lampę zabiegową, panele gazów medycznych, konsolę pielęgniarską. Łączny koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad 4,1 mln zł (same prace budowlane kosztowały 3,7 mln zł), przy czym kwota wsparcia z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego to aż 3 mln 184 tys. 500 zł.

Reklama

Jak zaznaczyła na uroczystości otwarcia zmodernizowanego oddziału dyrektor szpitala Barbara Stawarz, jest to jedna z wielu inwestycji, jakie zostały zrealizowane w ubiegłym roku przy wsparciu z budżetu województwa podkarpackiego.

– Oddział Neurologiczny z Pododdziałem Udarowym został gruntownie wyremontowany, przez co zmienił się wizualnie. Zakupiliśmy również niezbędne wyposażenie i sprzęt. Pacjenci będą leczeni teraz w dużo bardziej komfortowych warunkach. Poprawi się też dostępność do diagnostyki i leczenia szpitalnego – podkreśliła.

Reklama

Przypomniała ponadto, że przemyski szpital został wyróżniony przez Europejskie Towarzystwo Udarowe międzynarodową nagrodą za wprowadzenie nowatorskich procedur, dzięki którym ścieżka pacjenta z podejrzeniem udaru od drzwi szpitalnych do podania leku trwa 8 minut, co znacząco poprawia rokowania pacjentów.

Jeden z elementów 8 ważnych przedsięwzięć

Wydarzenie było okazją do złożenia podziękowań Zarządowi Województwa Podkarpackiego i marszałkowi Władysławowi Ortylowi za zrozumienie potrzeb placówki oraz pracownikom szpitala za sprawne zaplanowanie i przygotowanie koniecznej do rozpoczęcia prac dokumentacji i nadzorowanie zakupów i inwestycji.

Reklama

– Ta inwestycja, która w wymiarze finansowym nie jest być może największa, jest jednym z elementów ośmiu ważnych przedsięwzięć, przeprowadzanych w przemyskim szpitalu od chwili połączenia i restrukturyzacji kapitałowej placówki. Czynimy to dla dobra pacjentów, wiedząc, że szpital ten jest ważnym miejscem, z ważnymi kompetencjami, które cały czas powiększamy – zauważył marszałek W. Ortyl.

Przypomniał też, że w realizacji jest kolejna inwestycja związana z kardiochirurgią, która będzie finalizowana w tym roku, za ponad 32 mln zł. – Przed nami też inwestycja związana z SOR-em – dodał. Marszałek podkreślił również, że dzięki tworzeniu dobrych warunków dla pacjenta, jak też kadry przemyski szpital może konkurować z prywatnymi rozwijającymi się ośrodkami.

Reklama

Obecny na uroczystości wicewojewoda Tomasz Lorenc podkreślił z kolei, że szpital w Przemyślu jest istotny nie tylko dla mieszkańców Przemyśla i powiatu przemyskiego, ale również dla powiatów ościennych – jarosławskiego czy lubaczowskiego.

– To ważne, ze względów komunikacyjnych, by lokalni pacjenci z chorobami neurologicznymi mogli być leczeni w dobrych warunkach na miejscu i nie musieli szukać pomocy w oddalonych od Przemyśla ośrodkach – dodał.

Przemówienia zwieńczyło symboliczne przecięcie wstęgi i poświęcenie wyremontowanych sal przez metropolitę przemyskiego abpa Adam Szal. Podkreślił on, że każdy szpital jest domem nadziei dla chorych i jednocześnie domem ulgi w cierpieniu. – Niech patron szpitala – św. Ojciec Pio – wspiera szpitalną załogę i wszystkich, którzy pomagają tej placówce – powiedział.

Reklama

Dopełnieniem uroczystości było Spotkanie Noworoczne Pracowników Ochrony Zdrowia w restauracji „Perła Przemyśla”.

Neurologia w liczbach

Oddział Neurologiczny z Pododdziałem Udarowym Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu liczy 36 łóżek, w tym pododdział udarowy to 21 łóżek, z 9 stanowiskami intensywnego nadzoru. Przyjmuje rocznie ponad 1,5 tysiąca pacjentów. Na oddziale prowadzone są programy lekowe: leczenia SM, leczenia immunologlobulinami chorób nerwowo- mięśniowych czy leczenia spastyczności toksyną botulinową.

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 01/02/2025 11:44
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama