Reklama

Kolejny zgrzyt w strukturach Koalicji Obywatelskiej

Podczas poniedziałkowej (8 lipca br.) sesji Rady Miejskiej w Przemyślu doszło do zgrzytu na linii Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej – wiceprzewodnicząca rady miejskiej Ewa Sawicka. Ci pierwsi głosowali za wyborem Jerzego Krużela na nowego wiceprzewodniczącego, ta druga – która radną została z listy KO – na Rafała Kijankę, kandydata Prawa i Sprawiedliwości.

Głównym punktem wspomnianej sesji było przychylenie się radnych do wniosku Jolanty Sawickiej (PiS), która złożyła rezygnację z funkcji wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej w Przemyślu oraz wybór nowego wice.

Przypomnijmy, że po objęciu funkcji przewodniczącego Rady Miejskiej w Przemyślu przez Marcina Kowalskiego (Wspólnie dla Przemyśla), radni wybrali spośród siebie trzech wiceprzewodniczących. Zostali nimi: Ewa Sawicka (niezależna), Jolanta Sawicka (PiS) oraz Robert Bal (Przemyśl to My). Ta druga długo w fotelu wiceprzewodniczącej nie posiedziała. Złożyła wniosek o rezygnacji, który radni przyjęli jednogłośnie (18 głosów „za”; 5 nieobecnych). J. Sawicka zrezygnowała także z członkostwa w Klubie Radnych PiS.

Reklama

Podczas sesji doszło więc do wyboru jej następcy. Kandydatów było dwóch. To Rafał Kijanka (PiS) i Jerzy Krużel (KO). Następcą J. Sawickiej został ten pierwszy, który otrzymał 12 głosów „za”. J. Krużel natomiast – 6. To była jego druga przymiarka do tej funkcji, druga nieudana. Minimalną kwotą głosów, aby kandydatura szefa Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu mogła przejść, było właśnie 12. Języczkiem u wagi był głos wspomnianej Ewy Sawickiej.

Zażenowani?

Jeszcze w trakcie sesji doszło do wymiany zdań między radnymi z Klubu Radnych KO a E. Sawicką. Po zakończeniu obrad radna Anna Grad-Mizgała pomieściła na jednym z portali społecznościowych następujący wpis:

Reklama
  • „(...) Na stanowisku wiceprzewodniczącego utworzył się wakat i wobec tego Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej jako drugi największy klub radnych w RM (6 mandatów), zgłosił kandydaturę Jerzego Krużela. Swoją kandydaturę zgłosił również klub PiS (3 mandaty) w osobie radnego Kijanki. W dyskusji poprzedzającej głosowanie, w odpowiedzi na zdanie jakoby klub Koalicji Obywatelskiej był należycie reprezentowany w prezydium RM, odpowiedziałam że decyzja kogo do prezydium zgłasza klub KO jest jego suwerenną decyzją i tą osobą nie jest pani radna Ewa Sawicka, która notabene nie wstąpiła do klubu KO. Tak samo jest w przypadku obsady stanowiska wiceprezydenta. Klub radnych KO pięć tygodni temu, na piśmie wskazał swoją kandydaturę na to stanowisko. I nie jest to Pan Bogusław Świeży. Do momentu rozpatrzenia przez prezydenta miasta Wojciecha Bakuna naszego wniosku i do momentu właściwego obsadzenia prezydium RM, jako klub Koalicji Obywatelskiej mamy prawo postrzegać się jako klub opozycyjny do frakcji Pana Prezydenta. Na opróżnione przez panią Jolantę Sawicką stanowisko wiceprzewodniczącego RM w Przemyślu, kluby radnych: Wspólnie dla Przemyśla, Przemyśl to My, PiS i radni niezależni wybrały Pana Rafała Kijankę. Wszyscy radni Koalicji Obywatelskiej głosowali za swoim kandydatem”[paywall].

– Ocenę zachowań pani radnej Sawickiej pozostawiam jej wyborcom. Już kilka dni po wyborach złożyła na ręce przewodniczącego klubu radnych pismo, że jest radną niezależną. Z kolei pan Świeży nie ma żadnej rekomendacji, aby występować jako osoba z Koalicji Obywatelskiej. Jest zawieszony w prawach członka – wyjaśnił przemyski poseł KO Marek Rząsa. Fot. Mariusz Godos

 

Nie zostało to ani powiedziane, ani napisane wprost, ale można było wyczuć nie tylko rozczarowanie, ale i zażenowanie radnych KO wynikami głosowania i postawą radnej E. Sawickiej, która – jak już wspomnieliśmy – do tego gremium dostała się z list Koalicji Obywatelskiej. Więc naturalnym (jakby się wielu wydawało) było, że powinna zagłosować za kandydatem tej partii...

Reklama

Będą konsekwencje?

O komentarz do całej sprawy poprosiliśmy posła Marka Rząsę, szefa struktur powiatowych PO.

– Ta sytuacja zdziwiła wielu. Doskonale sobie zdajemy sprawę, że to nie służy zarówno Platformie, jak i Koalicji Obywatelskiej. W związku z tym zdarzeniem odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Zarządu Powiatu PO. Podjęliśmy odpowiednie decyzje, ale na razie nie mogę ich upubliczniać. Najpierw dowiedzą się o nich główni zainteresowani. Będziemy podejmować zdecydowane kroki, bo tak dalej być nie może. Będziemy także reagować na słowa, jakie po raz kolejny wypowiada pan przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Kowalski. On nie ma kompletnie zielonego pojęcia, co się dzieje w naszych strukturach, a wciąż powtarza o jakiś rekomendacjach do pełnienia funkcji w Radzie Miejskie bądź w Urzędzie Miasta. Zgodnie z naszym statutem, takie rekomendacje wydaje tylko i wyłącznie Rada Powiatu PO. A już kompletnym nadużyciem było włączenie w to wszystko pani wojewody, bo stwierdził, że to ona właśnie kogoś rekomendowała. Rozmawiałem z panią wojewodą na ten temat. Jest oburzona tymi słowami, bo nawet nie ma takich kompetencji

Reklama

– stwierdził M. Rząsa.

– Ocenę zachowań pani radnej Ewy Sawickiej pozostawiam jej wyborcom. Już kilka dni po wyborach odmówiła przystąpienia do klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, a następnie złożyła na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej pismo, że jest radną niezależną. Z kolei pan Bogusław Świeży jest zawieszony w prawach członka PO. Wniosek nasuwa się sam – oboje nie mają rekomendacji struktur powiatowych PO na zajmowane stanowiska

– podsumował.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 20/07/2024 21:01
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama