Reklama

Koło Kalwarii Pacławskiej pojawiło się yeti?

14/03/2018 19:24

Jeśli sprawcą szkód w gospodarstwie nie jest wilk ani niedźwiedź, to kto? Czy człowiek mógł oskalpować psa? Jak istota mogła być tak brutalna i dlaczego? Te pytania pozostają bez odpowiedzi.

Przed dwoma tygodniami pisaliśmy o oskalpowanym psie w gospodarstwie Romana Łazorki w Leszczynach w gminie Fredropol. Spłoszone zostały również konie, które wyważyły drzwi i wybiegły ze stajni. Jeden z nich miał ranę na boku. Mężczyzna nie ma wątpliwości, że sprawcą jest niedźwiedź. Tym bardziej, że w malutkiej wiosce nieopodal Kalwarii Pacławskiej i Arłamowa ten drapieżnik był już widywany parokrotnie.

– Gdyby to był wilk[paywall], to pies miałby inne ślady ugryzień. A niedźwiedź raz chlasnął go łapą i wystarczyło – zauważa. Te domniemania potwierdzały słowa zastępcy nadleśniczego Nadleśnictwa Bircza Stanisława Rębisza. – Dostał raz łapą i padł. Dla wilka pies to przysmak. Zostaje tylko łańcuch i ewentualnie parę kości – powiedział. Nadleśnictwo jednak nie otrzymało żadnego zgłoszenia w tej sprawie, a S. Rębisz opierał swoje przypuszczenia na opisie otrzymanym od dziennikarza.

Reklama

 

Opinia RDOŚ podważa wcześniejszą tezę

Tymczasem pan Roman powiadomił o nietypowym zdarzeniu regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Rzeszowie. To ta instytucja wycenia szkody wyrządzane przez zwierzęta chronione, takie jak niedźwiedzie, wilki, czy bobry. – Nie chodziło mi o odszkodowanie, bo za to nie był pies rasowy i nie dostałbym za niego dużych pieniędzy. Chciałem po prostu, żeby to zobaczyli i odnotowali – wyjaśnia.

Do incydentu doszło w nocy z wtorku na środę (20/21 lutego). Pracownicy RDOŚ byli w gospodarstwie w piątek. – Nasi pracownicy z wydziału spraw terenowych w Krośnie byli na miejscu i po oględzinach zwłok psa stwierdzili, że to ewidentnie nie był niedźwiedź. Mało tego, to w ogóle nie był drapieżnik – mówi Łukasz Lis, rzecznik prasowy RDOŚ w Rzeszowie.

Reklama

Wnioski kontrolerów miał potwierdzać również brak śladów niedźwiedzia na śniegu. Z tym jednak, że przez dwie doby ślady zostały przyprószone i zadeptane przez konie. – Gospodarz pokazał zdjęcia tych śladów, którymi udokumentował ten przypadek i na nich również nie było śladów niedźwiedzia lub wilka – zaznacza Ł. Lis.

Co to więc mogło być? – My tylko pracowaliśmy pod kątem oszacowania szkody wyrządzonej przez gatunek chroniony. Nie podejmujemy się orzekania i spekulacji – mówi rzecznik RDOŚ.

 

Człowiek?

Pytany, czy mógł to zrobić człowiek, odpowiada: – Z wszystkich znanych drapieżników chodzących po ziemi, tylko człowiek jest na tyle brutalny, bezwzględny i sadystyczny. Nie możemy jednak powiedzieć, że to człowiek, ale też nie możemy tego wykluczyć.

Reklama
Roman Łazorko nie wierzy, że mógł to zrobić człowiek. – To niemożliwe – mówi. Wskazuje też na spłoszone konie i jednego zranionego. – Sam by się w ten sposób nie uderzył – mówi. Trudno sobie wyobrazić, że człowiek tak po prostu poszedł i zdarł z psa skórę. Nawet, jeśli komuś stanął na drodze, wydaje się, że po prostu zabiłby go lub otruł. Ale żeby oskalpować?


fot.Paweł Bugira
Oskalpowany pies.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    soia - niezalogowany 2018-03-14 21:47:36

    Może zamiast tematów zastępczych zajmiecie się w końcu prawdziwymi problemami ?!?YOUTUBE.COM - POLSKA UBOJNIA 2015YOUTUBE.COM - DRĘCZENIE ZWIERZĄT PRZEZ ŻYDÓW, NIE MA SŁÓW NA TAKIE BANDYCKIE POSTĘPOWANIEYOUTUBE.COM - VULTURES - IGNORANCE PREVAILS''Człowiek jest naprawdę królem dzikich bestii, gdyż jego brutalność przewyższa ich brutalność. Żyjemy ze śmierci innych. Jesteśmy cmentarzyskami.'' - LEONARDO DA VINCIMISTRZOWIE HIPOKRYZJI - FELIETON SZYMONA HOŁOWNI - WEGELANDIA.BLOG.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    soia - niezalogowany 2018-03-14 22:06:39

    POŁOŻYŁA SIĘ NAGO NA TALERZU BO... - FAKT.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Mateusz. - niezalogowany 2018-03-15 09:06:38

    He,he yeti. Cale szczescie ze PIS w Polsce wygral wybory i zaczyna zmieniac Polske i juz do tej pory ta partia tak wiele dobrego zrobila w kraju dla zwyklych ludzi. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości