Reklama

Komenda Główna Straży Granicznej w Przemyślu?

08/08/2019 17:45

Deglomeracja zakłada przeniesienie części urzędów centralnych poza Warszawę. Ma to być szansa dla miast, które 20 lat temu straciły status wojewódzkich. Czy pomysł wejdzie w życie i Przemyśl skorzysta z tej zmiany? – Mamy odpowiednie miejsce na zainstalowanie takiej instytucji – zapewnia prezydent Wojciech Bakun.


fot.zbiory własne
Czy siedziba SG, centralnej instytucji, która na naszym terenie cieszy się ogromnym zainteresowaniem jako miejsce pracy, znajdzie lokalizację w mieście?

Deglomeracja albo inaczej delokalizacja jest pomysłem partii Porozumienie, które wchodzi w skład Zjednoczonej Prawicy. Jej szef Jarosław Gowin uważa, że przyczyni się ona do rozwoju miast, które tracą na znaczeniu. Do takich należy Przemyśl, ale zaliczyć można do nich wiele miast o podobnej wielkości.

Pomysł wspiera minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. – Deglomeracja nie polega jedynie na przeniesieniu urzędów centralnych do innych miast niż Warszawa. To służy przede wszystkim pobudzeniu lokalnego rozwoju i lokalnej przedsiębiorczości – podkreśla.

Reklama

Na zlecenie ministerstwa opracowano raport „Uwarunkowania delokalizacji centralnych urzędów w Polsce”. Wynika z niego, że w Polsce jest 107 urzędów centralnych, a tylko 14 z nich jest zlokalizowanych poza Warszawą. W opracowaniu wskazano, że co najmniej 31 urzędów centralnych potencjalnie mogłyby mieć swoją siedzibę poza Warszawą. Są to m.in.: Narodowe Centrum Krwi, Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia, Komenda Główna Straży Granicznej, Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA, Szef Obrony Cywilnej Kraju, Biuro Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Poza Warszawą jest taniej

Zdaniem szefowej ministerstwa delokalizacja mogłaby przynieść szereg korzyści nie tylko miastom, do których trafią urzędy, ale także samej stolicy i całej administracji publicznej. Co za tym przemawia?

Reklama

Według raportu w mniejszych miastach praca w urzędzie może wiązać się z wyższym prestiżem i stałością zatrudnienia. Do tego ceny nieruchomości oraz koszty funkcjonowania są niższe. Łatwiej zatem będzie znaleźć pracowników i nie będą oni traktować jej jako przejściowej

„Kolejną zaletą jest zwiększenie konkurencyjności i odmłodzenie struktury demograficznej docelowego miasta i regionu. Nowe miejsca pracy generują zapotrzebowanie na dobrze wykształcone osoby, które dzięki pracy w urzędzie nabywają kompetencje i poprawiają jakość kapitału ludzkiego w mieście i regionie” – czytamy w opracowaniu.

Reklama

Im gorzej, tym lepiej, ale…

Przenoszona instytucja powinna być bliska specjalizacji miejsca, do którego trafi. Miasta, które będą brane pod uwagę, będą musiały spełnić określone przesłanki. Mówiąc krótko: im trudniejsza sytuacja gospodarcza i wyższe bezrobocie, tym lepiej. Jednocześnie musi za tym iść wysoka liczba absolwentów uczelni wyższych po odpowiednich kierunkach.

Autorzy raportu sugerują, że najprostszym sposobem rozproszenia urzędów centralnych jest lokowanie nowo powstałych części administracji w innych miastach niż Warszawa. W ten sposób unikniemy chaosu związanego z przeprowadzką.

Reklama

– W tym celu rekomendujemy stworzenie pilotażowego programu, który polegałby na przeniesieniu jednego z urzędów. Wnikliwa obserwacja i następnie ewaluacja tego procesu pozwoliłaby ustrzec się błędów przy zwiększaniu skali delokalizacji w przyszłości – zauważa minister Jadwiga Emilewicz.

– Mamy odpowiednie miejsce na zainstalowanie takiej centralnej instytucji na terenie oddziału lub w kompleksie powojskowym przy ul. Słowackiego 85. Stąd pomysł wicepremiera Jarosława Gowina poruszony jakiś czas temu w Przemyślu jest jak najbardziej zbieżny z moimi zdaniem na temat deglomeracji. Takie rozwiązanie odpowiada również idei zrównoważonego rozwoju. Z dobrym skutkiem deglomeracja działa np. w Niemczech czy krajach skandynawskich i warto skorzystać z tych doświadczeń – podkreśla.

Reklama

Program deglomeracji jest na razie w fazie przygotowań. Póki co uruchomiona została strona internetowa miastoplus.info, na której mieszkańcy i samorządowcy mogą wypełnić ankietę i zgłosić atuty swojego miasta.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Legionista - niezalogowany 2019-08-08 18:01:34

    Nie moj prezydent!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    scd - niezalogowany 2019-08-08 18:47:16

    samolot już odleciał

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Moje Miasto - niezalogowany 2019-08-08 19:13:10

    No tak aby więcej rodzinie i znajomym pracę załatwić,a przeciętny przemyślanin z wyższym wykształceniem nie ma szans na pracę w UM,ale znajomi po maturze dostają i w trakcie pracy dopiero zaczynają studia!!!, i tego nikt nie sprawdził brawo Przemyśl.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości