Reklama

Kończy się pewna epoka w nadsańskiej kulturze. Renata Nowakowska odwołana

Po ponad 20 latach bycia dyrektorem Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki „Zamek” Renata Nowakowska odchodzi na emeryturę. Złożyła rezygnację z pełnionej funkcji, która został przyjęta przez władze miasta. To niewątpliwie moment, w którym coś się kończy...

15 kwietnia br. na miejskiej stronie internetowej pojawiło się zarządzenie prezydenta miasta Wojciecha Bakuna, odwołujące od 25 lipca br. R. Nowakowską ze stanowiska szefowej PCKiN „Zamek”. To wzbudziło pewne podejrzenia, ale zupełnie bezpodstawne. Decyzję o przejściu na emeryturę R. Nowakowska podjęła jakiś czas temu, składając rezygnację z pełnionej funkcji. A że została na nią powołana, musiała też zostać z niej odwołana.

Bez dwóch zdań: to człowiek-instytucja przemyskiej kultury. Jej wszystkich zasług w rozwój tej niezwykle ważnej dziedziny życia nad Sanem nie sposób wymienić. Bo jak opisać ponad 45 lat aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym Przemyśla zarówno prywatnie, jak i zawodowo? Nie ma na to szans

Reklama

W latach 1980 – 2003 była naczelnikiem Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Przemyślu, zaś w latach 2003 – 2005 zastępcą naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu UM, W 2005 r. została powołana na stanowisko dyrektora Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki „Zamek”. Zmieniały się władze, zmieniały preferencje, a ona cały czas trwała. To znaczyło tylko jedno: znakomicie i bez zastrzeżeń wywiązywała się ze swoich zadań[paywall].

Autorka i inicjatorka wielu imprez

Jest autorką i inicjatorką wielu ciekawych imprez i projektów związanych z kulturą i sztuką w Przemyślu. Była założycielką pierwszego DKF w Przemyślu w latach 1983 – 1990, organizatorką „Przeglądu Filmu Polskiego” i „Konfrontacji filmowych”, twórcą akcji charytatywnej „Przemyślanie pomagają dzieciom” w latach 1991 – 1996 r., jedną z inicjatorek nawiązania współpracy kulturalnej z niemieckim Paderborn (1992 r.).

Reklama

Jej pomysłami były i są m.in.: „Dni Przemyśla” (w latach 1980 – 1993, prezentacja dorobku kulturalnego i naukowego miasta), Wincentiada, czyli Dni Patrona Miasta, „Wiosna Poetycka” (od 1995 r.; impreza o zasięgu ogólnopolskim, mająca na celu popularyzację poezji i literatury), „Święto Zamku Kazimierzowskiego – od tradycji do współczesności” (od 2005 r., impreza ukazująca dawne zwyczaje, tradycje, historyczną tożsamość i promująca walory Przemyśla i Zamku Kazimierzowskiego), „Eden dla Czytelników” „Zaczynajmy od bajek” – projekt upowszechniający czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Wymieniać można jeszcze długo…

Jako szefowa „Zamku” była organizatorką wielu corocznych imprez, by wymienić: „Zamkowe wieczory muzyczne” (cykl koncertów popularyzujących muzykę klasyczną i rozrywkową), Rock na Zamku, „Zamkowe teatralia” (prezentacja różnych przedstawień znanych scen polskich oraz różnych gatunków teatralnych, wzbogacona o wystawy teatralne, warsztaty i spotkania z artystami), „Artyści swojemu miastu” (cykl koncertów z udziałem artystów związanych z Przemyślem), Jazz nad Sanem i Barwy Bluesa (comiesięczne klubowe wieczory muzyczne przybliżające różne odcienie jazzu i bluesa), „Zamkowe spotkania ze sztuką” (wystawy, wernisaże i spotkania z twórcami pod hasłem „Muzy na Zamku”).

Reklama

– To niezwykły dar losu, jeżeli w życiu zawodowym człowiek może robić to, co jest jego pasją. Robić to, co kocha. Jednakże prawdziwe uczucie absorbuje i wymaga poświęceń, zatem na wszystko inne pozostaje tylko niewielki margines czasu, o czym najlepiej wiedzą moi bliscy. Ta krótka refleksja potwierdza uniwersalną prawdę: że nie ma nic za darmo, że zawsze jest coś za coś. Cóż jednak znaczą ponoszone koszty wobec radości i satysfakcji z osiągniętego celu, tym bardziej, że działalność dla dobra kultury jest celem wielkim i pięknym. Dla niego właśnie realizowałam swoje autorskie pomysły, które w środowisku naszego miasta stały się już kulturalną tradycją. Temu szczytnemu celowi poświęciłam całe zawodowe życie

– powiedziała R. Nowakowska.

Reklama

Wiele sukcesów

Wciąż kierowana przez nią instytucja ma na swoim koncie wiele sukcesów w konkursach i przeglądach. W 2008 i 2009 r. PCKiN „Zamek” otrzymało nagrodę internautów – dyplom Perła Podkarpacia  i statuetkę Przemyskiego Niedźwiadka za projekt i organizację imprezy pod nazwą „Święto Zamku – od tradycji do współczesności”, statuetkę w kampanii społecznej 2009 r. – „Cała Polska czyta dzieciom” czy statuetkę Jastrząb Biznesu 2009 w kategorii „Osobowość roku – kultura”.           

– Największą osobistą radość i satysfakcję sprawiał i sprawia mi widok wypełnionej po brzegi sali teatralnej naszego zamku, bo to jest rzeczywisty dowód na to, że nasza oferta trafiała i trafia do odbiorcy, że w społeczeństwie Przemyśla coraz powszechniejszy staje się nawyk korzystania z dóbr kultury, że rośnie nam krąg wiernych przyjaciół i sympatyków. Gdyby mnie ktoś zapytał, czy czuję się spełniona, powiedziałabym, że tak. Tak dlatego, że od wczesnej młodości, kiedy śpiewałam i tańczyłam w zespole, po dzień dzisiejszy, wciąż się staram rozwijać i promować zainteresowania kulturalne naszej młodzieży i dorosłej społeczności oraz wpływać na kształt życia kulturalnego w Przemyślu

Reklama

– podsumowała R. Nowakowska.

Jak dowiedzieliśmy się w przemyskim magistracie, konkurs na stanowisko dyrektora PCKiN „Zamek” zostanie ogłoszony po świętach wielkanocnych.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 27/04/2025 16:27
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama