Przebywający od dwóch lat na placówce w Krakowie dr Tibor Gerencser, Konsul Generalny Węgier, już nie pierwszy raz gościł w Przemyślu. Pierwszy raz jednak w I Liceum Ogólnokształcącym im. J. Słowackiego. Pretekstem była sesja naukowa, którą 9 grudnia, w murach szkoły zorganizowali: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu oraz Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej.
Tym razem nietypowy gość wystąpił w roli historyka-prelegenta i zaskoczył wszystkich zebranych nie tylko znakomitą polszczyzną, ale i bardzo dobrymi umiejętnościami oratorskimi. A że dr Gerencser jest z wykształcenia historykiem o dobrym dorobku naukowym, jego prelekcja nie była typowym przemówieniem polityka – ale merytorycznym i przystępnym omówieniem wybranego zagadnienia.
Pretekstem spotkania, które otworzył gospodarz miejsca, tj. dyrektor Tomasz Dziumak, a prowadził pomysłodawca inicjatywy, tj. prof. Tomasz Pudłocki, były rozważania pod wspólnym tytułem „Węgry a dookoła Węgier – nowa rzeczywistość po zakończeniu I wojny światowej”.
Warto przypomnieć, że[paywall] ówczesne królestwo bez króla przeżyło wówczas jedną z największych katastrof w dziejach swej państwowości i tylko z wielkim trudem ustabilizowało swoją niezmiernie trudną sytuację geopolityczną w dwudziestoleciu międzywojennym. Główny gość mówił o stosunkach dyplomatycznych między Polską i Węgrami, a prowadzący sesję przedstawił kontrowersje wokół postaci wyniesionego na ołtarze przez Jana Pawła II – ostatniego władcy Austrii i Węgier, tj. Karola I (IV).
Przypomnienie ostatniego Habsburga na tronie europejskim wynikało z faktu, że w 2022 r. mija sto lat od jego śmierci na wygnaniu na wyspie Madera – chociaż w wielu krajach o Karolu sporo ostatnio mówiono i pisano, to w Polsce i na Węgrzech postać ta została zupełnie zmarginalizowana. A przecież paradoksalnie Viktor Orban odbudowuje dziedzictwo materialne Habsburgów na wzgórzu królewskim w Budapeszcie, co wywołuje nie mniejsze dyskusje niż pamięć o Karolu.
Będą uczyć węgierskiego?
W drugiej części spotkania dr Tomasz Pomykacz w bardzo erudycyjnym wykładzie przedstawił sylwetki obrońców Twierdzy Przemyśl w życiu publicznym Węgier dwudziestolecia międzywojennego, podkreślając rolę i znaczenie ruchu kombatanckiego w całej ówczesnej Europie i wynikające z niego konsekwencje.
Spotkanie zakończyło znakomite wystąpienie dr Noémi Petneki – polonistki i tłumaczki, która mówiła na temat „Polska poetka w Siedmiogrodzie. Kazimiera Iłłakowiczówna o Rumunach i Węgrach w okresie II wojny światowej”.
Warto dodać, że wybór I LO jako miejsca obrad nie był przypadkowy. Od kilkunastu lat szkoła ta prowadzi wymianę międzynarodową z Dobo Istvan Gimnazium w Egerze, a obecnie stara się o uruchomienie nauki języka węgierskiego dla uczniów.
Skoro zaś głównymi odbiorcami wykładów była młodzież, jest zatem szansa, że zainspiruje się ona dziejami tego pięknego i jakże bliskiego Polakom kraju, a w przyszłości sama będzie podejmowała inicjatywy na rzecz lepszego zrozumienia i poznania się krajów i narodów w Europie Środkowej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze