Reklama

Konsul Generalny Węgier odwiedził I LO w Przemyślu

24/12/2022 14:37

Przebywający od dwóch lat na placówce w Krakowie dr Tibor Gerencser, Konsul Generalny Węgier, już nie pierwszy raz gościł w Przemyślu. Pierwszy raz jednak w I Liceum Ogólnokształcącym im. J. Słowackiego. Pretekstem była sesja naukowa, którą 9 grudnia, w murach szkoły zorganizowali: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu oraz Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej.

Tym razem nietypowy gość wystąpił w roli historyka-prelegenta i zaskoczył wszystkich zebranych nie tylko znakomitą polszczyzną, ale i bardzo dobrymi umiejętnościami oratorskimi. A że dr Gerencser jest z wykształcenia historykiem o dobrym dorobku naukowym, jego prelekcja nie była typowym przemówieniem polityka – ale merytorycznym i przystępnym omówieniem wybranego zagadnienia.

Pretekstem spotkania, które otworzył gospodarz miejsca, tj. dyrektor Tomasz Dziumak, a prowadził pomysłodawca inicjatywy, tj. prof. Tomasz Pudłocki, były rozważania pod wspólnym tytułem „Węgry a dookoła Węgier – nowa rzeczywistość po zakończeniu I wojny światowej”.

Warto przypomnieć, że[paywall] ówczesne królestwo bez króla przeżyło wówczas jedną z największych katastrof w dziejach swej państwowości i tylko z wielkim trudem ustabilizowało swoją niezmiernie trudną sytuację geopolityczną w dwudziestoleciu międzywojennym. Główny gość mówił o stosunkach dyplomatycznych między Polską i Węgrami, a prowadzący sesję przedstawił kontrowersje wokół postaci wyniesionego na ołtarze przez Jana Pawła II – ostatniego władcy Austrii i Węgier, tj. Karola I (IV).

Przypomnienie ostatniego Habsburga na tronie europejskim wynikało z faktu, że w 2022 r. mija sto lat od jego śmierci na wygnaniu na wyspie Madera – chociaż w wielu krajach o Karolu sporo ostatnio mówiono i pisano, to w Polsce i na Węgrzech postać ta została zupełnie zmarginalizowana. A przecież paradoksalnie Viktor Orban odbudowuje dziedzictwo materialne Habsburgów na wzgórzu królewskim w Budapeszcie, co wywołuje nie mniejsze dyskusje niż pamięć o Karolu.

Reklama

Będą uczyć węgierskiego?

W drugiej części spotkania dr Tomasz Pomykacz w bardzo erudycyjnym wykładzie przedstawił sylwetki obrońców Twierdzy Przemyśl w życiu publicznym Węgier dwudziestolecia międzywojennego, podkreślając rolę i znaczenie ruchu kombatanckiego w całej ówczesnej Europie i wynikające z niego konsekwencje.

Spotkanie zakończyło znakomite wystąpienie dr Noémi Petneki – polonistki i tłumaczki, która mówiła na temat „Polska poetka w Siedmiogrodzie. Kazimiera Iłłakowiczówna o Rumunach i Węgrach w okresie II wojny światowej”.

Reklama

Warto dodać, że wybór I LO jako miejsca obrad nie był przypadkowy. Od kilkunastu lat szkoła ta prowadzi wymianę międzynarodową z Dobo Istvan Gimnazium w Egerze, a obecnie stara się o uruchomienie nauki języka węgierskiego dla uczniów.

Skoro zaś głównymi odbiorcami wykładów była młodzież, jest zatem szansa, że zainspiruje się ona dziejami tego pięknego i jakże bliskiego Polakom kraju, a w przyszłości sama będzie podejmowała inicjatywy na rzecz lepszego zrozumienia i poznania się krajów i narodów w Europie Środkowej.


Tomasz Pudłocki
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama