Na przełomie września i października w przemyskiej „kantówce” zrobiło się międzynarodowo i światowo. Gimnazjum nr 5 odwiedzili uczestnicy projektu wymiany zagranicznej: Brytyjczycy, Finowie, Hiszpanie, Turcy i Węgrzy.
Uczniowie Gimnazjum nr 5 im. św. Jana Kantego w Przemyślu uczestniczą w dwóch projektach zagranicznej wymiany, sponsorowanych przez europejski program Erasmus+. Jeden z nich – o nazwie „Pangea” – polega na analizie tekstu literackiego przekazanego przez gospodarza wizyty pozostałym partnerom. Efektem są[paywall]: impresje na jego temat i wspólna uczniowska praca. Zagraniczni goście wraz z uczniami przemyskiej szkoły wzięli „na tapetę” literaturę science-fiction i pod okiem polonistki Grażyny Klatki pracowali w oparciu o teksty Stanisława Lema. Zdaniem koordynatora projektu, anglisty Jacka Maciny, będą one pretekstem do odwiedzenia krakowskiego „Ogrodu doświadczeń Stanisława Lema”. Istnieje też szansa, że rozbudzą dyskusję nad nurtami literatury science-fiction w Polsce, a także w krajach członkowskich projektu „Pangea”. Finałem przedsięwzięcia będzie powstanie okolicznościowej gazety Głos Kosmosu. Wydana zostanie w formie elektronicznej, w języku angielskim, a każdy kraj uczestniczący w projekcie zobowiązał się do wydrukowania jej w formie papierowej w swojej wersji językowej. Efekty pracy uczniów partnerskich szkół publikowane są na bieżąco na specjalnym blogu projektu.
Warto wspomnieć, że w ramach inicjatywy polscy uczniowie gościli już w Turcji i Finlandii. Projekt potrwa do 2017 r., więc przed jego uczestnikami jeszcze trzy pouczające wizyty.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Uczniowie kantówki? To czemu fartuchy ze Słowaka???
Uczniowie kantówki? To czemu fartuchy ze Słowaka???