Reklama

„Kraby” dla jarosławskich artylerzystów

28 grudnia ub.r. – z udziałem szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka – doszło do przekazania 14 Dywizjonowi Artylerii Samobieżnej z Jarosławia samobieżnych armatohaubic „Krab”.

Nowoczesny sprzęt wyprodukowany został w Hucie Stalowa Wola.

– Cieszę się, że mogłem przekazać ten sprzęt w ręce tak doświadczonych żołnierzy, jakimi są żołnierze z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa – powiedział minister M. Błaszczak.

– Ważne jest to, żeby wojsko polskie[paywall] się rozwijało, więc na jego wyposażenie do 21. brygady trafił ten nowoczesny sprzęt. To pierwsza z trzech baterii, która trafi do jarosławskiego dywizjonu artylerii. Kolejne dwie znajdą się na wyposażeniu tego dywizjonu już w 2020 roku – dodał.

Jarosławski dywizjon wchodzi w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, która z kolei jest jedną z trzech brygad niedawno utworzonej (w 2018 r.) na wschodzie Polski 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Reklama

Duża zmiana jakościowa

Minister M. Błaszczak przypomniał, że 18 Dywizja Zmechanizowana pełni ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa na wschodzie kraju oraz na wschodniej flance NATO.

– Żołnierze z 21. brygady służą także na granicy polsko-białoruskiej, więc oprócz tego, że podnoszą swoje umiejętności, że rozwijają swoją jednostkę, to także służą w imię bezpieczeństwa naszej ojczyzny. Zapewnienie bezpieczeństwa na granicy polsko-białoruskiej jest wyzwaniem i wszyscy doskonale o tym wiemy. Właśnie dzięki wsparciu, jakie wojsko polskie udzieliło Straży Granicznej, granica polsko-białoruska jest bezpieczna. Odparty został atak hybrydowy – powiedział szef MON.

W uroczystym przekazaniu pierwszej baterii „Krabów” jarosławskiej jednostce wziął udział także generał Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej.

– Dla 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej w Jarosławiu to duża zmiana jakościowa. Ten sprzęt daje duże możliwości ogniowe, manewrowe, a co najważniejsze, daje duże możliwości dla 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, która jest filarem 18 Dywizji Zmechanizowanej – powiedział gen. J. Gromadziński.

Jako pierwsza w dywizji

Jarosławska jednostka – jako pierwsza w dywizji – otrzymała wspomnianą baterię. W jej skład weszły: wóz dowodzenia dowódcy baterii, dwa wozy dowódców plutonu, osiem 155-milimetrowych haubic „Krab”, dwa wozy amunicyjne, wóz remontu uzbrojenia i elektroniki oraz wóz sztabowy dowódcy dywizjonu.

Do polskich jednostek wojskowych sukcesywnie będą dostarczane samobieżne 155-milimetrowe armatohaubice „Krab”. To jedno z największych zamówień w polskiej „zbrojeniówce”, a kwota zawartego kontraktu z Hutą Stalowa Wola na zakup 96 samobieżnych haubic wynosi ponad 4,6 mld zł.

Dostawy zgodnie z zawartą umową mają się zakończyć w 2024 r.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama