Reklama

Krwiodawcy u stóp Matki Bożej [ZDJĘCIA]

18/09/2022 15:21

W pierwszą sobotę września odbyła się kolejna, 21. już podkarpacka pielgrzymka honorowych dawców krwi i sympatyków krwiodawstwa do Kalwarii Pacławskiej. Jej program obejmował mszę św. w intencji krwiodawców, nabożeństwo drogi krzyżowej po kalwaryjskich dróżkach oraz spotkanie integracyjne.

Organizatorem wydarzenia był Odział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Przemyślu oraz Klub Honorowych Dawców Krwi PCK im. „Ziemi Przemyskiej”.

Pielgrzymów, na czele z prezesem Podkarpackiego Oddziału okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża Antonim Olakiem i dyrektorem wspomnianej jednostki Maciejem Maruszakiem oraz członkiem grupy PCK i przewodniczącym Kapituły Odznaki Honorowej w Warszawie Eugeniuszem Taradajko, przywitał w sanktuarium gwardian, proboszcz i kustosz bazyliki o. Krzysztof Hura.

– Witam Was na wzgórzu kalwaryjskim, u stóp Matki Bożej – powiedział do przybyłych, przypominając o przypadającej w tym roku 140. rocznicy koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej Kalwaryjskiej papieskimi koronami.

Głównym punktem obchodów była uroczysta msza św. sprawowana przed cudownym obrazem Matki Bożej Słuchającej. Przewodniczący eucharystii abp Adam Szal w swojej homilii mówił:

– Jesteście tymi, którzy otwierają swoje serce w sposób szczególny na drugiego człowieka.

Reklama

Podziękował też[paywall] krwiodawcom i pracownikom Polskiego Czerwonego Krzyża, a także ratownikom i wszystkim pracownikom służby zdrowia, który ofiarowują swoje siły i swoje umiejętności dla drugiego człowieka.

Wyraził ponadto nadzieję, że pojawią się nowi, młodzi ludzie, którzy nie będą obojętni na potrzeby drugiego człowieka i którzy będą umieli dawać samego siebie nie za pieniądze, ale z dobrego serca.

– To od Matki Bożej uczymy się ofiarności, dawania siebie Panu Bogu i drugiemu człowiekowi. Dawanie siebie nie jest słabością, jest wielkością. Honorowi dawcy krwi to ludzie, którzy dają samych siebie, którzy oddając krew, zdają egzamin z przykazania miłości Boga i bliźniego. Dają samego siebie w sposób szczególny, bezinteresowny – mówił metropolita przemyski.

Nawiązał też do słów Jana Pawła II „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest”. – Niech dawcy krwi będą coraz liczniejsi we wszystkich częściach świata – podsumował.

Do zgromadzonych w bazylice kilka słów skierował także na koniec ks. prałat Tadeusz Baj, archidiecezjalny duszpasterz honorowych dawców krwi, podkreślając, że ich działania są ogromnie ważne, szczególnie dziś, w czasach wojny na Ukrainie, gdzie codziennie przelewana jest ludzka krew.

Reklama

Wspólnej modlitwie krwiodawców w bazylice towarzyszyła Orkiestra Dęta z Gaci, która była obecna na uroczystości kolejny rok z rzędu.

Częścią obchodów były także droga krzyżowa odprawiona na trasie kalwaryjskich dróżek oraz integracyjne ognisko nad rzeką Wiar.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama