Kandydatów było sześcioro. Nagroda jedna. Trafiła w znakomite ręce. W wyniku tajnego głosowania członków specjalnie powołanej komisji, laureatką Dorocznej Nagrody Miasta Przemyśla 2025 została Krystyna Knapek. Do wręczenia wyróżnienia doszło 26 maja br., na sesji Rady Miejskiej w Przemyślu.
Krystyna Knapek otrzymała tę nagrodę za całokształt swojej twórczości kulturalnej. Od 60 lat aktywnie działa w Towarzystwie Dramatycznym im. A. Fredry „Fredreum”. W ub.r. obchodziła jubileusz 20-lecia szefowania temu najstarszemu amatorskiemu teatrowi w Polsce. Działalność kulturalna to jej wielka pasja. Jest także aktorką i reżyserką. Wyreżyserowała ponad 50 sztuk i widowisk teatralnych zarówno klasyków, jak i współczesnych autorów oraz bajki dla dzieci. Wystąpiła w ponad 30 spektaklach i widowiskach teatralnych. Rodowita przemyślanka, z zawodu nauczyciel historii z 32-letnim stażem[paywall].
To osoba, która inspiruje, motywuje do działania, wspiera, a przede wszystkim dba o to, aby na co dzień towarzyszyła wszystkim jej podopiecznym ciepła, rodzinna atmosfera. Do tego ma wielką wiedzę teatralną, którą od lat przekazuje młodym adeptom tej sztuki. Wrodzona skromność i ogromna kultura osobista sprawiają, że nie oczekuje za to żadnych profitów i wyróżnień. Od ponad 20 lat K. Knapek jest pomysłodawczynią i inicjatorką warsztatów teatralnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Współpracuje z wieloma aktorami, teatrami amatorskimi i profesjonalnymi w Polsce i za granicą, podnosząc tym samym poziom sztuki teatralnej w rodzinnym teatrze. Od 23 lat jest głównym organizatorem (przy wsparciu PCKiN „Zamek”) „Przemyskiej Wiosny Fredrowskiej”, skupiającej teatry profesjonalne i amatorskie zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Od 2014 r. jest członkiem Rady Programowej Centrum Kulturalnego w Przemyślu.
Za osiągnięcia artystyczne otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Za swoją działalność kulturalną została nagrodzona: Złotym Krzyżem Zasługi, „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, „Najlepszy Reżyser Festiwalu”, „Zasłużony dla Miasta Przemyśla’, została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz w 2024 r. otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności. Obecnie jest na emeryturze, poświęcając się upowszechnianiu kultury i aktywizacji życia kulturalnego mieszkańców.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze