Reklama

Krystyna Knapek laureatką Dorocznej Nagrody Miasta Przemyśla


Kandydatów było sześcioro. Nagroda jedna. Trafiła w znakomite ręce. W wyniku tajnego głosowania członków specjalnie powołanej komisji, laureatką Dorocznej Nagrody Miasta Przemyśla 2025 została Krystyna Knapek. Do wręczenia wyróżnienia doszło 26 maja br., na sesji Rady Miejskiej w Przemyślu.


Krystyna Knapek otrzymała tę nagrodę za całokształt swojej twórczości kulturalnej. Od 60 lat aktywnie działa w Towarzystwie Dramatycznym im. A. Fredry „Fredreum”. W ub.r. obchodziła jubileusz 20-lecia szefowania temu najstarszemu amatorskiemu teatrowi w Polsce.  Działalność kulturalna to jej wielka pasja. Jest także aktorką i reżyserką. Wyreżyserowała ponad 50 sztuk i widowisk teatralnych zarówno klasyków, jak i współczesnych autorów oraz bajki dla dzieci. Wystąpiła w ponad 30 spektaklach i widowiskach teatralnych. Rodowita przemyślanka, z zawodu nauczyciel historii z 32-letnim stażem[paywall].

Inspiruje, motywuje, wspiera

To osoba, która inspiruje, motywuje do działania, wspiera, a przede wszystkim dba o to, aby na co dzień towarzyszyła wszystkim jej podopiecznym ciepła, rodzinna atmosfera. Do tego ma wielką wiedzę teatralną, którą od lat przekazuje młodym adeptom tej sztuki. Wrodzona skromność i ogromna kultura osobista sprawiają, że nie oczekuje za to żadnych profitów i wyróżnień. Od ponad 20 lat K. Knapek jest pomysłodawczynią i inicjatorką warsztatów teatralnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Współpracuje z wieloma aktorami, teatrami amatorskimi i profesjonalnymi w Polsce i za granicą, podnosząc tym samym poziom sztuki teatralnej w rodzinnym teatrze. Od 23 lat jest głównym organizatorem (przy wsparciu PCKiN „Zamek”) „Przemyskiej Wiosny Fredrowskiej”, skupiającej teatry profesjonalne i amatorskie zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Od 2014 r. jest członkiem Rady Programowej Centrum Kulturalnego w Przemyślu. 

Reklama

Za osiągnięcia artystyczne otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Za swoją działalność kulturalną została nagrodzona: Złotym Krzyżem Zasługi, „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, „Najlepszy Reżyser Festiwalu”, „Zasłużony dla Miasta Przemyśla’, została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz w 2024 r. otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności. Obecnie jest na emeryturze, poświęcając się upowszechnianiu kultury i aktywizacji życia kulturalnego mieszkańców.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 28/05/2025 14:37
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama