Reklama

Krzyże Wolności i Solidarności wręczone

W gmachu Filharmonii Rzeszowskiej prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński wręczył Krzyże Wolności i Solidarności 38 działaczom opozycji antykomunistycznej w okresie PRL.

Wśród odznaczonych, prowadzących działalność niepodległościową przed 1980 r. i w latach 1982 – 1989, znalazły się osoby trzy osoby z naszego regionu. To Krzysztof Brożbar, Henryk Cząstka i Stanisław Żółkiewicz[paywall].

Krzysztof Brożbar przez wiele lat prowadził gospodarstwo rolne w Gaci (powiat przeworski). W 1980 r. został przewodniczącym Gminnego Komitetu Założycielskiego NSZZ RI „Solidarność” w Gaci. Uczestniczył w strajku okupacyjnym w budynku WRZZ w Rzeszowie zakończonym podpisaniem porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. W 1983 r. zorganizował Duszpasterstwo Rolników Indywidualnych w tej miejscowości, na którego spotkania zapraszał działaczy „Solidarności”. W marcu 1988 r. uczestniczył w spotkaniu w kościele oo. Dominikanów w Jarosławiu, mającym na celu reaktywowanie działalności NSZZ RI „Solidarność”. W maju 1988 r. podpisał petycję do wojewody przemyskiego o wznowienie działalności NSZZ RI „Solidarność”.

Henryk Cząstka także prowadził własne gospodarstwo rolne w Kisielowie (powiat przeworski). Od 1978 r. współpracował z Komitetem Samoobrony Społecznej „KOR”. W 1981 r. był sygnatariuszem porozumień rzeszowskich z ramienia Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych. Potem został przewodniczącym GKZ NSZZ „Solidarność” RI w Zarzeczu, a następnie WKZ NSZZ „Solidarność” RI w Rzeszowie. Od 13 grudnia 1981 r. do 15 maja 1982 r. był internowany w ośrodkach odosobnienia w Łupkowie i Uhercach. Po zwolnieniu z internowania – w ramach działalności opozycyjnej – drukował i kolportował nielegalne wydawnictwa, podejmował częste kontakty z innymi działaczami związkowymi, tworząc struktury podziemne, organizował pomoc żywnościową dla robotników. Od 14 kwietnia do 1 lipca 1983 r. był tymczasowo aresztowany.

Stanisław Żółkiewicz od 1976 r. pracował w Miejskim Zarządzie Rewaloryzacji Zabytków w Przemyślu. Od września 1980 r. należał do NSZZ „Solidarność”, wchodząc w skład MKZ NSZZ „Solidarność” w Przemyślu. Po wprowadzeniu stanu wojennego kontynuował działalność związkową jako współorganizator oraz nieformalny lider Tymczasowej Komisji Regionalnej, a następnie Regionalnej Komisji Wykonawczej w Przemyślu. W ramach podejmowanych działań m.in.: współorganizował Duszpasterstwo Ludzi Pracy w Przemyślu, angażował się w działalność charytatywną, uczestniczył w uroczystościach patriotycznych, kolportował nielegalne wydawnictwa. Za wspomnianą działalność był wielokrotnie zatrzymywany na 48 godzin. W 1989 r. został przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego w Przemyślu.

Warto dodać, że Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm RP 5 sierpnia 2010 r. Nadawany jest przez prezydenta RP na wniosek prezesa IPN działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama