Reklama

Kto ma sprzątać na przepławce na Sanie?

Od otwarcia jazu piętrzącego wodę na Sanie w Przemyślu minęło prawie pięć miesięcy. Koniec zimy sprawił, że podniósł się poziom rzeki, a woda przyniosła wiele nieczystości. Kto ma je sprzątać?

Głównym celem przebudowy jazu było zapewnienie piętrzenia wody, umożliwiającego jej pobór do zakładu uzdatniania wody przy występowaniu minimalnych poziomów. Jaz to próg przelewowy – betonowa konstrukcja wyniesiona 2 m nad dno o długości 66 m. Innym celem przebudowy było spełnienie wymogów środowiskowych dotyczących migracji ryb (w tym także dwuśrodowiskowych) w korycie rzeki San. Projekt wykonawczy zakładał przebudowę jazu na przepławkę dla ryb w formie bystrza kamiennego, wykonanego z bloków granitowych osadzonych w dnie rzeki.


fot.Mariusz Godos


fot.Mariusz Godos

Użytkowaniem przepławki zajmuje się Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Przemyślu i to ta spółka ma obowiązek utrzymania czystości w tamtym rejonie. – To prawda. Przepławka jest pod naszą jurysdykcją. Rzeczywiście od pewnego czasu zauważamy nadmiar nieczystości, które zatrzymują się na jazie. Spowodowane jest to przede wszystkim wyższym stanem rzeki, która zabiera je po drodze, związanym między innymi z końcem zimy, bo choć u nas śniegu praktycznie nie było, w dolnym górnym biegu Sanu w Bieszczadach był. To w funkcjonowaniu każdej rzeki normalna sytuacja – tłumaczy prezes PWiK Mariusz Tkacz.
Przemyskie przedsiębiorstwo skierowało pismo do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Zarząd Zlewni Sanu w Przemyślu z prośbą o właściwe utrzymywanie brzegów rzeki, czyli m.in. wycinanie niepotrzebnych krzaków czy drzew grożących zawaleniem. – Usuwanie tych nieczystości nie jest sprawą łatwą. Powiedziałbym, że jest to niebezpieczne. Powyżej przepławki jest żywy nurt wody i dostanie się tam jest karkołomnym przedsięwzięciem. Zobaczymy, jak woda sobie z tym poradzi. Jedno, co jest w tej sprawie pewne, to to, że w żadnym wypadku nie przeszkadza to migracji ryb – zapewnił prezes PWiK M. Tkacz.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kat - niezalogowany 2015-04-12 12:32:32

    Mam pytanie , jak przejść na przepławkę idąc brzegiem Sanu od strony os. Kmiecie.  podpowiem, ze przed sama przepławka jest wykopany rów i nie da się przejść. Na przepławce sa zrobione tak jakby schody , czy tez ławeczki , ale osiąść nie można bo od góry jest sa barierki i wejsc nie można.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    q - niezalogowany 2015-04-12 14:22:48

    Straż Miejska(czytaj: więźniowie)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama