Reklama

Kto podtruwa potok Jawor w Nehrybce?

19/10/2017 20:21

Potok Jawor swoje źródło ma na zalesionym zboczu za Witoszyńcami, następnie przepływa przez wioskę, później szerokim łukiem omija Grochowce i meandruje wzdłuż Pikulic i Nehrybki. Pięćset metrów za tą ostatnią wioską wpada do Wiaru. Pozornie niepokaźny potoczek potrafi być groźny.

Jeszcze parę lat temu, przed zabezpieczeniem brzegów, potrafił zamienić się w rwącą rzeczkę, która zalewała podwórka.

– Wychowałem się nad potokiem, jako chłopak kąpałem się w nim. Jeszcze kilka lat temu, kiedy[paywall] budowali umocnienia brzegów, widziałem w nim raki. Teraz nie ma ani raków, ani ryb. Podejrzewam, że od jakiegoś czasu ktoś zrzuca ścieki do potoku i go podtruwa. Cztery lata temu przekazałem tę informację straży pożarnej. Przyjechali i stwierdzili, że w jednym z zakładów, które działają w okolicy, była awaria i ścieki przedostały się do potoku. Później jeszcze kilka razy, widząc pianę gromadzącą się na potoku, zgłaszałem o tym do straży miejskiej i do ochrony środowiska. Teraz znowu się to powtarza, ale – co ciekawe – tak jest tylko w weekendy.

Reklama

Mężczyzna prowadzi wzdłuż potoku. Faktycznie, w miejscach gdzie nurt jest spokojniejszy, na powierzchni gromadzi się piana, a woda jest mętna. Muł wydobyty szuflą z dna ma wyraźnie niebieski odcień. – Pewnie ktoś, licząc, że w czasie weekendu nikt nie będzie kontrolował wody, w piątek spuszcza jakieś świństwo. To skandal! – oburza się mężczyzna.

Będzie kontrola

W przemyskiej delegaturze Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska dowiedzieliśmy się, że od anonimowego mieszkańca wpłynęło zgłoszenie o podejrzeniu, że Jawor jest systematycznie zanieczyszczany, w związku z czym zostały już zaplanowane kontrole, o których terminie, z oczywistych względów, delegatura nie informuje. Jest więc szansa, że działania te przyniosą skutek i Jawor będzie spełniał normy czystości.
JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Nietylkotam - niezalogowany 2017-10-19 22:01:41

    W Rozubowicach ktoś co kilka dni ok. Godz 21-22 wypuszcza ścieki do strumienia. Idąc przez most na początku wioski śmierdzi gó##€m. Może i tym śmierdzielem  się zajmijcie , Bo wszystko do Wiaru wpływa.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    art - niezalogowany 2017-10-20 04:49:36

    Jak chlopy leja  do potoku to jest  piana

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    raczek - niezalogowany 2017-10-20 09:03:58

    komisji nie potrzeba ale uprawniona osoba powinna się przejść korytem rzeki(jest b.płytko) i bez problemu gołym okiem zobaczy sączące się ukrytych rur gówna i innne syfy.np. śmierdzi koło kościoła w Pikulicach ale już powyżej mostu nie czyli skąd?,W pikulicach pomiedzy zakretem  koło cmentarza a mostem na granicy wioski z miastem wali jak cholera,ile tam domów do sprawdzenia jest w jaki sposób odprowadzają śćieki , dalej widziałam  zanieczyszczony potoczek na odcinku od tzw dawnyc metalowców do mostu koło Szotta  była piana,  raz woda zielona inny czerwona,sprawdzić może zakłady pracy położone wtym odcinku,powstały nowe firmy  możliwe że nie dbają o ścieki,kiedyś w rzece widziałam raki a teraz sam syf,wystarczy sprawdzić kto nie odprowadza ścieków do kolektora kanalizacyjnego i kto gdzie  i ile wywozi beczką  a da to obraz kto zanieczyszcza nasz potoczek.troche  działania od władz i nie patrzenie na ten problem  przez palce,od strony miejskiej  podjąć działania poprzez straż miejską  a od strony wiejskiej poprzez uprawnionego urzędnika.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości