Reklama

Kto wygrał w regionie? Jarosław

16/10/2019 07:54

Wybory parlamentarne Anno Domini 2019 za nami. Czas obietnic także. Pora na ich realizację. Przewidywane zwycięstwo PiS stało się faktem. Mało kogo na Podkarpaciu zaskakuje taki wynik. Ugrupowaniu Jarosława Kaczyńskiego w okręgu krośnieńsko-przemyskim zaufało 63,36 procent wyborców, co przełożyło się na 8 posłów i dwóch senatorów. To przy dwóch posłach z KO i jednym z PSL jest ogromnym kapitałem a zarazem zobowiązaniem. Kampania miała dość dziwny przebieg.

Politycy poszczególnych ugrupowań, jakby od początku przewidywali rezultat wyścigu po fotele na Wiejskiej. Aktywność większości z nich najczęściej sprowadzała się do konkurowania na bilbordy. Pod tym względem rywalizacja była rzeczywiście wyjątkowa. Kandydaci na niespotykaną dotąd skalę obanerowali każde nadające się do tego miejsce. Na szczęście większych ekscesów nie odnotowaliśmy. Ktoś komuś rozdarł reklamę, ale były to przypadki incydentalne. Niestety zabrakło merytorycznej rozmowy, dyskusji o programach, pomysłach, ale to wynika właśnie z przekonania o hegemonii PiS w regionie Podkarpacia. Praktycznie to program posłów tego ugrupowania będzie realizowany przez kolejne cztery lata. W ulotkach każdego z kandydatów i kandydatek zwycięskiej partii wpisane były przede wszystkim punkty rozwoju gospodarczego naszej małej ojczyzny, ale także poprawa stanu służby zdrowia, sytuacji seniorów, stworzenie perspektyw dla ludzi młodych. Te trzy ostatnie to pięta achillesowa każdej ekipy rządzącej. PiS ma tak mocny mandat wyborczy, a politycy z regionu tak duże przełożenie na Warszawę, że życzmy sobie, aby oprócz nowych mostów, dróg, inwestycji w sposób odczuwalny poprawiła się sytuacja pacjentów w regionalnych szpitalach, seniorów, a młodzi ludzie nie musieli wyjeżdżać za chlebem.


Mieczysław Kasprzak po raz siódmy

Rezygnacja Andrzeja Matusiewicza (dwie kadencje w parlamencie), znanego mecenasa z Przemyśla, z ubiegania się po raz kolejny o mandat do Sejmu nadała wyborom nowej dynamiki. Ale były to przede wszystkim ruchy kadrowe w samej partii. Listę „pociągnął” Marek Kuchciński, otrzymując rekordową liczbę ponad 61 tys. głosów. Dzięki czemu po raz piąty zasiądzie na Wiejskiej. Pojawili się też inni mocni kandydaci PiS związani z Przemyślem. Zarówno Lucyna Podhalicz, jak i Piotr Pilch mieli bardzo intensywną kampanię. Okazało się jednak, że więcej głosów otrzymali Teresa Pamuła z Lubaczowa i starosta powiatu jarosławskiego Tadeusz Chrzan. Tym samym zaliczą debiut parlamentarny. Starosta ponadto wejdzie do bardzo mocnej drużyny reprezentującej ziemię jarosławską. Obok niego w parlamencie zasiądzie Anna Schmidt--Rodziewicz (druga kadencja), senator Mieczysław Golba (piąta kadencja), a jeżeli pominąć polityczne barwy, także Mieczysław Kasprzak z PSL. Uwaga badacze polskiego parlamentaryzmu: Mieczysław Kasprzak po raz siódmy! Tak więc Jarosław jako miasto i powiat odniósł spektakularne zwycięstwo. Dzielnie i skutecznie w szranki wyborcze stanął Marek Rząsa z Przemyśla z KO. Skutecznie po raz czwarty. Bardzo dobry wynik osiągnął Andrzej Zapałowski z Konfederacji. Dwanaście tysięcy głosów przy lepszym wyniku całej listy dałoby mu mandat. Podobnie z kandydatem Lewicy Łukaszem Rydzikiem z Oleszyc.

Wybory zawsze wywołują emocje na zasadzie: kto wygra, kto przegra.

I bardzo dobrze. Najważniejsze jednak, abyśmy po wyborach zawsze mogli wrócić do spokojnej dyskusji o Polsce. Tego życzę wszystkim nowo wybranym posłom i senatorom.

Gratulacje dla wszystkich bez wyjątku. Także dla tych, którym nie udało się dostać do parlamentu.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    TSA - niezalogowany 2019-10-16 18:57:29

    Dostaliście kiełbasę wyborczą i zupę, a teraz drodzy rodacy pocałujcie.....

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Glosujacy - niezalogowany 2019-10-16 19:06:32

    Bierność wyborców z Przemyśla doprowadziła do tego że Jarosław ma czterech a Przemyśl tylko dwóch parlamentarzystów. A potem tylko narzekanie, że to nic się nie dzieje i stagnacja

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    elephand - niezalogowany 2019-10-17 00:37:54

    Przemyslanie wykazali sie honorem,to wstyd glosowac na to scierwo kuchcinskiego

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama