Coroczne zestawienie szkół średnich w postaci Rankingu „Perspektyw” jest bacznie śledzone zarówno przez absolwentów klas 8, jak i środowisko oświatowe. Klasyfikacja powstająca w oparciu o wyniki matur i sukcesy olimpijskie uczniów pokazuje, które szkoły konsekwentnie stawiają na jakość kształcenia i swoją misję realizują najlepiej. Sprawdziliśmy, jak w tegorocznym rankingu wypadły licea i technika z naszego regionu.
Uroczysta gala podsumowująca Ranking „Perspektyw” 2026 miała miejsce 14 stycznia w Warszawie i zgromadziła przedstawicieli najlepszych szkół średnich w kraju, będących kuźniami młodych talentów. W tym roku w zestawieniu ujęto 1411 liceów ogólnokształcących (spośród 2249) i 1160 techników (spośród 1755), które spełniły kryterium wejścia, a więc te, w których maturę w maju 2025 r. zdawało minimum 12 maturzystów i w których średni wynik z egzaminów z języka polskiego i matematyki nie był niższy niż 0,75 średniej krajowej).
– Od kilkudziesięciu lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć. I nie chodzi tylko o najlepszych, honorowanych podczas gali rankingu. Z publikowanych przez nas tabel można odczytać więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej – podkreślił na gali Waldemar Siwiński, twórca polskich rankingów edukacyjnych i kierownik Rankingu Liceów i Techników.
Reklama
Najlepszym ogólniakiem w kraju kolejny raz pozostało IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie. Z kolei w kategorii techników na pierwszej pozycji ex aequo uplasowały się Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku oraz Technikum Mechatroniczne nr 1 im. Piotra Drzewieckiego w Warszawie.
Ranking obejmuje też zestawienia wojewódzkie. Nas interesują najbardziej placówki z powiatów przemyskiego, jarosławskiego, przeworskiego i lubaczowskiego, szczególnie te, które wypracowały sobie złotą, srebrną lub brązową tarczę.
W pierwszej dziesiątce liceów na Podkarpaciu nie ma niestety żadnej szkoły z byłego województwa przemyskiego. Najwyżej w wojewódzkim zestawieniu, bo na 14. pozycji – identycznej jak rok temu, znalazł się przemyski „Słowak” (I LO im. J. Słowackiego), który zachował „srebrną tarczę”. Na miejscu 31. uplasowało się II LO w Przemyślu (tarcza brązowa, spadek z miejsca 27.), a dopiero na 58. pozycji – IV LO w Przemyślu w ZSEiO (bez tarczy).
Jeśli chodzi o jarosławskie ogólniaki, na srebrną tarczę zasłużyło w tej edycji...
Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 39% tekstu do przeczytania.
Wykup dostępTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze