Reklama

Które szkoły z regionu zasłużyły na miano liderów edukacji? Znamy wyniki Rankingu „Perspektyw” 2026


Coroczne zestawienie szkół średnich w postaci Rankingu „Perspektyw” jest bacznie śledzone zarówno przez absolwentów klas 8, jak i środowisko oświatowe. Klasyfikacja powstająca w oparciu o wyniki matur i sukcesy olimpijskie uczniów pokazuje, które szkoły konsekwentnie stawiają na jakość kształcenia i swoją misję realizują najlepiej. Sprawdziliśmy, jak w tegorocznym rankingu wypadły licea i technika z naszego regionu.


Uroczysta gala podsumowująca Ranking „Perspektyw” 2026 miała miejsce 14 stycznia w Warszawie i zgromadziła przedstawicieli najlepszych szkół średnich w kraju, będących kuźniami młodych talentów. W tym roku w zestawieniu ujęto 1411 liceów ogólnokształcących (spośród 2249) i 1160 techników (spośród 1755), które spełniły kryterium wejścia, a więc te, w których maturę w maju 2025 r. zdawało minimum 12 maturzystów i w których średni wynik z egzaminów z języka polskiego i matematyki nie był niższy niż 0,75 średniej krajowej).

– Od kilkudziesięciu lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć. I nie chodzi tylko o najlepszych, honorowanych podczas gali rankingu. Z publikowanych przez nas tabel można odczytać więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej – podkreślił na gali Waldemar Siwiński, twórca polskich rankingów edukacyjnych i kierownik Rankingu Liceów i Techników.

Reklama

Najlepszym ogólniakiem w kraju kolejny raz pozostało IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie. Z kolei w kategorii techników na pierwszej pozycji ex aequo uplasowały się Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku oraz Technikum Mechatroniczne nr 1 im. Piotra Drzewieckiego w Warszawie.

Jarosławski „Banach” z pierwszym miejscem na Podkarpaciu

Ranking obejmuje też zestawienia wojewódzkie. Nas interesują najbardziej placówki z powiatów przemyskiego, jarosławskiego, przeworskiego i lubaczowskiego, szczególnie te, które wypracowały sobie złotą, srebrną lub brązową tarczę.

Reklama

W pierwszej dziesiątce liceów na Podkarpaciu nie ma niestety żadnej szkoły z byłego województwa przemyskiego. Najwyżej w wojewódzkim zestawieniu, bo na 14. pozycji – identycznej jak rok temu, znalazł się przemyski „Słowak” (I LO im. J. Słowackiego), który zachował „srebrną tarczę”. Na miejscu 31. uplasowało się II LO w Przemyślu (tarcza brązowa, spadek z miejsca 27.), a dopiero na 58. pozycji – IV LO w Przemyślu w ZSEiO (bez tarczy).

Jeśli chodzi o jarosławskie ogólniaki, na srebrną tarczę zasłużyło w tej edycji...

Płatny dostęp do treści

Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się

Pozostało 39% tekstu do przeczytania.

Wykup dostęp
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 26/01/2026 19:33
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama