6 marca w trzech miejscowościach gminy Kańczuga oddano hołd ofiarom pacyfikacji, do których doszło w marcu 1943 roku. Samorządowcy oraz lokalna społeczność spotkali się w miejscach pamięci w: Łopuszce Wielkiej, Pantalowicach i Rączynie.
Przypomnijmy, że w ubiegły piątek minęło 77 lat od wydarzeń zwanych krwawym marcem, kiedy to w ciągu trzech dni, pomiędzy 6 a 8 marca 1943 r., w odwecie za zabicie konfidentki gestapo Anieli Bawor okupanci wymordowali co najmniej 233 osoby w kilku wsiach regionu. Łopuszka Wielka, Rączyna i Pantalowice padły ofiarą[paywall] pacyfikacji jako jedne z pierwszych. Hitlerowcy przy współpracy ukraińskich jednostek pomocniczych wyciągnęli z domów lub zgarnęli z ulicy, a potem rozstrzelali 19 osób z Łopuszki, 18 osób z Rączyny i 11 z Pantalowic.
W obchodach upamiętniających te tragiczne wydarzenia wzięli udział samorządowcy i przedstawiciele lokalnej społeczności. W miejscach pamięci burmistrz Andrzej Żygadło, sekretarz Teresa Argasińska oraz przedstawicie rady miejskiej złożyli kwiaty oraz zapalili symboliczny znicz. Towarzyszyli im sołtysi, dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie, a nawet przedszkolaki. W wydarzeniu wzięły też udział rodziny poległych oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej Okręgu Roztoczańskiego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Zastanawia mnie dlaczego nigdy nie poświęcamy żadnej ale to żadnej uwagi wymordowanych w bestialski sposób co najmniej 100 tysięcy Polaków w około 300 tzw "obozach pracy" w tym wszystkich byłych niemieckich obozach koncentracyjnych na terenie Polski w latach 1945 do 1956r.To jest amnezja czy też celowe działanie ponieważ dobijano tam jeszcze pozostałą z wojny inteligencję.
Zastanawia mnie dlaczego nigdy nie poświęcamy żadnej ale to żadnej uwagi wymordowanych w bestialski sposób co najmniej 100 tysięcy Polaków w około 300 tzw "obozach pracy" w tym wszystkich byłych niemieckich obozach koncentracyjnych na terenie Polski w latach 1945 do 1956r.To jest amnezja czy też celowe działanie ponieważ dobijano tam jeszcze pozostałą z wojny inteligencję.