Ważne tematy dotyczące polskiej mniejszości poruszono podczas Kongresu Oświaty Polskiej na Ukrainie, który w ostatnich dniach marca br. odbył się w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu.
Marek Kuchciński, marszałek Sejmu RP, który patronował wydarzeniu i był jego uczestnikiem, występując na sobotniej sesji plenarnej zauważył, że dla mniejszości narodowych sprawą priorytetową jest system własnego szkolnictwa i możliwość nauki w języku ojczystym.
- Widzimy bardzo wyraźnie, że polityka[paywall] państwa polskiego skierowana na wsparcie naszych rodaków za granicą, a szczególnie naszych rodaków na Wschodzie, za wschodnią granicą Polski, wymaga wzmocnienia - powiedział Kuchciński. - Mamy świadomość, że język, edukacja generalnie rzecz biorąc, jest podstawą, fundamentem kultury każdego narodu, każdej nacji - dodał.
W wystąpieniu Kuchciński zaznaczył jeszcze, że polityka państwa polskiego, szczególnie jeżeli chodzi o Ukrainę i inne państwa leżące na wschód od Unii
Europejskiej, musi być dostosowana do wyzwań współczesności.
- Widzimy wyraźnie, że także rośnie zainteresowanie, często determinacja - wbrew różnym działaniom przeciwnym, po tamtej stronie granicy - determinacja trwania przy korzeniach polskości i determinacja nauki języka polskiego i rozwoju, w ten sposób, wiedzy o kulturze polskiej, a tym samym kulturze europejskiej, o cywilizacji europejskiej - stwierdził marszałek.
W dwudniowym kongresie uczestniczyli m.in. dyrektorzy polskich placówek oświatowych na Ukrainie, nauczyciele i przedstawiciele organizacji polskich na Ukrainie, konsul generalny RP we Lwowie, przedstawiciele MEN oraz władz lokalnych. Kongres został zorganizowany przez: Państwową Wyższą Szkołę Wschodnioeuropejską w Przemyślu oraz Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli Oddział w Przemyślu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Kongresu Oświaty Polskiej na Ukrainie jak sama nazwa wskazuje powinien odbyć się na Ukrainie.A może źle zrozumiałem.
Tym bardziej dziwne, że mowa o polskiej mniejszości na Ukrainie, szkołach polskich tamże i nauczania w języku polskim na Ukrainie.
Zameczek pod Rzeszowem - mówi nam to coś?Ktoś tam był? Są nagrania i to dobrej jakości!
Ludzie powiadają,że jest bardzo popularny wśród notabli z PiS i to nie tylko z naszego regionu.Podobno dla niektórych z nich stał się ich drugim domem z miłą rodzinną atmosferą.PAŁAcyk cieszy się bardzo dobrą renomą dlatego ma też takie wzięcie .
"...Jak ustaliła Wirtualna Polska, proceder nagrywania polityków, samorządowców, biznesmenów w agencjach towarzyskich na Podkarpaciu kwitł przez lata w najlepsze. – Taśm może być kilka tysięcy. Kluczowe nagranie jest dobrej jakości – mówi nam oficer służb znający kulisy afery z udziałem CBA i prominentnych polityków PiS..." - ?????????????
Nie mamy szczęścia do marszałków. Tak się składa,że kierowani są przez rządzę.Jeden już garuje ale podobno ma celę od południa i dodatkowy koc jako dar od wojewódzkiego samorządu.Drugi natomiast jak ludzie powiadają zwolennik zbliżenia między narodami już otwiera aferę rozporkową. Podsłuchowa juz zakończonaI pomyśleć tylko,ze właśnie idzie garować organizator poprzedniej afery zwanej podsłuchową.Jedno jest wspólne.Jedna i druga ma swoje nici na wschodzie gdzie też są główne materiały .Ciekawe,kto tak ładnie rozgrywa nasze afery.
Ja mam pomysł aby dostosować PISoBOLSZEWIKÓW do rzeczywistości i przestrzegania prawa.
Jedynie słuszna partia, jedynie panującego i wszechmogącego nam kieszonkowego dyktatorka skończy jak nieboszczka PZPR. Widać, że historia lubi się powtarzać. Zastanawia mnie tylko co będą robili aktualni towarzysze, oportuniści, wazeliniarze, klakierzy i"nawróceni" w wierze neofici. Zapewne dostosują się towarzysze "szmaciaki" do nowej partyjnej rzeczywistości.
Miało być taniej i jak mówiła niejaka Szydło "wystarczy nie kraść". A tu towarzyszka i towarzysz z Przemyśla "jedynie słusznej" rzuceni na "odcinek" administracji rządowej i samorządowej limuzynami codziennie dowożeni i odwożeni są do i z miejsca pracy w Rzeszowie. Gdzie ta skromność i pokora jak to głosili w 2015r. partyjniacy? Ale jak to mówiła w/w Szydło im się to po prostu należy.
Nie wiem dlaczego ludzie tak obojętnie traktują to obrabowywanie siebie i kraju. To że jakaś baba ze wsi (przepraszam wszystkie Panie z wiosek) gada głupoty o należeniu się powinno spowodować natychmiastową zmasowaną reakcję społeczeństwa i to taką że tej babie i innym naśladowcom odechciałoby się wszystkiego, zmuszonym stać w kolejce po zasiłek. A tu nic! Nie wiem czy to znieczulica czy po prostu spora grupa ludzi lubi być oszukiwana i nie przeszkadza im że pisobolszewia robi z nich idiotów na każdym kroku.
Kongresu Oświaty Polskiej na Ukrainie jak sama nazwa wskazuje powinien odbyć się na Ukrainie.A może źle zrozumiałem.
Tym bardziej dziwne, że mowa o polskiej mniejszości na Ukrainie, szkołach polskich tamże i nauczania w języku polskim na Ukrainie.
Zameczek pod Rzeszowem - mówi nam to coś?Ktoś tam był? Są nagrania i to dobrej jakości!