Na cmentarzach w miastach powiatowych naszego regionu w ubiegły wydłużony weekend odbyły się kwesty na renowacje zabytkowych nagrobków. W Jarosławiu udało się zebrać niemal 10 tys., w Przeworsku w ramach akcji „Ratujemy Nagrobki” harcerki i harcerze zebrali 7 tys. 430 zł.
Jarosławską kwestę przy bramach tzw. Starego Cmentarza można uznać za tradycję. Prowadzona jest od 27 lat, a pierwsza odbyła się w 1992 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Necropolis Jaroslaviensis. Dziś organizatorem jest[paywall] Komitet Społeczny na rzecz Ratowania Zabytków Starych Cmentarzy Polskich, działający przy Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Jarosławiu. Współorganizatorami zaś Collegium Humanum – Szkoła Główna Menedżerska Filia w Rzeszowie, Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu.– Od kilku lat wspomagamy renowację polskiego cmentarza w Jaworowie. Kiedy byłem tam pierwszy raz, on był kompletnie zaniedbany, nagrobków nie było nawet widać. Dzisiaj wszystko jest uporządkowane i tak jak u nas przebiega renowacja tamtejszych grobów – uzupełnia T. Kulesza. W Jarosławiu zebrano 9930 zł.
Kwesta zorganizowana na starym cmentarzu zakończyła się zebraniem całkiem pokaźnej sumy. Odwiedzający nekropolię w centrum miasta ofiarowali 7430 zł. Na renowację oczekuje np. pomnik nagrobny Mariana Patronowicza, majora artylerii konnej, członka katolickiego stowarzyszenia świeckich Sodalicja Mariańska. I to najpewniej prace remontowe na tym nagrobku zasili zebrana 1 listopada kwota.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze