Reklama

Kwestowali na cmentarzach

07/11/2019 09:42

Na cmentarzach w miastach powiatowych naszego regionu w ubiegły wydłużony weekend odbyły się kwesty na renowacje zabytkowych nagrobków. W Jarosławiu udało się zebrać niemal 10 tys., w Przeworsku w ramach akcji „Ratujemy Nagrobki” harcerki i harcerze zebrali 7 tys. 430 zł.

Jarosławską kwestę przy bramach tzw. Starego Cmentarza można uznać za tradycję. Prowadzona jest od 27 lat, a pierwsza odbyła się w 1992 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Necropolis Jaroslaviensis. Dziś organizatorem jest[paywall] Komitet Społeczny na rzecz Ratowania Zabytków Starych Cmentarzy Polskich, działający przy Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Jarosławiu. Współorganizatorami zaś Collegium Humanum – Szkoła Główna Menedżerska Filia w Rzeszowie, Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu.

– Od kilku lat wspomagamy renowację polskiego cmentarza w Jaworowie. Kiedy byłem tam pierwszy raz, on był kompletnie zaniedbany, nagrobków nie było nawet widać. Dzisiaj wszystko jest uporządkowane i tak jak u nas przebiega renowacja tamtejszych grobów – uzupełnia T. Kulesza. W Jarosławiu zebrano 9930 zł.

Kwesta zorganizowana na starym cmentarzu zakończyła się zebraniem całkiem pokaźnej sumy. Odwiedzający nekropolię w centrum miasta ofiarowali 7430 zł. Na renowację oczekuje np. pomnik nagrobny Mariana Patronowicza, majora artylerii konnej, członka katolickiego stowarzyszenia świeckich Sodalicja Mariańska. I to najpewniej prace remontowe na tym nagrobku zasili zebrana 1 listopada kwota.
pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama