Reklama

Lasy Państwowe pomagają w przebudowach dróg. 100 tys. zł na remont ulicy Jastrzębiej w Żurawicy

Na ręce wójta gminy Żurawica Tomasza Szeleszczuka wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł wręczył pierwszą – z trzech przewidzianych – transzę na kompleksową przebudowę ulicy Jastrzębiej. 100 tys. zł to efekt pozytywnie rozpatrzonego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie wniosku, złożonego przez władze gminy, a tyczącego się dofinansowania remontów dróg, na których Lasy Państwowe prowadzą gospodarkę leśną.

Doszło do tego podczas konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie UG w Żurawicy 29 listopada br. Partycypacja Lasów Państwowych w kosztach przebudów i remontów dróg publicznych jest bardzo istota. Zarządcy dróg pozwala zrealizować inwestycję w pełniejszym zakresie, poprawia także ich dostępność dla wszystkich użytkowników.

Bardzo często lokalne drogi wykorzystywane są nie tylko przez mieszkańców, ale również przez firmy przewozowe zajmujące się transportem drewna z lasów. Nierzadko ciężkie samochody niszczą takie drogi…

– Jedynym z naszych zadań jest[paywall] wsparcie samorządów lokalnych w zakresie budowy, przebudowy czy modernizacji dróg lokalnych. Wniosek złożony przez władze gminy Żurawica był bardzo dobrze przygotowany. Te sto tysięcy złotych pochodzi z tak zwanych środków obrotowych Nadleśnictwa Krasiczyn z siedzibą w Przemyślu. Droga, która zostanie przebudowana, będzie wykorzystywana przez mieszkańców gminy, turystów, ale także na dalsze prowadzenie gospodarki leśnej – wyjaśnił dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Marek Marecki.

Reklama

Ulica Jastrzębia w Żurawicy biegnie równolegle do lasu i przez las. Lasu nadzorowanego przez Nadleśnictwo Krasiczyn, w którym m.in. prowadzona jest intensywna gospodarka leśna. Łączy ulicę Pruchnicką (fragment drogi wojewódzkiej nr 881) z ulicą Bażantową. Można nią dojechać do Ujkowic.

Zawsze mogą liczyć na pomoc

– Lasy Państwowe pełnią bardzo istotne funkcje. Obok ważnej, edukacyjno-oświatowej, przede wszystkim wpływają na zrównoważoną gospodarkę leśną. Dbają o to, aby nasze piękne lasy pozostały dziedzictwem kulturowym, które jako spadek przekażemy następnym pokoleniom. To szczególnie ważne w kontekście swoistej wojny kulturowej, którą prowadzimy z Unią Europejską o zachowanie naszego dziedzictwa. W kontekście choćby niechlubnych wyroków Trybunałów Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które godziły w naszą zrównoważoną gospodarkę leśną – stwierdził wiceminister sprawiedliwości M. Warchoł, zapewniając, że gmina Żurawica zawsze może liczyć na pomoc rządu.

Reklama

Oprócz M. Warchoła i M. Mareckiego w konferencji prasowej uczestniczyli także: senator Mieczysław Golba, krośnieński poseł Piotr Uruski, przewodniczący Rady Gminy Żurawica Maciej Gałuszka oraz gminny radny z Batycz Ryszard Wojtowicz.

Nie tylko biorą kasę…

Ulica Jastrzębia w Żurawicy – jak podkreślił wójt gminy T. Szeleszczuk – to jedna z ważniejszych dróg na terenie gminy. Zarówno jeśli chodzi o rozwój turystyki, ale też ze względów historycznych, jest bowiem łącznikiem między poszczególnymi elementami pierścienia fortów Twierdzy Przemyśl.

Reklama

– W 2019 roku rozpoczęliśmy budowę tej ulicy. Wykonaliśmy wówczas pierwszy etap, a teraz, dzięki wsparciu RDLP, będziemy mogli jeszcze w tym roku rozpocząć realizację kolejnego – zapewnił wójt T. Szeleszczuk, dodając:

– To bardzo ważne nie tylko dla nas, mieszkańców gminy, ale i dla wszystkich osób, które będą z niej korzystać. Nie wolno zapomnieć, że jest to także droga prowadząca do drogi wojewódzkiej, a ta łączy się ze ścieżką pieszo-rowerową, która od niedawna powstaje także u nas.

Co istotne – jak wyjaśnił T. Szeleszczuk – władze gminy nie chcą tylko brać, a starają się dawać coś od siebie.

– Począwszy od szeroko rozumianej edukacji ekologicznej, w którą angażujemy nawet najmłodszych mieszkańców, po autorskie programy ochrony naszych lasów i drzew. Jednym z nich jest dobrowolna zasada, że każdy z mieszkańców, który chce ściąć drzewo – oczywiście po otrzymaniu stosownego pozwolenia – powinien w jego miejsce posadzić od pięciu do dziesięciu nowych drzew – podsumował wójt gminy Żurawica.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2021-12-05 19:16:44

    Ciekawe ile tym razem drzew pójdzie się j.... ?!?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama