Finałem intensywnych prac remontowo-budowlanych było ubiegłotygodniowe (15 stycznia) oficjalne otwarcie wyremontowanego i przebudowanego oddziału ratunkowego w Wojewódzkim Szpitalu im. św. Ojca Pio w Przemyślu. SOR oferuje teraz pacjentom odnowioną, bardziej funkcjonalną przestrzeń z nową rejestracją i poczekalnią oraz całkiem zmienionym układem pomieszczeń, a także nowoczesny sprzęt diagnostyczny. Modernizację przeszła też Pracownia Immunologii Transfuzjologicznej z Bankiem Krwi.
W ramach inwestycji oddział został gruntownie przebudowany – całkowicie zmienił się układ pomieszczeń, miejsce rejestracji i poczekalnia, a wnętrza zyskały bardziej przyjazny wygląd. Na SOR wchodzi się teraz innym wejściem, a weranda dla karetek przeszła termomodernizację. Podczas otwarcia podkreślono, że przebudowana i zmodernizowana przestrzeń Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz jego nowy układ znacznie poprawiły komfort pacjentów i pracy personelu. SOR działał nieprzerwanie podczas prowadzonego remontu, co oznaczało pewne utrudnienia dla chorych oraz wyzwanie dla pracowników, ale utrzymanie jego funkcjonowania przez ten czas było priorytetem, gdyż nie chciano odsyłać potrzebujących pomocy medycznej do innych, odległych placówek.
– Cieszymy się, że mogliśmy ten oddział wyremontować, gdyż jego praca ma bardzo duże znaczenie dla pacjentów. Przebudowa i modernizacja wpłynęła zarówno na jakość opieki, jak i pobytu chorych w odnowionych i rozbudowanych wnętrzach – podkreśliła na uroczystości otwarcia dyrektor placówki Barbara Stawarz.
Reklama
Jak dodała, SOR w ramach zadania „Przebudowa, modernizacja i doposażenie SOR oraz Zakładu Diagnostyki Obrazowej” zyskał też specjalistyczny sprzęt, który pomaga w diagnostyce pacjentów. To między innymi nowoczesny tomograf komputerowy wykorzystujący sztuczną inteligencję do automatyzacji badań i poprawy jakości obrazu. Zastąpił on wysłużone już 10-letnie urządzenie, jaki dysponował szpital. Jest nie tylko bezpieczniejszy, wykorzystuje też podczas badania niższą dawkę promieniowania.
Kolejny zakup to przyłóżkowy aparat RTG oraz pantomograficzny aparat RTG. Ten pierwszy zastąpił stary 20-letni aparat. Świetnie sprawdza się w sytuacjach, kiedy przenoszenie pacjenta do pracowni rentgenowskiej byłoby utrudnione. Parametry urządzenia zapewniają wysoką jakość obrazu przy krótkim czasie ekspozycji pacjenta na promieniowanie. Z kolei nowy cyfrowy aparat RTG pantomograficzny daje większe możliwości diagnostyczne niż poprzedni, ułatwiając postawienie właściwego rozpoznania. Wśród nowych urządzeń są także lampy bezcieniowe, aparaty USG oraz sprzęt transportowy przystosowany do potrzeb osób ze specjalnymi wymogami.
Całość inwestycji kosztowała około 20 mln zł, przy czym 15 mln stanowiło dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia, a 2,5 mln z budżetu województwa podkarpackiego. Pozostałą część stanowił wkład własny szpitala.
Razem z odnowionym i wyremontowanym oddziałem ratunkowym oddano też oficjalnie Pracownię Immunologii Transfuzjologicznej z Bankiem Krwi (jej modernizacja kosztowała 1 mln 400 tys. zł i była częścią większego realizowanego przez szpital zadania, obejmującego także remont Stacji Dializ oraz oddziałów okulistyki i otolaryngologii). Prace wykonane zostały dzięki z dotacji samorządu województwa podkarpackiego.
Za inwestycje przeprowadzone na na SOR-ze i w Pracowni odpowiadała jedna i ta sama firma – spółka Adamietz.
Uroczystość otwarcia zgromadziła licznie przybyłych zaproszonych gości, w tym przedstawicieli władz parlamentarnych, wojewódzkich i samorządowych, duchowieństwo, jak również rozlicznych instytucji związanych z obszarem zdrowia i nie tylko (lista gości była bardzo długa). Całość zwieńczyło spotkanie noworoczne, na którym padło podsumowanie zrealizowanych w 2025 roku szpitalnych inwestycji i które było okazją do złożenia podziękowań tym wszystkim, którzy okazali w tym względzie wsparcie placówce i dzięki którym może się ona rozwijać.
– Nie spoczywamy na laurach. Cały czas sięgamy po nowe cele. Jeśli chodzi o zadania na rok 2026, jest to modernizacja Stacji Dializ oraz oddziałów Okulistyki i Otolaryngologii, a także modernizacja centralnego bloku operacyjnego wraz z zakupem robota do zabiegów chirurgicznych oraz przebudowa budynku na potrzeby Oddziału Onkologii i poradni onkologicznych. Zadania te będą finansowane z budżetu województwa podkarpackiego. Otrzymaliśmy również dotację w ramach Krajowego Planu Odbudowy na remont Oddziału Kardiologicznego oraz na rozbudowę infrastruktury informatycznej szpitala i cyfryzację – wyliczyła dyrektor szpitala.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze