Reklama

Leszek Kisiel pod pręgierzem. Zaniechanie burmistrza kosztowało miasto milion złotych?

02/06/2018 18:00

Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych przy rzeszowskiej Regionalnej Izbie Obrachunkowej prześwietla burmistrza Przeworska Leszka Kisiela. Sprawa dotyczy blisko miliona złotych, którego burmistrz rzekomo nie odzyskał od ościennych gmin. Postępowanie jest w toku, rzecznik złożył wniosek o ukaranie burmistrza. Termin rozprawy przed Kolegium RIO nie został wyznaczony.

Sprawa ciągnie się od października ubiegłego roku, kiedy to do RIO wpłynęło zawiadomienie o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych. Rzeszowska instytucja badała to doniesienie do marca bieżącego roku, [paywall] a postępowanie zakończyło się wnioskiem o ukaranie burmistrza. Leszkowi Kisielowi zarzuca się, że nie dochodził w okresie od 2014 do 2017 należności związanych z kosztem utrzymania w podległych miastu przedszkolachdzieci pochodzących z innych gmin. Zaniechanie, o które oskarżony jest włodarz Przeworska, przypada na okres od stycznia 2015 do stycznia 2018 roku, zaś cała sprawa dotyczy także w pewnym zakresie poprzedniczki obecnego burmistrza. W ten sposób przez blisko trzy lata miasto mogło pozyskać nieco ponad milion złotych, a nie pozyskało. Na tę okoliczność wskazywał zresztą przewodniczący rady miejskiej w Przeworsku radny Tomasz Kojder, sugerując, że z tej kwoty Przeworsk mógłby poczynić znaczące inwestycje.

– Rzecznik wnioskuje o wyznaczenie kary pieniężnej, stanowiącej 50 procent miesięcznego wynagrodzenia – informuje koordynator tarnobrzeskiego zespołu Kolegium RIO Mirosław Paczocha. – O karze i jej wysokości decyduje jednak komisja, a data rozprawy w tym przypadku nie została jeszcze wyznaczona. M. Paczocha zapytany o to, czy podobnych spraw RIO bada wiele, odpowiada: – Nie jest to jedyna w ostatnim czasie sprawa dotycząca niedochodzenia należności.

Burmistrz Leszek Kisiel nie chce się na ten temat wypowiadać przed zakończeniem postępowania. Ma nadzieję, że sprawa zostanie wyjaśniona na jego korzyść, zapewniając jednocześnie, że kwestia odzyskania pieniędzy jest obecnie w urzędzie miasta regulowana. Sugeruje także, że upublicznienie informacji o postępowaniu ma charakter polityczny.
pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    lil - niezalogowany 2018-06-02 19:20:20

    pręgieżżżżżżżżżżżżżżżżżżżż ??????????????????????????????????????

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    z - niezalogowany 2018-06-03 11:45:55

    PiS wstrzymał restrukturyzację w RIO. Dlaczego?Trzeba być naiwnym żeby wierzyć, że kto ktokolwiek poniesie odpowiedzialność.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Giga - niezalogowany 2018-06-03 17:21:21

    Jeśli złąmał dyscyplinę finansó publicznych, to powinień ponieść odpowiedzialność - jaką? na to odpowie dochodzenie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama