Reklama

„Lista pasażerów”. Kto lata z marszałkiem Kuchcińskim?

31/07/2019 17:06

Centrum Informacyjne Sejmu zabrało głos w sprawie doniesień medialnych odnoszących się do przelotów Marka Kuchcińskiego, marszałka Sejmu RP, rządowym samolotem. Wynika z nich, że pochodzącemu z Przemyśla parlamentarzyście mieli towarzyszyć członkowie najbliższej rodziny, podróżujący na trasie Warszawa – Rzeszów – Warszawa. Polityk zadeklarował, że za nich zapłaci przekazując pieniądze na cele charytatywne.

„Marszałek Sejmu Marek Kuchciński lata z rodziną rządowym samolotem. Chodzi co najmniej o 6 lotów w tym roku. Dwa razy lot odbywał się najnowszym, zakupionym przez rząd samolotem - Gulfstream G550. Nie wiadomo czy rodzina zapłaciła za te loty?” – pytał[paywall] Mariusz Gierszewski z Radia Zet, który w internecie opublikował dokument opatrzony nagłówkiem „Lista pasażerów”. News dziennikarza był szeroko komentowany w mediach. W ub. tygodniu głos w sprawie zabrało Centrum Informacyjne Sejmu.

„W nawiązaniu do publikowanych w przestrzeni publicznej dokumentów, dotyczących lotów Marszałka Sejmu w okresie styczeń – lipiec 2019 r. Centrum Informacyjne Sejmu wyjaśnia, że każda ze zrealizowanych samolotem rządowym podróży drugiej osoby w państwie miała charakter służbowy” – czytamy w wydanym oświadczeniu.

Reklama

„Kalendarz Marszałka Sejmu jest bardzo napięty – realizuje on średnio ok. 30 spotkań służbowych w miesiącu, nie licząc obowiązków podstawowych związanych z funkcjonowaniem Izby. Podróże lotnicze realizowane przy pomocy samolotów rządowych są najbezpieczniejszym i najkorzystniejszym logistycznie sposobem na pogodzenie licznych obowiązków. Odnosząc się do dat wskazanych w dzisiejszych doniesieniach CIS podkreśla, że były to podróże realizowane zazwyczaj w bezpośredniej styczności kalendarzowej z posiedzeniami Sejmu, co nakładało na Kancelarię Sejmu dodatkowe zadania o charakterze logistycznym. W nawiązaniu do pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji, że Marszałkowi Sejmu w podróżach służbowych towarzyszą inne osoby, w tym członkowie rodziny, Centrum Informacyjne Sejmu wyjaśnia, że obecność dodatkowych osób na pokładzie nie wpływa w żadnej mierze na koszt przelotu. Z możliwości towarzyszenia Marszałkowi Sejmu w podróżach korzystają zresztą przede wszystkim reprezentanci Izby, pracownicy Kancelarii Sejmu oraz funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa, co ułatwia sprawną realizację programu podróży, a zarazem nie ma nic wspólnego z korzyściami o charakterze osobistym” – wyjaśniono.

W miniony weekend bezpośrednio zainteresowany zabrał głos.

Reklama

„Osoby towarzyszące mi w podróży nie mają możliwości opłacenia swojego lotu - ich obecność na pokładzie nie wpływa na koszt transportu. Aby rozwiać wątpliwości dotyczące „korzyści finansowych” mojej rodziny, dokonam wpłaty na cele charytatywne” - oświadczył marszałek Sejmu.

Andrzej Grzegrzółka, dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu przekazał, że „kwota zostanie oszacowana na podstawie umowy Kancelarii Sejmu z PLL LOT”.

– Zgodnie z nią koszty przelotów poselskich są zryczałtowane na poziomie 572,40 zł (przelot dla jednej osoby w jedną stronę) i w ten sposób zostanie ustalona wysokość przelewu - poinformował.

W związku ze sprawą Klub Parlamentarny PO-KO złożył wniosek o odwołanie Marka Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu.
red.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-07-31 17:38:11

    Jak się okazuje jest nie tylko miłośnikiem lokalnych burdeli  i specyficznego w nich życia towarzyskiego.Ale jak się okazuje jest także zwolennikiem lotów "na krzywy ryj" czyli za nasze podatników kasę mając szeroki gest szczególnie lotów dla rodziny.Złapany jak szczeniak na oszustwie suwerena łaskawie godzi się pokryć koszty ale nie do kasy suwerena ale organizacji charytatywnej gdzie na mieście ludzie  mówią,ze jest to fundusz emerytalny ścisłego kierownictwa partii do której należy.Udał się nam wybraniec.Jeszcze nikomu nie udało się z naszego miasta przynieść tyle wstydu dla miasta.Ale jak widać są tacy co im się to z powodzeniem udaje.Ciekawe jaki następny numer nam wywinie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kaczka - niezalogowany 2019-07-31 18:18:43

    oj ogrodnik sobie nagrabił

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    XXcc - niezalogowany 2019-07-31 18:46:49

    ,, Podziwiam ,, hojność..

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama