Reklama

Ludzie są zbyt leniwi... Cenna akcja Pawła Szynala

Prawie 60 koszy na śmieci zostanie zamontowanych po obu brzegach Sanu w Przemyślu. Wszystko dzięki projektowi społecznemu, który opracował i realizuje młody przemyślanin Paweł Szynal.

Kiedyś nad brzegami Sanu były kosze na śmieci. Niestety zostały zdewastowane. A ich brak powoduje wyrzucanie odpadów gdzie popadnie. Szklane butelki, papiery, puszki, niedopałki papierosów, opakowania po jedzeniu, worki, reklamówki... Wszystkie lądują na nabrzeżu rzeki.

– Kilka dni temu razem z koleżanką zamontowaliśmy sześć prowizorycznych koszy na śmieci. Po trzy po obu stronach rzeki, aby sprawdzić, czy choć niektórzy zaczną z nich korzystać i czy same kosze pozostaną na swoim miejscu – tłumaczy ideę akcji Paweł Szynal, młody człowiek, któremu nie podoba się „brutalne” traktowanie środowiska przez wandali. – Po kilku dniach od ich zainstalowania okazało się, że nie tylko pozostały na swoim miejscu, ale wypełniły się odpadami. Niestety wciąż wielu nadal nie wie, do czego one służą i[paywall] śmieci lądują, gdzie popadnie – dodał.


fot.Mariusz Godos
Paweł z koleżanką zamontowali nad Sanem sześć prowizorycznych koszy na śmieci.

Film edukacyjny

P. Szynal doskonale zdaje sobie sprawę, że sześć prowizorycznych koszy tematu nie załatwi. Dlatego kolejnym krokiem projektu będzie montaż 50 kolejnych. Będzie to możliwe dzięki firmie Lider Bud, która pomoże w realizacji pomysłu.

Reklama

To nie wszystko. Pan Paweł zamierza nakręcić film edukacyjny dla wszystkich szkół, uczelni, mieszkańców Przemyśla oraz turystów, aby zrozumieli, do czego służy kosz na śmieci.

– Przecież w domu nikt nie wyrzuca śmieci na podłogę. Przecież w innym wypadku rodzice z miejsca by zareagowali i karali swoje pociechy za niewłaściwe zachowanie. Dlaczego więc, wychodząc z domu, zachowują się odwrotnie? Dlaczego idąc brzegiem Sanu z reklamówką pełną jedzenia i picia, nie zabierają ze sobą odpadów i nie wrzucają ich do koszy, tylko rzucają, gdzie popadnie? Moim zdaniem, odpowiedź jest prosta: są po prostu niewyedukowani w temacie ochrony środowiska. Są także zbyt leniwi, aby zabrać śmieci ze sobą – uważa P. Szynal.

Wizyty w szkołach

– Niestety większość ludzi, jeśli ma przejść pięćdziesiąt czy sto metrów w poszukiwaniu  kosza, woli śmieci rzucić na ziemię lub do wody. Dlatego myślę, że mój pomysł może lepiej zadziałać niż sto mandatów za śmiecenie. Mam także nadzieję, że jeśli to zda egzamin, władze miasta chętnie zainwestują pieniądze na zainstalowanie normalnych koszy na śmieci. Tak, aby miejsca, w których spędzają wolny czas młodzi ludzie, tacy jak ja, wyglądały czysto i schludnie – wyjaśnił.

Reklama

Pan Paweł film zrealizuje z własnych pieniędzy. Będzie go kręcić od 3 do 6 czerwca br. Od 15 do 19 czerwca zamierza zaprezentować go w szkołach. Emisję powtórzyć chce 2 września br.

– A potem zaproszę wszystkich chętnych do pomocy w sprzątaniu brzegów Sanu. Bo mimo nadziei, że ta edukacja pomoże, z całą pewnością wciąż będą czarne owce – podsumował.

Kibicujemy Pawłowi Szynalowi z całego serca jako patron medialny tego projektu. O postępach będziemy informować na bieżąco.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Przemyślak - niezalogowany 2019-05-20 20:30:36

    Super inicjatywa

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Zbyszek - niezalogowany 2019-05-20 20:35:08

    Też kiedyś myślałem, że ten świat da się zmienić, i wystarczy dać komuś odpowiednie rozwiązanie, a wszyscy będziemy szczęśliwi. To utopia. Tego co krzywe, nie da się wyprostować. Kto śledzi rzeczywistość, która nas otacza,  już dawno się o tym przekonał. Swiat musi naprawić ktoś inny. Ktoś kto ma wiedzę, jak to uczynić  i środki, których nikt z nas nie posiada. Szkoda tylko, że dziś, o NIM tak mało wiemy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Theo Kogan - niezalogowany 2019-05-20 20:54:00

    To w sumie dobry prognostyk  na przyszłość, bo może warto zainstalować więcej tych koszy, które się zapełnią i nie zostaną, w co bardzo wątpię, wcześniej czy później, zdewastowane.A tak na marginesie, to skąd to nagminne lenistwo przejawiające się u ludzi ? To bardzo zachęcam do zapoznania się z poniższym materiałem:LENISTWO KARMI SIĘ MIĘSEM - VEGE.COM.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama