W ubiegłą środę, 8 marca, na przemyskim Rynku pojawiła się ekspozycja złożona z kilkunastu dużych plansz, na których były kolorowe zdjęcia rozkawałkowanych i zakrwawionych płodów ludzkich, zestawione z czarno-białymi zdjęciami zwłok w tak zwanych dołach katyńskich, a także ofiar rzezi dokonanej przez Turków na Ormianach i ofiar głodu na Ukrainie.
Nietrudno było się domyśleć, że wystawa w zamyśle autorów miała mieć charakter antyaborcyjny. Z informacji przesłanej dzień wcześniej do redakcji wynikało, że inicjatorem ekspozycji, która będzie trwała do 22 marca, jest przemyska komórka Fundacji „Pro – Prawo do życia”.
Przed południem na Rynku nie ma zbyt wielu ludzi. Starszy pan, oglądając plansze, przystanął na dłużej przy fotografii z Katynia. – To świństwo, żeby tak szargać pamięć tych, co tam zginęli. To byli polscy oficerowie, co oni mają wspólnego z aborcją? Kto na to pozwolił? – oburzał się głośno. Nie tylko on był zbulwersowany. – Przed chwilą wracałam tędy z pięcioletnią córką z badań i ona, widząc realistyczne fotografie zakrwawionych ciał, niemal się rozpłakała i trzymając mnie za rękę, pytała przerażona, czy teraz jest wojna i czy teraz będą zabijać dzieci? Co miałam jej powiedzieć? Jestem oburzona na to, że ktoś pozwolił, żeby dzieci przeżywały taki szok – mówiła młoda kobieta. Inni nie komentowali, jedynie z niesmakiem odwracali głowy, a jedna z kobiet powiedziała, że pójdzie z tym na policję.
Jeszcze tego samego dnia do redakcji dotarło pismo podpisane przez czternaście osób, które wyrażały w nim stanowczy protest przeciwko pokazywaniu tej wystawy na Rynku. „Ogromne zdjęcia przedstawiające szczątki ludzkich płodów absolutnie nie nadają się do pokazywania w przestrzeni publicznej, gdzie mogą je zobaczyć dzieci, kobiety w ciąży czy osoby chore” – piszą autorzy. „Uważamy je za obrzydliwą manipulację ludzkimi uczuciami, bowiem fotografie celowo zestawiono ze zdjęciami ofiar ludobójstwa na Ormianach oraz zmorzonych głodem Ukraińców, zmarłych wskutek polityki Stalina w latach 30. ubiegłego wieku”.
Autorzy tej szokującej prezentacji chyba sami czuli, że robią coś – delikatnie mówiąc – niestosownego, gdyż rozmieszczali tablice wstydliwie, pod osłoną nocy. Zszokowani mieszkańcy próbowali dociekać, kto zorganizował makabryczną prezentację.
Jedna z osób zwróciła się z pytaniem do Zarządu Dróg Miejskich w Przemyślu, w którego gestii znajduje się wydawanie pozwoleń na tego typu wystawy na terenie miasta. Uzyskana odpowiedź brzmiała:„ZDM nie ma z tym nic wspólnego, nikt się do nas nie zwracał w takiej sprawie. Pozwolenie na umieszczenie tablic pod urzędem miejskim wydał prezydent Choma. W tej sytuacji stanowczo domagamy się usunięcia tej wystawy lub przeniesienia jej w inne miejsce. Przeciwnicy aborcji mają prawo wyrażać swoje poglądy. Jednak stanowczo niedopuszczalne jest stosowanie tak drastycznego przekazu w przestrzeni publicznej. Miejscem tego typu prezentacji może być wyłącznie zamknięte pomieszczenie, a nie Rynek miasta, gdzie na widok szczątków ludzkich narażone są dzieci i przypadkowi przechodnie”.
Poprosiliśmy o wyjaśnienie urząd miasta, odpowiedzialny za to, co dzieje się w miejskiej przestrzeni.
– Organizatorzy mają wymagane zgody na ustawienie wystawy. Wydał je między innymi Zarząd Dróg Miejskich w Przemyślu. Zdajemy sobie sprawę, że wzbudzała ona emocje w miastach, gdzie była pokazywana, nie chcemy jednak administracyjnie ograniczać działalności odnoszącej się do przekonań czy ideologii – odpowiedział rzecznik prasowy urzędu miejskiego.
O opinię w sprawie wykorzystania zdjęć między innymi z Katynia do kampanii antyaborcyjnej zapytaliśmy dra Dariusza Iwaneczkę, dyrektora rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. – W tej sprawie mogę się wypowiedzieć jedynie jako historyk. Uważam, że wykorzystywanie wizerunków czy zdjęć zamordowanych w Katyniu, w katowniach Gestapo czy UB do jakichś innych celów niż głoszenie prawdy historycznej o dołach katyńskich jest nie na miejscu. Jestem za obroną życia poczętego, jednak są pewne formy, a Rynek starego miasta, po którym chodzą też małe dzieci, nierozumiejące wydźwięku takiej ekspozycji, nie jest dobrym miejscem.
Zapytaliśmy Marka Kulpę, szefa przemyskiej komórki Fundacji „Pro – Prawo do życia”, który był organizatorem wystawy pt. Wybierz życie, o to, czy jego zdaniem takie obrazy mogą istnieć w przestrzeni publicznej oraz czy nie widzi nic niestosownego w zestawieniu zdjęć szczątków płodów ze zdjęciami z Katynia?
– Uważam, że wystawa ta może stać w przestrzeni publicznej. Jeśli chodzi o małe dziecko, to można być spokojnym, ponieważ ono nie rozumie tego, co widzi, ponieważ nie przetwarza jeszcze rzeczywistości. Takie obrazy nie utrwalą się w jego pamięci. Natomiast jeżeli można pokazywać anonimowo zdjęcia ofiar zbrodni znane i publikowane w mediach, to można też pokazać ofiary aborcji – mówi Mark Kulpa, inicjator wystawy.
– Pokazywanie w takiej formie zdjęć oddających przemoc, makabrę i zjawiska drastyczne jest przemocą – komentuje psycholog Joanna Markin. – Dzieci i młodzież są szczególnie narażone na przemoc, gdyż ich mechanizmy obronne nie są w pełni ukształtowane[paywall] i nie funkcjonują jak u dorosłych. Dzieci na poszczególnych etapach rozwojowych przeżywają „naturalne” lęki, z którymi potrafią sobie poradzić, natomiast tego typu bodźcowanie ich psychiki z taką siłą oddziaływania może być silnym wstrząsem, którego konsekwencje mogą się ciągnąć latami. Jedną z takich konsekwencji może być wzmożona lękliwość, zaburzony obraz pewnej rzeczywistości, podważenie poczucia bezpieczeństwa. Nie bez powodu w środkach masowego przekazu obowiązuje cenzura na treści agresywne i seksualne z myślą właśnie o oszczędzeniu ich dzieciom i młodzieży, które nie są gotowe na brutalny obraz świata. Dzieci i młodzież doskonale odczytują emocjonalny przekaz takich obrazów, nawet jeśli nie do końca rozumieją sens, treść czy intencję, z jaką zostały wyeksponowane.
Kilka osób zbulwersowanych wystawą zgłosiło wspomniane zdarzenie na policji i jak informuje oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu, sierż. sztab. Marta Fac, obecnie trwają czynności wyjaśniające z art. 51 kodeksu wykroczeń.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Panie Hayder CYRK Panu przeszkadza? a mnie "takie coś"
"Natomiast jeżeli można pokazywać anonimowo zdjęcia ofiar zbrodni znane i publikowane w mediach, to można też pokazać ofiary aborcji"Nie wiem jakie konkretnie zdjęcia autor wypowiedzi miał na myśli, ale zwracam uwagę na słowa "w mediach". W mediach - czyli tam, gdzie każdy sięga lub nie z własnego wyboru. Tam, gdzie znajdują się ostrzeżenia przed treściami nieodpowiednimi dla dzieci. Tam, gdzie rodzice mają możliwość blokowania przed dziećmi określonych kanałów. Zdecydowanie jest różnica pomiędzy publikowaniem określonych treści w mediach a wystawianiem ich na widok publiczny na środku miasta.
Jeżeli chcą to niech sobie nawet wytapetują tymi plakatami swoje mieszkania, ich sprawa... ale wystawianie czegoś takiego w przestrzeni publicznej to zwykła kpina. "Wystawa" powinna zostać natychmiast usunięta, a organizatorzy powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej.To jest skandal, prowokacja i hańba dla Przemyśla!
Ciekawe kto zezwolił na taką wystawkę? Może ktoś byłby łaskaw się zapytać mieszkańców czy im to nie będzie przeszkadzać?Gratuluję pięknego widoku urzędnikom z okna. Wstyd ! W jakim ja mieście żyję...
''CHCEMY TRAKTOWAĆ ZWIERZĘTA PO LUDZKU A LUDZI TRAKTUJEMY JAK ZWIERZĘTA'' Na pewno, jak się wydaje, nie chcą traktować zwierząt po ludzku Ci którzy są inicjatorami tej ekspozycji, gdyż zapewne nakręcają spiralę zbrodni w postaci nabywania i konsumpcji szczątków bestialsko pomordowanych istot wcielonych w jakichś zasyfiałych, obskurnych katolicko - ateistycznych mordowniach. Zatem są to hipokryci oraz ignoranci, nic więcej. YOUTUBE.COM - POZNAJ SWOJE MIĘSO YOUTUBE.COM - MISTYCYZM 13 - WEGETARIANIZM MIĘSO TO MORDERSTWO - WP.PL co nie oznacza automatycznie, że aborcja nie jest zbrodniom i morderstwem SLAYER - SILENT SCREAM - TEKSTOWO.PL
Ja raczej nie mógłbym patrzeć z okna na ten zdewastowany i sprofanowany rynek niżli na tą wystawkę...
Autora wystawy zgłosić do prokuratury..
Oto Przemyśl właśnie. Prawdziwy obraz zacofanej Polski D.
Do Prokuratury! Do prasy ogólnopolskiej! A może by tak przeprowadzić ankietę wśród pracowników Urzędu Miasta. Mijają "to" wchodząc do pracy, wychodząc z niej, patrząc na "to" przez okna Urzędu.
Katolicyzm-to zbrodnia)))Zacofane społeczeństwo
Ankieta wsrod pracownikow nic nie da. Przeciez odpowiedzi musi zatwierdzic biskupi pasibrzuch i swinka morska.
Nie mam nic przeciwko samej wystawię, ale miejsce jej ustawienia ??? Czy ktoś wogole pomyślał, jak mam wytłumaczyć 3letniemu dziecku takie sceny?
Ale ty jesteś nadwrażliwy / a/ , a może tak zakłamana .albo 'poprawna politycznie " , to teraz modne
Zgodę wydał prezydent Przemyśla i Zarząd Dróg Miejskich.Czytaj więcej: http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/przemysl/a/policja-sprawdza-antyaborcyjna-wystawe-w-przemyslu,11871178/
Ale ci przemyślanie wrażliwi . Pytam tych oburzonych wrażliwców czy zdjęcia te są przekłamaniem , czy nie są przypadkiem faktycznym odzwierciedleniem tragedii mordowanych dzieci , poczętych którym zimni , pozbawieni sumień ludzie zwani rodzicami nie pozwalają się urodzić. Bzdury że jest to jakaś masa , zygota czy inne medyczne naukowe nazewnictwo . Jest to życie , a właściwie początek życia którym byliśmy wszyscy którym odpowiedzialni za każde życie rodzice pozwolili się narodzić , żyć , przeżyć życie tak długo na ile Bóg pozwolił i w końcu umrzeć naturalną śmiercią. Pytam tych najbardziej wrażliwych dlaczego taką miłością obdarzacie swoje już narodzone dzieci które niedawno, kilka miesięcy wcześniej byli masą , zygotą itd. a po urodzeniu obłudne zachwyty jakie mądre , piękne , cudowne te współczesne Maje , Kaje ,Kubusie , Szymonki , Lenki , Julki pytam czy do cholery nie rozumiecie że sami byliście kiedyś masami , zygotami , początkiem życia . Dlatego uważam że wystawa taka jest potrzebna , oczywiście ci ponoć obłudnicy mogą spokojnie zdjęcia prawdy obejść nie oglądając tego może drastycznego w wymowie ale prawdziwego oblicza zbrodni zwanej usunięciem , zabiegiem , i obłudnie aborcją zamiast zbrodnią czy przelewem krwi niewinnych dzieci tych najsłabszych , zupełnie bezbronnych którzy niestety sami obronić się nie mogą. To kwestia sumienia ale niestety są ludzie w tym często matki które sumień nie mają , wola zabić i pozbyć się problemu. Dlatego tak dla wystawy , może obudzi czyjeś sumienie . wzbudzi refleksję , może to uratuje jakieś życie ludzkie które jest niepowtarzalne , Pamiętać należy że postępowy zachód Europy wymordował w ramach tej dobrotliwej aborcji dziesiątki milionów swoich dzieci , obywateli i stare społeczeństwo tej niby najbardziej postępowej części świata woła muzułmanów ” przybywajcie ” jesteście potrzebni , brak rąk do pracy ale wyznawcy islamu swoich nienarodzonych nie mordowali . Należy pamiętać że słynny zbrodniarz Adolf H. zafundował Słowianom w tym głównie Polakom „aborcję ” bez ograniczeń , zabraniając jednocześnie zabijania swoich dzieci Niemcom. Ciekawe , nie . Odpowiedz
Dodam jeszcze że jakoś nie oburzają i nie przeszkadzają nikomu w tym dzieciom codzienne telewizyjne przekazy z obszarów objętych wojna w wiadomościach TV , internecie itd. ,np. Bliski wschód (Syria , Irak , Libia) , Dombas , niemal codzienne zamachy ,terrorystyczne porozrywane strzępy ludzkie pokazywane w godzinach największej oglądalności , dziwne że nie wzbudzają u tych wrażliwców świętego oburzenia drastyczne filmy gdzie krew leje się strumieniami , a tu nagle straszne i święte oburzenie na kilka może równie nieco w wymowie drastyczne ale prawdziwe zdjęcia . Powtarzam kto nie chce nie musi oglądać tego typu zdjęć oglądać .
Prawda o mordowaniu dzieci boli ,sumienia nie da się zagłuszyć czy udwać iż mordowania dzieci nie ma
tylko po co o tym pisać? jak klecha pierdnie przy gwałceniu dziecka, to się nie pisze.
Rozumiem że ktoś czyli " klecha "zgwałcił ciebie lub może twoje dziecko. Pamiętaj że każdy obywatel również internetowa mądra Jola jeśli wie lub dowiedział się o popełnionym przestępstwie w tym przypadku zgwałcenia dziecka (straszna zbrodnia na dziecku) lub pierdzenia podczas gwałcenia ma obowiązek zgłosić to niezwłocznie do organów ścigania ( przyp. Policja , Prokuratura). Radzę również poczytać co oznacza słowo "klecha".
Hm samorzutna akcja przemyślan w zasłanianiu wystawy . Gdyby we wszystkich sprawach byli tacy aktywni może miasto byłoby kwitnace a nie więdnące. No cóż można i tak próbować zagłuszyć sumienia , matki można i wystawę zniszczyć , podpalić ale ..... Przecież ona , wystawa może w wymowie trudna , przypomina jednie o niszczeniu życia poczętego którym byliśmy wszyscy kiedyś w różnych okresach poczęci , lecz mieliśmy odpowiedzialne za życie matki , rodziców i to w niewyobrażalnie obecnie trudnych powojennych warunkach bytowych. A ci wrażliwcy i nadwrażliwcy zaklejający żałośni , no cóż było napisane " i zatykali sobie uszy , nie chcemy tego słuchać , bluźni". Można również zatkać sobie oczy , po co widzieć prawdę o mordzie na najsłabszych zwanych zabiegiem , usunięciem czy nieco bardziej naukowo aborcją. No cóż sumienie ma to do siebie że czasem odzywa się na łożu śmierci lub w cierpieniu , na razie młodzi gniewni , zdrowi i postępowi jasnogrodzianie zasłaniajcie , zamalowywujcie "i zatykali sobie oczy." , nie chcemy tego widzieć , nie chcemy prawdy.
Idioto Kulpa dziecko rozumie więcej niż Ci się zdaje. Szczególnie takie z którym rozmawia się o wielu sprawach (życiu)a nie sadza przed TV lub komputerem. A takich na szczęście jest o wiele mniej. Dodatkowo jak zobaczy takie zdjęcia to zacznie się dopytywać.A czemu nie pokażecie uboju krów, świń czy jakiego kolwiek zwierzęcia zmasakrowanego przez człowieka. Czy ich byt mniej znaczy niż nasz. one są stworzone z takiej samej gliny jak MY
Najzwyczajniej chce mi się płakać :( Te plakaty , ich tematyka , to żywioł Pana Marka K. z Żurawicy to rozumiem, taka jego pasja i życiowe powołanie - trudno jego sprawa . Ale, że ktoś to pozwolił eksponować w samym sercu turystycznego miasta tego nie jestem w stanie pojąć . Już nikogo nie będę powstrzymywać , od tej chwili wręcz namawiam młodzież do wyjazdu z tego miasta !
Równie dobrze można pokazać zdjęcia organów kobiet po gwalcie... a gdyby tak odwrotnie ? Pokazać cud życia ? Tzn. Zachęcić, zamiast obrzydzic. W chwili obecnej moja zona jest w ciąży i ostatnie co chcemy oglądać to właśnie takie zdjęcia. Wiec na miesiąc mamy rynek z głowy. Dziękujemy :)
i ko to pisze rozwodnik,pseudo dziennikarz i fotoreporter
YOUTUBE.COM - HORROR Z ŻYCIA WZIĘTY TRAKTOWANIE ZWIERZĄT
Tu nie chodzi o zakazy , bo one i teraz nie są respektowane, tylko o oszczędności na wykonywaniu zabiegu. Przecież nie jest żadną tajemnicą ,że obecnie są organizowane tzw. "wycieczki aborcyjne " , najczęściej do Czech , bo stosunkowo tanio. I jeśli któraś chce się wyskrobać , to zrobi , to za granicą. Ale tu zaczyna się wydatek finansowy. Bo trzeba zapłaci za : a/ ZABIEG b/ Hotel / co najmniej 1 noc/ c/ transport / tam i z powrotem/ . A to wszystko ma swoją cenę. No to szalone niektóre emancypantki , "nowoczesne ' i inne tego typu panienki postanowiły . Po co ponosić jakieś koszty , skoro pod byle jakim pretekstem zorganizować awantury na ulicach i niech Państwo im to wszystko na miejscu refunduje. Otóż NIE , "fruwałaś " ,. - ależ oczywiście masz do tego pełne prawo , o to również masz "pełne prawo "na własny koszt ponieść skutki finansowe tego zachowania. Po prostu jedż dalej tam , gdzie jeżdziłaś , czyli Czech i w dalszym ciągu otrzymasz to , co otrzymywałaś do tej pory .Do tego wystarczy spojrzeć na twarzy tych "manifestantek" , przecież to stare babska tak babska /na słowo "kobieta" trzeba sobie zasłużyć/, 60 lat plus , najczęściej były członkinie PZPR , lewactwo - krzywactwo , liberałki ,. Nawet sam papież Franciszek powiedział i słusznie ,że takie babcie , - owszem są potrzebne w rodzinie , ale do pilnowania co najwyżej wnuków i prowadzenia domostw,ale jako kobieta jest / i to nie jest żadne obrażanie kogokolwiek, nie jest już w tym wieku wydać nowego życia ,. Jest już po okresie rozrodczym istotą , wyschniętą na przysłowiowy wiór. Pozostaje jej co najwyżej wspomnienie z młodości i frustracja za minionymi laty . Stąd też i taka , a nie inna postawa. |
Jakim cudem ktoś o zdrowych zmysłach postawił takie straszydło w centrum miasta w pobliżu szkół podstawowych i przedszkoli. w tym momencie nie chodzi o to czy jest się przeciw czy za aborcją, tylko o to, że z przestrzeni publicznej korzystają wszyscy - także dzieci. Kto pomyśli o ich naruszonych dobrach? Nawet w wiadomościach jak puszczają materiał makabryczny to z odpowiednim komentarzem, a tu? Idź dziecko i sobie pooglądaj. Wstyd!!!
Michalik Ci płaci czy nie masz czym zabłysnąć?
proponuje pokazać srom po grupowym gwałcie, może wstrząśnie to gwałcicielami, chyba jest to duże przekroczenie dobrego smaku, po prostu za przeproszeniem rzygać się chce w szerokim słowa tego znaczeniu
Tak ja jestem za tym ze niestety to ludzie powinni zdychac.....Wymordowali wszystkich bo pelno bydla zyje na tym swiecie...Nie ma szacunku nie kapuje co znaczy pomoc.... sa bez skrupułów...Wysluchaja i ida w pizdu...A jak mowia przykazania kochaj blizniego jak siebie samego...Nikt nie potrafi tak...Ale niech chociaz jeden drugiego szanuje.TAK JESTEM ZA ABORCJĄ!!!!!!! Ludzie to kanalie...Zwierzeta nigdy nie zdradzaja...Jak sie idzie wychodzi tesknia za nami....A ludzie czekaja na to aby nas szlag trafil....A jak jest dziecko z gwaltu to ma chowac takiego bachora...Niestety dobrze robia SZANOW TAK ZWIERZAKI A LUDZI NA KSIEZYC NIECH TAM SIE BIJA..ZWIERZAKI TAK ludzie nie!!!!!!
OWSZEM JESTEM ZA.LUDZIE TO BYDLO.A ZWIERZAKI OWSZEM TO JEST COS.JAK KOCHA JOANNA KRUPA MODELKA.CENIE JEJ ZDANIE.KOCHA ZWIERZETA NIE ZNOSI ZE SIE ZABIJA ZWIERZETA NA FUTRA!!.. Bardzo dobrze pani Asiu!!Oby tak dalej!! Trzymam kciuki za pania w tej kwestii!!!
Panie Hayder CYRK Panu przeszkadza? a mnie "takie coś"
"Natomiast jeżeli można pokazywać anonimowo zdjęcia ofiar zbrodni znane i publikowane w mediach, to można też pokazać ofiary aborcji"Nie wiem jakie konkretnie zdjęcia autor wypowiedzi miał na myśli, ale zwracam uwagę na słowa "w mediach". W mediach - czyli tam, gdzie każdy sięga lub nie z własnego wyboru. Tam, gdzie znajdują się ostrzeżenia przed treściami nieodpowiednimi dla dzieci. Tam, gdzie rodzice mają możliwość blokowania przed dziećmi określonych kanałów. Zdecydowanie jest różnica pomiędzy publikowaniem określonych treści w mediach a wystawianiem ich na widok publiczny na środku miasta.
Jeżeli chcą to niech sobie nawet wytapetują tymi plakatami swoje mieszkania, ich sprawa... ale wystawianie czegoś takiego w przestrzeni publicznej to zwykła kpina. "Wystawa" powinna zostać natychmiast usunięta, a organizatorzy powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej.To jest skandal, prowokacja i hańba dla Przemyśla!