Na przemyskim Rynku zrobiło się pomarańczowo. Z daleka wyglądało to, jakby drogowcy wykonywali jakieś pilne prace, ale okazało się, że rozpoczęły się XXIII „Galicyjskie” c.k. Manewry Szwejkowskie w Twierdzy Przemyśl i sztabowcy umundurowali szwejków w jaskrawopomarańczowe koszulki.
Zwykle wszystkie armie świata dbają o kamuflaż, żeby zamaskować swoich żołnierzy, ale trzeba pamiętać, że manewry odbywały się w szczególnym czasie zagrożenia epidemią, kiedy większość ludności cywilnej maskuje się zgodnie z zaleceniami służ sanitarnych. Dlatego dowództwo zdecydowało się na taki kolor, żeby ułatwić fortecznej żandarmerii wyłapywanie maruderów kryjących się po miejscowych szynkach i innych przybytkach rozpusty.
Zaznaczyć trzeba, że niezmiernie ważny był[paywall] stan zdrowotny szwejków, dlatego już od rana na Rynku urzędowała komisja lekarska. W sztabie manewrów meldowały się kolejno regimenty z: Kielc, Starachowic, Cieszyna, Stalowej Woli, regiment czeski z Kralup koło Pragi, po raz pierwszy stawił się regiment z gminy Orły. Na manewry zgłosiły się też pojedyncze osoby z: Gdańska, Torunia, Warszawy, Piły, Bytomia.
Po sprawdzeniu stanu osobowego i załatwieniu niezbędnych formalności uczestnicy manewrów udali się na Cmentarz Główny, gdzie złożyli wieńce na grobie czeskich lotników poległych w walkach o Przemyśl w 1918 roku, następnie złożyli kwiaty na grobie
(zmarłego niedawno) feldmarszałka Jana Hołówki oraz oddali hołd żołnierzom austro-węgierskim poległym w walkach o Twierdzę w latach 1914- 1915.
Z cmentarza uczestnicy manewrów przemieścili się na pobliski fort XVI Zniesienie, który zdobyli w promieniach palącego słońca. Po tym wysiłku dowództwo zarządziło przerwę na posiłek i szwejki karnie udały się na górną stację wyciągu do baru „Narciarnia”, gdzie, jak się okazało, przyrządzają najlepsze w całej Galicji gołąbki. Natomiast Czesi zachwycali się piwem, które – jak mówili – jest prawie tak dobre jak w Pradze. Kiedy już wszyscy się nasycili, Najjaśniejszy Cesarz (prywatnie Jacek Lipiński z Cieszyna) podczas przeglądu uzbrojenia oddał strzał z ładowanego odprzodowo karabinu wzór 1850.
Po posiłku i odpoczynku dowództwo manewrów, nie chcąc przemęczać uczestników, zadysponowało, że do Bramy Sanockiej całe towarzystwo przemieści się wyciągiem. Na dole, już po opuszczeniu krzesełka, Najjaśniejszy Cesarz przyznał, że dawno nie miał okazji podziwiać tak pięknych widoków, a jego adiutant był gotów jeszcze raz przejechać się na górę i z powrotem, ale już nie było czasu, gdyż koło wartowni przy Bramie Sanockiej odbyło się odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej c.k. feldmarszałkowi Janowi Hołówce, naczelnemu lekarzowi Twierdzy Przemyśl, wieloletniemu prezesowi Przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka. Odsłonięcia tablicy dokonała żona Jana Hołówki, Barbara, wraz z jego wnukiem Jakubem, a generał Zbigniew Rużycki odczytał przesłanie feldmarszałka adresowane do wszystkich szwejków.
W niedzielę sztab manewrów przewidział zajęcia stacjonarne – spotkanie szwejkologów i haszkologów z dowództwem c.k. Twierdzy Przemyśl i ludnością cywilną oraz Ogólnopolskie Forum Szwejkologów, które odbyły się w Rynku, po czym uczestnicy manewrów zwinęli sztandary i rozjechali się, obiecując sobie spotkanie na następnych manewrach.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Szwejk i manewry - wsapaniała ciekawostka z Przemyśla.Ale Szwejk to też prorok dzisiejszej rzeczywistości
Dobrze że ludzie mają potrzebę zabawy,dobrze że to co robią ich bawi.Tylko że należy uwzględniać realia czasów w których się bawią a one nie są sprzyjające https://nowiny24.pl/ogniska-koronawirusa-na-podkarpaciu-w-zakladach-miesnych-w-jaroslawiu-juz-159-zakazonych-osob-poniedzialek-1307/ar/c1-15077391
DRAMAT POLAKÓW W ZAKŁADACH MIĘSNYCH - FAKT;PLEPIDEMIA? TO NATURA WYSŁA NAM SYGNAŁ: IGRACIE Z OGNIEM - RP.PLPRZEMOC WOBEC ZWIERZĄT ŹRÓDŁEM KORONAWIRUSA - RADIOZET.PL
Szwejk i manewry - wsapaniała ciekawostka z Przemyśla.Ale Szwejk to też prorok dzisiejszej rzeczywistości
Dobrze że ludzie mają potrzebę zabawy,dobrze że to co robią ich bawi.Tylko że należy uwzględniać realia czasów w których się bawią a one nie są sprzyjające https://nowiny24.pl/ogniska-koronawirusa-na-podkarpaciu-w-zakladach-miesnych-w-jaroslawiu-juz-159-zakazonych-osob-poniedzialek-1307/ar/c1-15077391
DRAMAT POLAKÓW W ZAKŁADACH MIĘSNYCH - FAKT;PLEPIDEMIA? TO NATURA WYSŁA NAM SYGNAŁ: IGRACIE Z OGNIEM - RP.PLPRZEMOC WOBEC ZWIERZĄT ŹRÓDŁEM KORONAWIRUSA - RADIOZET.PL