Reklama

Mapy Światów Możliwych

28/03/2023 15:15

Od 3 marca w Galerii Sztuki Współczesnej (ul. Kościuszki 3) czynna jest wystawa grafiki Zbigniewa Biela. Artysta na wystawie, którą zatytułował „Mapy Światów Możliwych”, pokazał prace z okresu ostatnich dziesięciu lat. Wszystkie grafiki zostały wykonane metodą wklęsłodruku zaliczanego do tradycyjnej grafiki warsztatowej.

– Tematyka moich prac oscyluje wokół przestrzeni, z którą – jak uważam – nie radzimy sobie, próbując ją zdefiniować. Konstrukcje stworzone w przestrzeni przez człowieka, który w ten sposób zaznacza swoją obecność, wymykają się prostym osądom i o tym są moje prace – mówił artysta podczas wernisażu. W Przemyślu pokazałem grafiki z trzech cykli. Dwa z nich to ściany i elewacje. Natomiast trzeci cykl, najszerzej prezentowany i najbliższy mojemu sercu, to łodzie. Stojące na brzegu konstrukcje, w różnym stadium destrukcji są symbolem podróży. Mają biblijne odniesienia. Fascynuje i inspiruje mnie ich geometria, a zarazem pewna tajemnica, o czym opowiadam w moich grafikach. Niektóre prace są wręcz ilustracyjne. Zamierzeniem każdego twórcy jest to, żeby odbiorcy jego pracy mieli podobne jak on odczucia i refleksje i liczę, że tak będzie na tej wystawie – dodał.

Autor reprezentujący grafikę tradycyjną, warsztatową na pytanie o bardzo rozpowszechnioną obecnie grafikę komputerową odpowiedział: – Kiedyś, słysząc, że na komputerze robi się grafikę artystyczną, miałem do tego nastawienie negatywne. Potem wraz z postępem to nastawienie się zmieniało. Dzisiaj mam do niej ostrożny stosunek, bo w mojej świadomości grafikę komputerową robi się zbyt łatwo. Robiąc grafikę warsztatową, poświęcam mnóstwo godzin na sam proces, a w tym czasie również myślę, podejmuję decyzje, zmieniam je w zależności od nastroju. Uważam, że wtedy w grafice jest więcej przekazu, więcej emocji.

Reklama


fot.Jacek Szwic
Zbigniew Biel, autor wystawy „Mapy Światów Możliwych”.

Zbigniew Biel urodzony w 1957 roku w Częstochowie. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 1984 roku uzyskał dyplom na Wydziale Grafiki. Uprawia rysunek, malarstwo i grafikę. Od 1983 roku brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i poza granicami. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych. Za swoje grafiki otrzymał kilka nagród i wyróżnień, m.in. na Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach w 1991 roku. Jego prace znajdują się w kolekcjach zarówno prywatnych, jak i muzealnych (m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie, Portland Art Museum (USA), Museum of International Contemporary Graphic Art w Fredrikstad (Norwegia), Museo Internazionale dell’Exlibris Gabriele D’Annunzio w Pescara (Włochy), Musée du Petit Format w Couvin (Belgia) oraz Muzeum Sztuki w Bytomiu, Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy).

Reklama

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama