Od 3 marca w Galerii Sztuki Współczesnej (ul. Kościuszki 3) czynna jest wystawa grafiki Zbigniewa Biela. Artysta na wystawie, którą zatytułował „Mapy Światów Możliwych”, pokazał prace z okresu ostatnich dziesięciu lat. Wszystkie grafiki zostały wykonane metodą wklęsłodruku zaliczanego do tradycyjnej grafiki warsztatowej.
– Tematyka moich prac oscyluje wokół przestrzeni, z którą – jak uważam – nie radzimy sobie, próbując ją zdefiniować. Konstrukcje stworzone w przestrzeni przez człowieka, który w ten sposób zaznacza swoją obecność, wymykają się prostym osądom i o tym są moje prace – mówił artysta podczas wernisażu. W Przemyślu pokazałem grafiki z trzech cykli. Dwa z nich to ściany i elewacje. Natomiast trzeci cykl, najszerzej prezentowany i najbliższy mojemu sercu, to łodzie. Stojące na brzegu konstrukcje, w różnym stadium destrukcji są symbolem podróży. Mają biblijne odniesienia. Fascynuje i inspiruje mnie ich geometria, a zarazem pewna tajemnica, o czym opowiadam w moich grafikach. Niektóre prace są wręcz ilustracyjne. Zamierzeniem każdego twórcy jest to, żeby odbiorcy jego pracy mieli podobne jak on odczucia i refleksje i liczę, że tak będzie na tej wystawie – dodał.
Autor reprezentujący grafikę tradycyjną, warsztatową na pytanie o bardzo rozpowszechnioną obecnie grafikę komputerową odpowiedział: – Kiedyś, słysząc, że na komputerze robi się grafikę artystyczną, miałem do tego nastawienie negatywne. Potem wraz z postępem to nastawienie się zmieniało. Dzisiaj mam do niej ostrożny stosunek, bo w mojej świadomości grafikę komputerową robi się zbyt łatwo. Robiąc grafikę warsztatową, poświęcam mnóstwo godzin na sam proces, a w tym czasie również myślę, podejmuję decyzje, zmieniam je w zależności od nastroju. Uważam, że wtedy w grafice jest więcej przekazu, więcej emocji.

fot.Jacek Szwic
Zbigniew Biel, autor wystawy „Mapy Światów Możliwych”.
Zbigniew Biel urodzony w 1957 roku w Częstochowie. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 1984 roku uzyskał dyplom na Wydziale Grafiki. Uprawia rysunek, malarstwo i grafikę. Od 1983 roku brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i poza granicami. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych. Za swoje grafiki otrzymał kilka nagród i wyróżnień, m.in. na Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach w 1991 roku. Jego prace znajdują się w kolekcjach zarówno prywatnych, jak i muzealnych (m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie, Portland Art Museum (USA), Museum of International Contemporary Graphic Art w Fredrikstad (Norwegia), Museo Internazionale dell’Exlibris Gabriele D’Annunzio w Pescara (Włochy), Musée du Petit Format w Couvin (Belgia) oraz Muzeum Sztuki w Bytomiu, Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze