Reklama

Marszałek Kuchciński wiele obiecał. Przemyśl czeka!

Sala widowiskowa Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu była miejscem uroczystej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu (3 maja br.), podczas której Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla.

Grono gości, którzy pospieszyli na Wzgórze Zamkowe w Przemyślu, aby złożyć gratulacje M. Kuchcińskiemu było bardzo zacne[paywall]. Posłowie, władze wojewódzkie na czele z wojewodą podkarpackim Ewą Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, władze miejskie, przemyscy radni, przedstawiciele sąsiednich samorządów lokalnych.

Obecny był prof. Henryk Gapski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który podczas swojego wykładu mówił o parlamentaryzmie Rzeczypospolitej Polskiej. Nie było na sali natomiast posła M. Rząsy i radnych Platformy Obywatelskiej, którzy nim z niej wyszli, wręczyli Marszałkowi Sejmu RP konstytucję...

Wszystko jednak zaczęło się od laudacji na cześć M. Kuchcińskiego byłego posła i senatora Jana Musiała. Przypomniał historię znajomości z honorowym obywatelem miasta.

– Było nam po drodze w sprzeciwie wobec ówczesnego systemu politycznego. Komuniści okazali się bezradni wobec myśli i twórczości nie poddających się ich dyktatowi ludzi. Nie oszczędzaliśmy się wzajemnie. Powstało coś nowego. Dziś już tamto ustawodawstwo nie wystarcza. Zwichnięto jego idealistyczne założenia. Dziś role się odwróciły. To Marek Kuchciński jest przez takich jak ja przywoływany do zmiany ustawodawstwa samorządowego. Zaszczyt, który go dziś spotyka, jest tyleż uznaniem wcześniejszych, poselskich zasług, ile obligacją do działań dalszych. Tym pilniejszych, im większe kłody rzucają mu pod nogi przeciwnicy dobrej zmiany. Przemyscy radni, którzy złożyli wniosek o uhonorowanie pana tym tytułem, oczywiście nie bez oporów pana przeciwników politycznych, także w radzie miasta, oczekują, że nadal będzie pan twardo stawał przy naszych, onegdaj solidarnościowych, ideałach państwa. Suweren, naród, w przeważającej części ufa jednak panu i pańskiemu obozowi politycznemu. Nie im. Proszę po męsku forsować zmiany ustawodawcze, które służą Polakom. To oni już pięciokrotnie wybierali pana w wyborach i chcą dać panu ten tytułowy atut do dalszej wygranej – powiedział J. Musiał.


fot.Mariusz Godos
– Suweren, naród, w przeważającej części ufa jednak panu i pańskiemu obozowi politycznemu. Nie im – powiedział m.in. w laudacji na cześć Marka Kuchcińskiego były poseł i senator Jan Musiał. Znamienne słowa, tak „popularne” dzisiaj – my i oni...

Reklama

Obietnice marszałka

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla M. Kuchciński odebrał z rąk prezydenta miasta Roberta Chomy i przewodniczącego Rady Miejskiej w Przemyślu Bogusława Zaleszczyka. – Ten tytuł traktuję jako zobowiązanie do dalszej pracy dla dobra Polski, Podkarpacia, Przemyśla. Przyjmuję to wyróżnienie jako wyróżnienie dla całego środowiska, z którym współpracowaliśmy, z którym próbujemy naprawiać Polskę na każdym możliwym poziomie. Dążymy do wzmocnienia roli Przemyśla i Ziemi Przemyskiej. Potrzebuje sporo do wyrównania poziomu życia, własnej strategii. Europa Karpat powinna dać impuls. Via Carpatia to pierwszy krok. To jedna z głównych arterii komunikacyjnych łączących północ Europy z południem kontynentu, aż po Turcję. Arteria, która będzie przebiegać tuż obok nas. Z tą inwestycją wiążą się inne, nad którymi pracujemy, na przykład nowe przejścia graniczne, drogowe i kolejowe w Malhowicach. Przemyśl ma wciąż wielki potencjał. Cały czas działamy z władzami miasta i województwa. Ostatnim przykładem jest plan włączenia Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej do sieci muzeów współprowadzonych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz marszałka województwa. Chciałbym poinformować również, że od kilkunastu miesięcy pracujemy nad powołaniem w Przemyślu kolejnej instytucji o charakterze międzynarodowym pod nazwą „Europa Karpat”. Miałaby się zajmować nie tylko rozwojem tej ziemi, ale całej naszej części Europy. Nie zapominamy o znaczącej roli miasta – zapewnił M. Kuchciński. Potem Marszałek Sejmu RP odebrał naręcza kwiatów i dary składane przez kolejne delegacje. Było ich multum...

Uroczysta sesja była także okazją do wręczenia Dorocznej Nagrody Miasta Przemyśla. Otrzymał ją Piotr Jop z Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl”.  Na finał odbył się występ artystyczny uczniów Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. A. Malawskiego w Przemyślu.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    brat PIT - niezalogowany 2018-05-08 20:16:58

    żenada i neokomuna w jednym.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kasander - niezalogowany 2018-05-08 20:31:11

    "...z którym próbujemy naprawiać Polskę na każdym możliwym poziomie..." - to  kłamstwo! Psujecie a nie naprawiacie!"...były poseł i senator Jan Musiał..." - iście, bardzo zacny laudator.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    brat PIT - niezalogowany 2018-05-08 20:51:50

    Władza i kasa to nieodłączne atrybuty "dojnej zmiany". Towarzysze- Nomenklatura partyjna jedynie słusznej partii uwłaszczyła się na państwie i dawno już w swojej bezczelności przegoniła nieboszczkę PZPR. Dawni towarzysze PZPR to ubodzy krewni obecnych towarzyszy "dojnej zmiany" Pycha,buta i arogancja kroczą przed upadkiem.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama