Chyba jeszcze nigdy w historii przemyskiej rady miejskiej głosowanie nad przyznaniem tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla nie wywołało takich emocji, kontrowersji i dyskusji. Podczas nadzwyczajnej sesji 12 kwietnia br. tytuł ten przypadł Marszałkowi Sejmu RP Markowi Kuchcińskiemu.
Wniosek o przyznanie zaszczytnego tytułu 63-letniemu, rodowitemu przemyślaninowi złożyło 13 radnych: Wiesław Morawski, Bogusław Zaleszczyk, Maciej Karasiński, Zdzisław Solka, Stanisław Surma, Maciej Kamiński, Łucja Podbilska, Adam Łoziński (wszyscy Prawo i Sprawiedliwość), Tomasz Kuźmiek, Robert Bal[paywall], Małgorzata Gazdowicz (wszyscy Regia Civitas), Janusz Zapotocki i Tomasz Kulawik (obaj Sojusz Lewicy Demokratycznej). Troje z nich (M. Gazdowicz, J. Zapotocki i T. Kulawik) na nadzwyczajnej sesji się nie pojawiło.
Z uzasadnienia wniosku można się dowiedzieć, że Marek Kuchciński, pełniąc funkcję marszałka Sejmu RP, jest drugą pod względem hierarchii konstytucyjnej osobą w Polsce. W ponad tysiącletniej historii nadsańskiego miasta nie było przemyślanina na tak wysokim stanowisku. Uhonorowanie go tym tytułem w roku 100-lecia odzyskania niepodległości oraz 550-lecia parlamentaryzmu w Polsce jest więc – zdaniem wnioskodawców – w pełni uzasadnione. „(...) Pragniemy podkreślić, że z inicjatywą nadania tytułu wystąpili do prezydenta miasta Przemyśla oraz przewodniczącego rady miejskiej członkowie byłego Przemyskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, którego współzałożycielem był Pan Marszałek Marek Kuchciński” – dodali wnioskodawcy.
O przyjęcie uchwały poprosił radnych także prezydent Przemyśla Robert Choma: –Uchwała, którą państwo przyjmiecie , przysporzy miastu kolejnego honorowego obywatela. Zalet marszałka Kuchcińskiego i zasług można wymieniać wiele, by wspomnieć o sporym zaangażowaniu dla swojej małej ojczyzny czy promowaniu miasta na ogólnopolskiej arenie.
Na sali obrad przemyskiego magistratu z 23 radnych obecnych było 17. Na twarzach części z nich malowało się spore napięcie, bo wspomniany projekt uchwały wzbudzał niemałe kontrowersje.
Na pierwszy ogień wyrwał się radny Tomasz Schabowski (Platforma Obywatelska). – Bardzo dziwimy się, że o tak ważnej kwestii, jak przyznanie tytułu honorowego obywatela miasta, dowiedzieliśmy się dwa dni wcześniej. Czy nie można było tego procedować podczas normalnej sesji rady miejskiej? Czy nie można było wcześniej zapytać mieszkańców, co o tym sądzą? Dlaczego nie mieliście odwagi wyjść do ludzi? Odpowiem: bo wiedzieliście, że przegralibyście z kretesem – stwierdził. – Proszę podać jeden namacalny przykład wkładu Marka Kuchcińskiego w rozwój miasta. Nie ma żadnego! No, może oprócz pomnika ułana i huzara. To jakieś nieporozumienie. Trzech ludzi ze Stowarzyszenia Linia 102 zrobiło więcej dla miasta niż pan Kuchciński. To, co robi w sejmie, jest zaprzeczeniem jakichkolwiek zasad demokracji. Dziwię się niektórym osobom, których nazwiska widnieją pod wnioskiem. Otrzymacie zapewne odpowiednią nagrodę od wyborców – dodał.
Wniosek formalny o głosowanie indywidualne złożyła koleżanka partyjna T. Schabowskiego Ewa Sawicka. Ten jednak nie przeszedł. – Uważam, że pana Kuchcińskiego można scharakteryzować jednym stwierdzeniem: bierny, mierny, ale wierny – powiedziała krótko.
Zripostował mu radny Ryszard Kulej (SLD): – Niestety, nie ogarniam tej szachownicy! Nijak nie rozumiem, dlaczego mamy panu marszałkowi przyznawać ten tytuł. Myślałem, że dowiem się o tym w uzasadnieniu. Nie dowiedziałem się. Odnoszę nieodparte wrażenie, że ten zacny tytuł ulega wielkiej dewaluacji. Miałem takie wątpliwości przy nominacji dla Przemysława Babiarza, mam i teraz. Pana prezydenta Chomę rozumiem, bo pewnie gdzieś wyżej zapadła taka decyzja i tytuł po prostu trzeba przyznać i coś przy okazji politycznie na tym wygrać.
Rozsądnie sytuację próbował wyciszyć radny Dariusz Iwaneczko (PiS). – Też mam wątpliwości. Bo kto ich nie ma, ten nie myśli. Tę uchwałę podejmiemy z tej racji, że Marek Kuchciński zawędrował tak daleko. Czym się zasłużył dla miasta? Dlaczego nie przywiózł do niego worka pieniędzy? To bardzo błędna teza. W takim razie zapytam wprost: czym zasłużyli się, biorąc pod uwagę tę kwestię: Zbigniew Brzeziński, arcybiskup Józef Michalik, profesor Marek Bojarski, a nawet Jan Paweł II? Tym, że byli przez bardzo krótki czas w Przemyślu? Te osoby pełniły bardzo ważne funkcje, wynikające z wartości ogólnohumanistycznych i za to otrzymały ten tytuł, a nie dlatego, że w materialny sposób zasłużyły się dla naszego miasta. To jest właśnie przemyska obłuda i zawiść, której nie ma nigdzie indziej na Podkarpaciu! Nie umiemy szanować swoich proroków w swoim kraju! Miasto powinno być dumne, że ma takich honorowych obywateli. Boli was po prostu to, że ten facet nazywa się Marek Kuchciński – zagrzmiał na koniec.
Po emocjonalnej dyskusji przyszedł czas na głosowanie. Z 17 obecnych na sali radnych, 12 głosowało „za”, jeden wstrzymał się od głosu (Jerzy Krużel), 4 było przeciw (Grażyna Stojak, E. Sawicka, T. Schabowski i R. Kulej).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.HONOROWY OBYWATEL MIASTA HAHA PYTAM ZA CO????
Dziękuję Radnym za uratowanie honoru i głosowanie zgodnie z wolą zdecydowanej większości mieszkańców i to w ich imieniu dziękuje Radnym Ryszardowi Kulej, Tomaszowi Schabowskiemu, Grażynie Stojak i Ewie Sawickiej.
To co jest kompromitacją dla Przemyślu dla przemyskiej służalczej „wadzy” jest powodem do dumy i rozdawania zaszczytów. Przecież wczoraj 12.04. 2018 kiedy w naszym zadupiu nadawano honorowe obywatelstwo Kuchcińskiemu, w sejmie złożono wniosek o odwołaniu go z funkcji marszałka za kompromitujące jak zwykle i stronnicze jak zawsze prowadzenie obrad. Czasem zadaję sobie trud oglądania obrad sejmu pod przewodnictwem Penelopy , zawsze słyszę jedynie awantury na mównicy i salwy śmiechu na sali sejmowej właśnie z Kuchcińskiego , a więc pięknie reprezentuje naszą mieścinę poprzez nieustanną kompromitację.A tak na konic zapytam kto wie co przez ponad 20 lat jako radny , wicewojewoda , poseł , wicemarszałek i marszałek sejmu zrobił ten Kuchciński dla Przemyśla , jakie inwestycje i , ile pieniędzy ściągnął dla upadłego obecnie , niegdyś miasta Przemyśl. Wiem jedynie coś o koniku i żołnierzykach pod siedzibą starostwa. Może ktoś wie więcej , czekam na odzew.
Chyba to głosowanie może wpłynąć na lokalne wybory. PiS sie skompromitował, Regia stała się już całkowitą przystawką PiS (na wyborach pewnie ich wchłonął) honor SLD uratował Ryszard Kulej jedyny Radny który był od nich i zagłosował przeciw, zaś PO która również głosowała przeciw na szczęście ma chyba problem z Radnym niezależnym, którego zapewne znów z przyjemnością wzięliby go na listy, a tu taki numer nie zagłosował przeciw. Czyżby jakieś łączenia przed wyborami PiS - Regia i PO-SLD ?
ja krece jak mu wlaza bez mydla tam gdzie slonce nie dochodzi widac ze wybory ida i martwia sie o stoleczki jakies cieple posadki , to jak czyszcenie rowa bez wody samym jezykiem wstydu nie macie radni nie liczycie sie z ludzmi i ich slowami przyjdzie ze sie to zemsci na was , ewentualnie kiedys nie bedziecie mogli patrzec w lustro za to na siebie , sprzedaliscie sie
Piszesz ,że , " chciano go odwołać". Oczywiście, że przegrani platformiarzei ich przybudówki w postaci N- ienormalnej i PSL -u , głosowali , zgłaszali i prawdopodobnie bedą zgłaszać takie debilne wnioski. ONI SA FRUSTRATAMI ,BO PRZGRALI 3 / TRZY / RAZY Z RZĘDU WYBORY / SAMORZĄDOWE - JESIEŃ 2014 , PREZYDENCKIE - WIOSNA 2015V, PARLAMENTARNE - JESIEŃ 2015 / STĄD ICH WCIEKŁOŚ C, WRĘCZ CHODZENIE PO ŚCIANACH . ALE TO KARA ZA ICH NIERZĄDY , TAK NIERZĄDY .
szanowni radni może zagłosujecie na mojego psa, chociaż nie bo jest honorowy i leje na wszystko...
Dzięki tym konikom zlikwidowali jedyne miejsca postojowe przy Starostwie , a zakazu pilnuje Czarna Policja SM i sypiąc mandatami ,a co zrobił OKRADŁ APTEKI
Te nazwiska trzeba zapamiętać. Przed wyborami. Kompromitacja marszałkopodobnego wyrobu i tych radnych nieporadnych.
tytuł dla kogoś kto nie przestrzega konstytucji,zachowuje sie jak dyktator?WSTYD!a w dodatku z poparciem radnego Z.....o znanego biznesmena z SLD,szkoda ze zapomnieli o APTECE,WAZELINA I TYLE,ZAPAMIĘTAM
No dalej pełowskie śmieci, jeszcze pojemników z jadem nie opróżniliście. Jak ja to lubię, kiedy was krew zalewa :)))
To dzień hańby dla Przemyśla. Choma, żeby ratować swój stołek, wlazł już pisiorom bez wazeliny we wiadome miejsce po same buty. Najpierw informacje na stronie Urzędu o rocznicy śmierci tatusia "marszałka" a teraz to. No i ten kuriozalny życiorys "honorowego obywatela" zaczynający się w 1980 roku, o wcześniejszej działalności na niwie narkomanii ani słowa.KONIEC Z GŁOSOWANIEM NA CHOMĘ!!!
Kulej i Schabowski macie głosy Mojej rodziny i znajomych za argumentacje i głosowanie przeciw temu Honorowemu Obywatelowi Radnych PiS (bo napewno nie Miasta Przemyśla).
Tak patrzę na tę sondę o rondzie obok i .... można się przestraszyć.Na 127 - aż 23 nie ma pojęcia o poruszaniu się po drogach, winno mieć odebrane prawo jazdy.Można rzec, że te 18,1% kierowców to potencjalni sprawcy najbliższych wypadków na rondach.Można też przyjąć, że to średnia spotkania się każdego z nas z takim nieukiem na rondzie.Nie jest to zapewne powód do śmiechu.Należałoby zadać pytanie odpowiednim władzom w tym także Policji jako ustawowo odpowiedzialnej za bezpieczeństwo w ruchu drogowym: co zamierzają konkretnego i pilnego zrobić aby naprawić wykazane braki w edukacji tak licznej rzeszy kierowców i poprawić bezpiezeństwo?
A co on zrobił niby dla Przemyśla podajcie chociaż jedną rzecz .
Gratuluje Panu Marszałkowi, ten zaszczytny tytuł od dawna mu się należy. Jest jedną Osobistością w tysiącletnim Przemyślu, który piastuje tak zaszczytne wysokie stanowisko w Polsce. Jest drugą po Prezydencie Polski najważniejszą osobistością w kraju. Te brednie, co wypisują przeciwnicy, to zwykli, mali i nic nieznaczący potworki, a prym wiedzie radna - żona esbeka, która chciała wybudować na Pl. Konstytucji rondo nie mając pojęcia o przepisach ruchu drogowego. Ta radna chce znów zabłysnąć jakimś idiotycznym pomysłem, niech się zajmie niańczeniem swojego esbeckiego mężusia.
Więc jak fakt, że jest drugą po prezydencie najważniejsza osobą w Państwie ma się do Przemyśla? Honorowe obywatelstwo przyznaje się za pochodzenie czy za zasługi?Przemyśl jest w upadku, a stanowisko Kuchcińskiego zaowocowało jedynie absurdalnym pomysłem przeniesienia trybunału konstytucyjnego na zamek kazimierzowski? To wszystko co zrobił, przez czas swojej kariery... Honorowy ale jedynie dla swojego przyjaciela R. Chomy.
Kasander odnosząc się do naszej dyskusji w wątku o rondzie Paderborn. Dla dobra wszystkich czytelników odpowiedz na pytanie kto ma pierwszeństwo w sytuacji na poniższym szkicu.Ja dokładnie wiem kto... otóż pojazd oznaczony kolorem niebieskim,gdyż może zająć dowolny pas ruchu zjeżdżając z ronda...W wątkach wcześniejszych pisałeś, że jeździsz jak pojazd czerwony - tj. pakujesz na oślep zakładając, że nikogo nie powinno być na pasie zewnętrznym. Co więc mamy? Kolizję! Której jesteś sprawcą.
http://ifotos.pl/zobacz/rondo-pad_qnsqrxp.jpghttp://ifotos.pl/z/qnsqrxp[url=http://ifotos.pl/z/qnsqrxp/][img]http://s5.ifotos.pl/mini/rondo-pad_qnsqrxp.jpg[/img][/url]
A ten dalej o jakichs partiach politycznych niewidząc, że miasto w ruinie...
Przepraszam ale z calym szacunkiem. Za co??????was chyba Bog calkiem opuscil!!!!!
Już bardziej naszego zadupia jak ostatnio zrobił to Wielki Marszałek Honorowy Obywatel Królewskiego i Wolnego Przemyśla skompromitować nie można. Na spotkaniu ze swoim pisiorskim suwerenem w Janowie Lubelskim stwierdził z miną masową że Polskę należy odszczurzyć i odgrzybić , co stało się od razu hitem w internecie. ). O innych wybrykach słownych tego Honorowego Obywatela trudno powiedzieć bo od 2,5 roku ucieka od suwerena i dziennikarzy , za niego zawsze wypowiada się Marszałek Senatu Karczewski i dobrze bo byłaby to kompromitacja nieustająca. Gratuluję przysmyskij radzi - bezradzi mądrości wyboru Honorowego Obywatela i świetnego politycznego nosa.
Nikogo NIC nie zalewa, tylko spokojnie pokazujemy podstawę tego marazmu na co dzień! Puknij się w czółko i zrozum: to nie Toja tylko tojaja!
taki wstyd. Za co ludzie, za co. Co on zrobił dla Przemyśla. NIC a wy go w dupe całujecie.
Najbardziej podoba mi się "ogląd" szachownicy! Jednak honorować należałoby figury, a nie pionki. Pan Kuchciński nie jest nawet pionkiem. Jest podnóżkiem Pana Prezesa, wykonującym ślepo każde polecenie szeregowego posła. Rzeczywiście "Człowiek honoru". Funkcję jaką pełni zawdzięcza tylko psiej służalczości, a nie przymiotom osobistym. Kiedyś zostanie rozliczony z łamania procedur demokratycznych. I w tedy miasto Przemyśl zostanie z tym "honorowym" członkiem jak Himilsbach z angielskim.
To zwykla kanalia
HONOROWY OBYWATEL MIASTA HAHA PYTAM ZA CO????
Dziękuję Radnym za uratowanie honoru i głosowanie zgodnie z wolą zdecydowanej większości mieszkańców i to w ich imieniu dziękuje Radnym Ryszardowi Kulej, Tomaszowi Schabowskiemu, Grażynie Stojak i Ewie Sawickiej.