Reklama

Marszałek Kuchciński honorowym obywatelem miasta

Chyba jeszcze nigdy w historii przemyskiej rady miejskiej głosowanie nad przyznaniem tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla nie wywołało takich emocji, kontrowersji i dyskusji. Podczas nadzwyczajnej sesji 12 kwietnia br. tytuł ten przypadł Marszałkowi Sejmu RP Markowi Kuchcińskiemu.

Wniosek o przyznanie zaszczytnego tytułu 63-letniemu, rodowitemu przemyślaninowi złożyło 13 radnych: Wiesław Morawski, Bogusław Zaleszczyk, Maciej Karasiński, Zdzisław Solka, Stanisław Surma, Maciej Kamiński, Łucja Podbilska, Adam Łoziński (wszyscy Prawo i Sprawiedliwość), Tomasz Kuźmiek, Robert Bal[paywall], Małgorzata Gazdowicz (wszyscy Regia Civitas), Janusz Zapotocki i Tomasz Kulawik (obaj Sojusz Lewicy Demokratycznej). Troje z nich (M. Gazdowicz, J. Zapotocki i T. Kulawik) na nadzwyczajnej sesji się nie pojawiło.

Z uzasadnienia wniosku można się dowiedzieć, że Marek Kuchciński, pełniąc funkcję marszałka Sejmu RP, jest drugą pod względem hierarchii konstytucyjnej osobą w Polsce. W ponad tysiącletniej historii nadsańskiego miasta nie było przemyślanina na tak wysokim stanowisku. Uhonorowanie go tym tytułem w roku 100-lecia odzyskania niepodległości oraz 550-lecia parlamentaryzmu w Polsce jest więc – zdaniem wnioskodawców – w pełni uzasadnione. „(...) Pragniemy podkreślić, że z inicjatywą nadania tytułu wystąpili do prezydenta miasta Przemyśla oraz przewodniczącego rady miejskiej członkowie byłego Przemyskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, którego współzałożycielem był Pan Marszałek Marek Kuchciński” – dodali wnioskodawcy.

Reklama

O przyjęcie uchwały poprosił radnych także prezydent Przemyśla Robert Choma: –Uchwała, którą państwo przyjmiecie , przysporzy miastu kolejnego honorowego obywatela. Zalet marszałka Kuchcińskiego i zasług można wymieniać wiele, by wspomnieć o sporym zaangażowaniu dla swojej małej ojczyzny czy promowaniu miasta na ogólnopolskiej arenie.

Bierny, mierny, ale wierny?

Na sali obrad przemyskiego magistratu z 23 radnych obecnych było 17. Na twarzach  części z nich malowało się spore napięcie, bo wspomniany projekt uchwały wzbudzał niemałe kontrowersje.

Na pierwszy ogień wyrwał się radny Tomasz Schabowski (Platforma Obywatelska). – Bardzo dziwimy się, że o tak ważnej kwestii, jak przyznanie tytułu honorowego obywatela miasta, dowiedzieliśmy się dwa dni wcześniej. Czy nie można było tego procedować podczas normalnej sesji rady miejskiej? Czy nie można było wcześniej zapytać mieszkańców, co o tym sądzą? Dlaczego nie mieliście odwagi wyjść do ludzi? Odpowiem: bo wiedzieliście, że przegralibyście z kretesem – stwierdził. – Proszę podać jeden namacalny przykład wkładu Marka Kuchcińskiego w rozwój miasta. Nie ma żadnego! No, może oprócz pomnika ułana i huzara. To jakieś nieporozumienie. Trzech ludzi ze Stowarzyszenia Linia 102 zrobiło więcej dla miasta niż pan Kuchciński. To, co robi w sejmie, jest zaprzeczeniem jakichkolwiek zasad demokracji. Dziwię się niektórym osobom, których nazwiska widnieją pod wnioskiem. Otrzymacie zapewne odpowiednią nagrodę od wyborców – dodał.

Reklama

Wniosek formalny o głosowanie indywidualne złożyła koleżanka partyjna T. Schabowskiego Ewa Sawicka. Ten jednak nie przeszedł. – Uważam, że pana Kuchcińskiego można scharakteryzować jednym stwierdzeniem: bierny, mierny, ale wierny – powiedziała krótko.

Zripostował mu radny Ryszard Kulej (SLD): – Niestety, nie ogarniam tej szachownicy! Nijak nie rozumiem, dlaczego mamy panu marszałkowi przyznawać ten tytuł. Myślałem, że dowiem się o tym w uzasadnieniu. Nie dowiedziałem się. Odnoszę nieodparte wrażenie, że ten zacny tytuł ulega wielkiej dewaluacji. Miałem takie wątpliwości przy nominacji dla Przemysława Babiarza, mam i teraz. Pana prezydenta Chomę rozumiem, bo pewnie gdzieś wyżej zapadła taka decyzja i tytuł po prostu trzeba przyznać i coś przy okazji politycznie na tym wygrać.

Reklama

Boli was, że ten facet nazywa się Kuchciński

Rozsądnie sytuację próbował wyciszyć radny Dariusz Iwaneczko (PiS). – Też mam wątpliwości. Bo kto ich nie ma, ten nie myśli. Tę uchwałę podejmiemy z tej racji, że Marek Kuchciński zawędrował tak daleko. Czym się zasłużył dla miasta? Dlaczego nie przywiózł do niego worka pieniędzy? To bardzo błędna teza. W takim razie zapytam wprost: czym zasłużyli się, biorąc pod uwagę tę kwestię: Zbigniew Brzeziński, arcybiskup Józef Michalik, profesor Marek Bojarski, a nawet Jan Paweł II? Tym, że byli przez bardzo krótki czas w Przemyślu? Te osoby pełniły bardzo ważne funkcje, wynikające z wartości ogólnohumanistycznych i za to otrzymały ten tytuł, a nie dlatego, że w materialny sposób zasłużyły się dla naszego miasta. To jest właśnie przemyska obłuda i zawiść, której nie ma nigdzie indziej na Podkarpaciu! Nie umiemy szanować swoich proroków w swoim kraju! Miasto powinno być dumne, że ma takich honorowych obywateli. Boli was po prostu to, że ten facet nazywa się Marek Kuchciński – zagrzmiał na koniec.

Po emocjonalnej dyskusji przyszedł czas na głosowanie. Z 17 obecnych na sali radnych, 12 głosowało „za”, jeden wstrzymał się od głosu (Jerzy Krużel), 4 było przeciw (Grażyna Stojak, E. Sawicka, T. Schabowski i R. Kulej).

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    elephant - niezalogowany 2018-04-16 20:57:42

    To zwykla kanalia

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    BYMU - niezalogowany 2018-04-16 21:12:49

    HONOROWY OBYWATEL MIASTA HAHA PYTAM ZA CO????

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Wdzięczny Mieszkaniec - niezalogowany 2018-04-16 21:18:28

    Dziękuję Radnym za uratowanie honoru i głosowanie zgodnie z wolą zdecydowanej większości mieszkańców i to w ich imieniu dziękuje Radnym Ryszardowi Kulej, Tomaszowi Schabowskiemu, Grażynie Stojak i Ewie Sawickiej. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama