15-lecie istnienia Klubu Kobiet po Mastektomii „Amazonki” to znakomita okazja do podsumowań i nagrodzenia najbardziej zasłużonych dla tej wyjątkowej organizacji. Tak też było 13 stycznia br. w sali Zespołu Szkół Medycznych w Przemyślu. Z prezes klubu Małgorzatą Barańską i wiceprezes Elżbietą Bereźniak rozmawiamy o istocie kobiecości oraz tym, jak ważne jest przełamanie bariery wstydu.
Inicjatorem powstania klubu był prezes przemyskiego oddziału Polskiego Komitetu ds. Zwalczania Raka dr Jan Hołówka, który w kwietniu 1999 r. zorganizował spotkanie kobiet po mastektomii z przedstawicielką Federacji „Amazonek” z Warszawy. Pierwszą prezes klubu była Teresa Dziób, a potem tę rolę pełniły kolejno Leokadia Drzewińska i Małgorzata Barańska (do teraz). Głównym celem działalności klubu (finansowana przede wszystkim ze składek członkowskich) jest pełna rehabilitacja psychofizyczna kobiet po mastektomii, uczestniczenie w akcjach uświadamiających znaczenie wczesnego wykrywania raka piersi oraz działalność integrująca środowisko „amazonek”. Rehabilitację psychofizyczną prowadzi Ewa Dudek.
Od początku istnienia klubu organizowane są turnusy rehabilitacyjne w Polańczyku i Iwoniczu-Zdroju. Corocznie przemyskie klubowiczki biorą udział w ogólnopolskiej pielgrzymce na Jasną Górę i na Kalwarię Pacławską. Przemyski klub liczy obecnie 32 osoby.
Prezesem jest Małgorzata Barańska, wiceprezesem Elżbieta Bereźniak, skarbnikiem – Maria Hawajska, sekretarzem – Aneta Zielska, członkiem zarządu – Teresa Młynarska.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze