Reklama

Mastektomia to wciąż temat tabu

15-lecie istnienia Klubu Kobiet po Mastektomii „Amazonki” to znakomita okazja do podsumowań i nagrodzenia najbardziej zasłużonych dla tej wyjątkowej organizacji. Tak też było 13 stycznia br. w sali Zespołu Szkół Medycznych w Przemyślu. Z prezes klubu Małgorzatą Barańską i wiceprezes Elżbietą Bereźniak rozmawiamy o istocie kobiecości oraz tym, jak ważne jest przełamanie bariery wstydu.

Klubu Kobiet po Mastektomii „Amazonki” w Przemyślu

Inicjatorem powstania klubu był prezes przemyskiego oddziału Polskiego Komitetu ds. Zwalczania Raka dr Jan Hołówka, który w kwietniu 1999 r. zorganizował spotkanie kobiet po mastektomii z przedstawicielką Federacji „Amazonek” z Warszawy. Pierwszą prezes klubu była Teresa Dziób, a potem tę rolę pełniły kolejno Leokadia Drzewińska i Małgorzata Barańska (do teraz). Głównym celem działalności klubu (finansowana przede wszystkim ze składek członkowskich) jest pełna rehabilitacja psychofizyczna kobiet po mastektomii, uczestniczenie w akcjach uświadamiających znaczenie wczesnego wykrywania raka piersi oraz działalność integrująca środowisko „amazonek”. Rehabilitację psychofizyczną prowadzi Ewa Dudek.

Od początku istnienia klubu organizowane są turnusy rehabilitacyjne w Polańczyku i Iwoniczu-Zdroju. Corocznie przemyskie klubowiczki biorą udział w ogólnopolskiej pielgrzymce na Jasną Górę i na Kalwarię Pacławską. Przemyski klub liczy obecnie 32 osoby.

Prezesem jest Małgorzata Barańska, wiceprezesem Elżbieta Bereźniak, skarbnikiem – Maria Hawajska, sekretarzem – Aneta Zielska, członkiem zarządu – Teresa Młynarska.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości