Reklama

Matka Boża Robotników w regionie przemyskim

02/10/2019 09:42

Mszą świętą w bazylice archikatedralnej rozpoczęła się peregrynacja obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności po parafiach i zakładach pracy Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”.

Obraz nazwany Matką Boską Robotników Solidarności wykonał w 1984 r. artysta malarz z Podlasia. Widnieje na nim wizerunek Matki  Bożej Częstochowskiej, a tłem jest biało-czerwona flaga upamiętniająca zrywy robotnicze: Poznań’56, Gdańsk’70, Radom’76, Gdańsk’80 i 13 grudnia 1981.

Obraz powstał z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego podziemnego Zarządu Regionu w Białymstoku Stanisława Marczuka. Wykonano go w trzech kopiach różnej wielkości. Najmniejszy z nich otrzymał na własność bł. ks. Jerzy Popiełuszko i w prywatnej rozmowie stwierdził[paywall], że dla niego jest to Matka Boska Solidarności. Drugi trafił do kościoła św. Brygidy w Gdańsku. Największy natomiast związkowcy przekazali na Jasną Górę podczas II Pielgrzymki Ludzi Pracy w 1984 r. W obawie przed represjami ze strony SB, przewieziono go pod osłoną innego obrazu z wizerunkiem świętego.

Reklama

Tradycją stało się, że co roku obraz przyjmuje region, który będzie organizował kolejną pielgrzymkę. W 2020 r. obowiązek ten przypadnie regionowi rzeszowskiemu i przemyskiemu.

Peregrynacji obrazu towarzyszą relikwie patrona „Solidarności” bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz miniatura krzyża z krakowskiej Nowej Huty, która jest repliką drewnianego krzyża postawionego przez mieszkańców w 1957 r. w miejscu, gdzie miał stanąć kościół.

21 września obraz, relikwie i krzyż w uroczystej procesji zostały uroczyście wniesione przez członków „Solidarności” do przemyskiej archikatedry, gdzie ustawiono je przed ołtarzem z figurą Matki Boskiej Jackowej.

Reklama

Mszy na rozpoczęcie peregrynacji przewodniczył abp Adam Szal. W wygłoszonej homilii wyraził nadzieję, że z przyjmowania obrazu i relikwii bł. ks. Jerzego zrodzą się dobre owoce.

Do 28 września obraz przebywał w archikatedrze. Obecnie znajduje się w parafii św. Brata Alberta w Przemyślu, gdzie pozostanie do soboty.

Następnie odwiedzi następujące parafie w Przemyślu: Miłosierdzia Bożego, św. Benedykta, Cyryla i Metodego, Świętej Trójcy, Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy i wreszcie Niepokalanego Poczęcia NMP w Żurawicy. Stąd 9 listopada zostanie przewieziony do Jarosławia, a później do Radymna. Od 14 grudnia do 4 stycznia będzie w oddziale przeworskim, a od 4 do 11 stycznia w konkatedrze w Lubaczowie. Później trafi do diecezji rzeszowskiej.
pab
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    klechta - niezalogowany 2019-10-02 11:27:16

    XXI wiek. Niesamowite!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    xfz - niezalogowany 2019-10-02 13:21:46

    Matka Boża nie jest nikogo...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    brat PIT - niezalogowany 2019-10-02 20:40:48

    Bałwochwalstwo +

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama