Stojący na czele Konsulatu Generalnego Niemiec w Krakowie Holger Mahnicke we wtorek, 29 kwietnia, złożył wizytę w przemyskiej „Morawie”, gdzie wziął udział w uroczystym uhonorowaniu dyplomami DSD II (Deutsches Sprachdiplom) uzdolnionej językowo młodzieży placówki, realizującej naukę języka niemieckiego w wymiarze rozszerzonym.
Taki dzień jak ten w II Liceum im. prof. K. Morawskiego w Przemyślu jest wydarzeniem szczególnym. To uhonorowanie ciężkiej pracy uczniów i radość ze zwieńczenia jej certyfikatem, który wielu określa „mercedesem wśród dyplomów językowych”. Koordynatorkami programu DSD II w przemyskiej „Morawie” od początku jego realizacji są Agnieszka Siuta i Monika Gonet. A wszystko zaczęło się jeszcze za poprzedniego dyrektora placówki Artura Picha, który prowadził w tym temacie pierwsze rozmowy z attaché kulturalnym Niemiec. Jeszcze w 2010 r. nakreślony został kształt programu, który ostatecznie wystartował w 2014 roku i realizowany jest z sukcesem aż do teraz. Misję rozpoczętą przez A. Picha kontynuuje obecny dyrektor II LO Mariusz Zamirski. Naukę języka niemieckiego w wymiarze rozszerzonym realizują chętni uczniowie przemyskich szkół podstawowych (SP 4, SP 5, SP 14 oraz SP 16) oraz II LO w Przemyślu, które jest obecnie jedynym centrum egzaminacyjnym na Podkarpaciu egzaminów DSD I i DSD II. Te drugie, a więc wyższego stopnia, zdali pomyślnie uczniowie „Morawy”, którzy w dniu 29 kwietnia odebrali dyplomy językowe z rąk goszczącego na wydarzeniu Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie Holgera Mahnicke. Certyfikaty trafiły do rąk 12 tegorocznych absolwentów: Kacpra Cichockiego, Karoliny Gaweł, Miłosza Gwizdały, Gabrieli Hajduk, Krzysztofa Kamińskiego, Michała Kędzierskiego, Konrada Krochmala, Karoliny Kutyły, Zuzanny Pawlak, Natalii Stefańskiej, Gabrieli Tomusiak i Weroniki Wojdylak.
Za zdobyciem certyfikatu DSD II idą realne korzyści.
– Z takim dyplomem absolwenci mogą podjąć studia za granicą – w krajach niemieckojęzycznych bez konieczności zdawania jakiegokolwiek egzaminu. Mamy też w naszej szkole dwójkę laureatów najbardziej prestiżowego stypendium DAAD, które zapewnia finansowanie całych studiów w Niemczech. Bartek zdawał maturę w 2019 roku, dziś pracuje w Lufthanzie, Kinga studiuje obecnie ekonomię z informatyką na drugim roku w Jenie. Mamy też informacje zwrotne dotyczące innych absolwentów naszej szkoły, którzy dzięki egzaminowi DSD II zdecydowali się na studiowanie w Niemczech. Certyfikat na studiach w Polsce daje natomiast wymierne korzyści w postaci dodatkowych punktów przy rekrutacji czy zwolnienia z lektoratu językowego. Główna korzyść to przede wszystkim znajomość języka na wysokim poziomie B2 czy C1 – wylicza Agnieszka Siuta.
Podczas uroczystości wręczenia dyplomów DSD II, oprócz konsula Niemiec, obecni też byli w „Morawie” koordynatorzy programu ze strony niemieckiej Christian Menzel i Nina Diehl wraz z tłumacz Danutą Bulatecką-Gaszcz, a także naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Przemyślu Renata Kochanowicz-Chalicka oraz dyrektorzy przemyskich szkół realizujących program – Małgorzata Kozaczenko (SP 14) i Grzegorz Szopa (SP 16).
Gospodarz uroczystości Mariusz Zamirski podkreślił rolę, jaką w realizacji programu odgrywa rząd Republiki Federalnej Niemiec, który wspiera przedsięwzięcie merytorycznie i zapewnia pomoc w postaci nauczycieli. Zauważył też, że inicjatywa pozwala uczniom na poszerzanie kompetencji językowych i otwiera przed nimi nowe, międzynarodowe perspektywy.
– Istotną kwestią realizowanej współpracy jest ponad 30-letnia przyjaźń z miastem Paderborn i Gimnazjum im. Goerdelera oraz towarzysząca jej wymiana uczniów owocująca przyjaźniami i zażyłymi kontaktami – mówił, dziękując też władzom miasta za pomoc finansową w realizacji programu i wyrażając nadzieję na dalsze wsparcie. Słowa podziękowania skierował też do pedagogów zaangażowanych w projekt.
Reklama
Z kolei Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie Holger Mahnicke zwrócił się do młodzieży słowami: – W pełni zasłużyliście na dyplomy, serdecznie gratuluję wam zdania egzaminu. Nigdy nie dojdę do takiej znajomości polskiego, jaką wy pokazaliście na egzaminach z języka niemieckiego.
Wydarzenie zwieńczyło wspólne pamiątkowe zdjęcie i poczęstunek, a oprawę muzyczną całości zapewniły utwory niemieckojęzyczne w wykonaniu uczennic II LO: Oliwii Janowskiej, Julii Makowieckiej i Mai Melnyk.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze