Reklama

„Mercedes” wśród dyplomów [GALERIA]

Stojący na czele Konsulatu Generalnego Niemiec w Krakowie Holger Mahnicke we wtorek, 29 kwietnia, złożył wizytę w przemyskiej „Morawie”, gdzie wziął udział w uroczystym uhonorowaniu dyplomami DSD II (Deutsches Sprachdiplom) uzdolnionej językowo młodzieży placówki, realizującej naukę języka niemieckiego w wymiarze rozszerzonym.

Taki dzień jak ten w II Liceum im. prof. K. Morawskiego w Przemyślu jest wydarzeniem szczególnym. To uhonorowanie ciężkiej pracy uczniów i radość ze zwieńczenia jej certyfikatem, który wielu określa „mercedesem wśród dyplomów językowych”. Koordynatorkami programu DSD II w przemyskiej „Morawie” od początku jego realizacji są Agnieszka Siuta i Monika Gonet. A wszystko zaczęło się jeszcze za poprzedniego dyrektora placówki Artura Picha, który prowadził w tym temacie pierwsze rozmowy z attaché kulturalnym Niemiec. Jeszcze w 2010 r. nakreślony został kształt programu, który ostatecznie wystartował w 2014 roku i realizowany jest z sukcesem aż do teraz. Misję rozpoczętą przez A. Picha kontynuuje obecny dyrektor II LO Mariusz Zamirski. Naukę języka niemieckiego w wymiarze rozszerzonym realizują chętni uczniowie przemyskich szkół podstawowych (SP 4, SP 5, SP 14 oraz SP 16) oraz II LO w Przemyślu, które jest obecnie jedynym centrum egzaminacyjnym na Podkarpaciu egzaminów DSD I i DSD II. Te drugie, a więc wyższego stopnia, zdali pomyślnie uczniowie „Morawy”, którzy w dniu 29 kwietnia odebrali dyplomy językowe z rąk goszczącego na wydarzeniu Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie Holgera Mahnicke. Certyfikaty trafiły do rąk 12 tegorocznych absolwentów: Kacpra Cichockiego, Karoliny Gaweł, Miłosza Gwizdały, Gabrieli Hajduk, Krzysztofa Kamińskiego, Michała Kędzierskiego, Konrada Krochmala, Karoliny Kutyły, Zuzanny Pawlak, Natalii Stefańskiej, Gabrieli Tomusiak i Weroniki Wojdylak.

Furtka do studiów za granicą

Za zdobyciem certyfikatu DSD II idą realne korzyści.

Reklama

– Z takim dyplomem absolwenci mogą podjąć studia za granicą – w krajach niemieckojęzycznych bez konieczności zdawania jakiegokolwiek egzaminu. Mamy też w naszej szkole dwójkę laureatów najbardziej prestiżowego stypendium DAAD, które zapewnia finansowanie całych studiów w Niemczech. Bartek zdawał maturę w 2019 roku, dziś pracuje w Lufthanzie, Kinga studiuje obecnie ekonomię z informatyką na drugim roku w Jenie. Mamy też informacje zwrotne dotyczące innych absolwentów naszej szkoły, którzy dzięki egzaminowi DSD II zdecydowali się na studiowanie w Niemczech. Certyfikat na studiach w Polsce daje natomiast wymierne korzyści w postaci dodatkowych punktów przy rekrutacji czy zwolnienia z lektoratu językowego. Główna korzyść to przede wszystkim znajomość języka na wysokim poziomie B2 czy C1 – wylicza Agnieszka Siuta.

Podczas uroczystości wręczenia dyplomów DSD II, oprócz konsula Niemiec, obecni też byli w „Morawie” koordynatorzy programu ze strony niemieckiej Christian Menzel i Nina Diehl wraz z tłumacz Danutą Bulatecką-Gaszcz, a także naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Przemyślu Renata Kochanowicz-Chalicka oraz dyrektorzy przemyskich szkół realizujących program – Małgorzata Kozaczenko (SP 14) i Grzegorz Szopa (SP 16).

Reklama

Ponad 30-letnia przyjaźń procentuje

Gospodarz uroczystości Mariusz Zamirski podkreślił rolę, jaką w realizacji programu odgrywa rząd Republiki Federalnej Niemiec, który wspiera przedsięwzięcie merytorycznie i zapewnia pomoc w postaci nauczycieli. Zauważył też, że inicjatywa pozwala uczniom na poszerzanie kompetencji językowych i otwiera przed nimi nowe, międzynarodowe perspektywy.

– Istotną kwestią realizowanej współpracy jest ponad 30-letnia przyjaźń z miastem Paderborn i Gimnazjum im. Goerdelera oraz towarzysząca jej wymiana uczniów owocująca przyjaźniami i zażyłymi kontaktami – mówił, dziękując też władzom miasta za pomoc finansową w realizacji programu i wyrażając nadzieję na dalsze wsparcie. Słowa podziękowania skierował też do pedagogów zaangażowanych w projekt.

Reklama

Z kolei Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie Holger Mahnicke zwrócił się do młodzieży słowami: – W pełni zasłużyliście na dyplomy, serdecznie gratuluję wam zdania egzaminu. Nigdy nie dojdę do takiej znajomości polskiego, jaką wy pokazaliście na egzaminach z języka niemieckiego.

Wydarzenie zwieńczyło wspólne pamiątkowe zdjęcie i poczęstunek, a oprawę muzyczną całości zapewniły utwory niemieckojęzyczne w wykonaniu uczennic II LO: Oliwii Janowskiej, Julii Makowieckiej i Mai Melnyk.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 07/05/2025 16:28
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama