Reklama

Miała być dolina, jest wzgórze miłosierdzia [GALERIA]

07/12/2015 16:46

Abp Józef Michalik poświęcił w niedzielę, 6 grudnia, kościół pw. Miłosierdzia Bożego na osiedlu Rycerskie w Przemyślu. W homilii przypomniał, że miejsce to, nazywane dzisiaj Wzgórzem Miłosierdzia, miało być Doliną Miłosierdzia.

Metropolita opowiadał, że ówczesny prezydent Przemyśla śp. Tadeusz Sawicki zauważył, że teren parku miejskiego przy seminarium duchownym nie jest własnością miasta. Z tego względu dążył do zamiany gruntów[paywall] z Kościołem. W ten sposób parafia na Rycerskim zyskała działkę, na której zbudowano świątynię.
Chwaląc parafię za to, że działa w niej wiele grup duszpasterskich, abp Michalik zachęcał, aby wśród ludzi rosła wiara, modlitwa i miłość. – Szczególne słowa wdzięczności kieruję do parafian, bo ta świątynia powstała wyłącznie z ofiar, które zbierali co miesiąc – powiedział podczas uroczystości ks. Janusz Mączka.
Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w przyszłym roku będzie świętować jubileusz 25-lecia istnienia. Erygował ją 6 września 1991 r. abp Ignacy Tokarczuk. Jej historia zaczęła się jednak wcześniej. Gdy pod koniec lat 80. powstało nowe osiedle, zrodził się pomysł utworzenia parafii. Organizacją tego przedsięwzięcia zajął się ks. Adam Michalski, ówczesny proboszcz parafii na os. Kmiecie. Zgodę na budowę kościoła, punktu katechetycznego i plebani uzyskał on w 1988 r. jeszcze od władzy Polski Ludowej. Po utworzeniu parafii ks. Michalski przez rok był jej administratorem. W 1992 r. pierwszym proboszczem został ks. Wojciech Frankiewicz. Ponieważ nie było plebani, wraz z wikarym mieszkał przy ul. Piotra Skargi. W 1994 r. proboszczem został ks. Michał Błaszkiewicz, a w 2001 r. ks. Janusz Mączka, który pełni tę funkcję do dzisiaj.
Nabożeństwa początkowo odbywały się w drewnianej kaplicy, sprowadzonej z Łańcuta. Potem w tymczasowej kaplicy w podziemiach plebani. Budowę obecnego kościoła zakończono w 2008 r. Jego wyposażenie w całości nawiązuje do wezwania świątyni – Miłosierdzia Bożego.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    myślący - niezalogowany 2015-12-07 18:35:43

    Na kolanach będziecie służyć tym zakłamanym starcom, głupi Przemyślanie... 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    pomsta - niezalogowany 2015-12-07 19:58:23

    Kurwa, to już drugi raz święci, czy go pojebało? 3 lata temu święcił kościół, i teraz znowu?  Kasy ma juz mało czy co?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Obserwator - niezalogowany 2015-12-07 20:13:48

    To was ładnie strzyże ,kochane baranki, regularnie. Ciekawe co za 3 lata wymyśli?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama