Reklama

Miasto chce przejąć muzeum i zabezpieczyć fragment własnej historii

10/03/2019 18:30

Rękopiśmienny rejestr wyzwolonych uczniów cechu szewskiego w Przeworsku, warty 15 tys. zł, ma trafić do grodu nad Mleczką. Zdecydowali o tym radni na ostatniej sesji rady miasta. Starodruk zasili przeworskie muzeum – niewykluczone, że zarządzane już przez nowy organ prowadzący.

– Mało jest dokumentów, które można odzyskać, jeśli chodzi o Przeworsk. Duża ich część jest albo w archiwach we Lwowie, albo w czasie drugiej wojny światowej zaginęła – mówił burmistrz Leszek Kisiel, przekonując radnych do inicjatywy zakupu starodruku. Dokument składa się ze 144 stron i jak głosi pierwsza adnotacja w woluminie, powstał on, ponieważ starszyzna cechowa postanowiła uporządkować swoje sprawy wewnętrzne. Najczęściej w rejestrze zapisywano[paywall] , kto i kiedy przy przeworskim cechu do zawodu szewca się przysposabiał, choć dokument zawiera także szereg innych informacji mogących rzucić światło na funkcjonowanie miasta w XVII wieku. – Ten starodruk był w Przeworsku dawno temu, jakimiś ścieżkami miasto opuścił i chciałbym, żebyśmy go mogli odzyskać – argumentował L. Kisiel. Według zapewnień burmistrza miasto dysponuje szczegółowym opisem tomu, a dokument posiada certyfikat autentyczności. – Docelowo dokument zostanie przekazany do Muzeum w Przeworsku i mam nadzieję, że historycy będą mieli okazję stworzyć opracowanie naukowe na jego temat – informował burmistrz tuż przed tym, jak rada jednogłośnie wyraziła zgodę na przeznaczenie 15 tys. zł na wykup starodruku ze szczecińskiego antykwariatu.


Muzeum żyje miastem

Niewykluczone, że ów dokument trafi do muzeum zarządzanego przez nowy podmiot. Rozpędu nabierają bowiem działania na rzecz przejęcia od starostwa powiatowego pieczy nad tą placówką. Uchwałę intencyjną w tym względzie podjęli radni powiatowi blisko miesiąc temu. Na ostatniej sesji rady miasta analogiczny dokument przyjęli radni miejscy. – Historia i powstanie tej instytucji, jej charakter i obszar oddziaływania skłania do wniosku, że muzeum było tworzone z myślą o Przeworsku – mówił burmistrz Kisiel. Jako argument przemawiający za przejęciem muzeum przedstawiał jego lokalizację. Muzeum jest usytuowane niemal w centrum miasta i w sąsiedztwie ważnych obiektów miejskich, takich jak zajazd „Pastewnik” czy centrum sportu i rekreacji. – Mieszkańcy niejednokrotnie sygnalizowali, że administratorem tej jednostki kultury powinno być miasto Przeworsk – twierdził burmistrz, uzasadniając starania o przejęcie muzeum. Jako gość rady wtórował mu starosta przeworski Bogusław Urban. – Prawdą jest, że ten obiekt żyje miastem – mówił starosta. – Muzeum nie było traktowane w sposób należyty i choć jestem historykiem, zdaję sobie sprawę, że priorytety powiatu są zupełnie inne – przyznawał Urban. Starosta podkreślał jednak, że podjęte działania mają charakter wstępny. Przed przedstawicielami miasta i powiatu jeszcze wiele pracy. – Musimy siąść i wypracować odpowiednią formułę przekazania – informował starosta, deklarując wsparcie finansowania muzeum z budżetu powiatu, przynajmniej w początkowym etapie administrowania tej jednostki przez miasto.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    jimmy - niezalogowany 2019-03-11 05:27:13

    I think it would be much better for the government to manage these assets, and the state would invest in a better protection for it.http://slitherio-o.com

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama