Reklama

Miasto na dużym ekranie

01/03/2024 09:42

W ubiegłą środę z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego dużo działo się w mieście. Wszystko z inicjatywy przemyskich przewodników Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

– Od wielu lat to święto obchodzimy w Przemyślu. To nie przypadek, że w Przemyślu zostało tu nakręconych aż siedemnaście pełnometrażowych filmów, więc tegoroczne obchody naszego święta przebiegały pod hasłem „Przemyśl na dużym ekranie”. Chcieliśmy mieszkańcom w jak najbardziej atrakcyjny sposób opowiedzieć o wykorzystywanych w filmach walorach miasta i pokazać je

– mówi przewodniczka PTTK Marzena Opaluch.

 

Maluch przerobiony na milicyjny radiowóz przypominał mroczne lata osiemdziesiąte.

– Opracowaliśmy filmową trasę, żeby pokazać zaułki i miejsca wykorzystywane przez filmowców do kręcenia poszczególnych scen, które również można było obejrzeć na okolicznościowej wystawie. Oprowadzanie zaczęliśmy od Centrum Kulturalnego, gdzie pokazaliśmy kino od podszewki, a więc kabinę projekcyjną i nowoczesny sprzęt do wyświetlania filmów, a także zabytkowy już projektor filmowy pochodzący z dawnego kina „Bałtyk”. Potem trasa wiodła przez Smolki, Biblioteczną, Słowackiego, Basztową, Katedralną, aż na Zamek i kończyła się w podziemiach kościoła oo. Franciszkanów, gdzie Teatr „Fredreum” przygotował plan filmowy, żeby ze szczegółami pokazać, jak trudne i czasochłonne jest kręcenie poszczególnych scen. W rolę wszechwładnego reżysera wcieliła się Krystyna Maresh-Knapek. Był kamerzysta, charakteryzatorka i oczywiście aktorzy, którzy, żeby zadowolić reżysera, musieli po kilka razy powtarzać sceny. W tym czasie przed kościołem pojawiła się czarna wołga występująca w jednym z filmów i mały fiat przerobiony na milicyjny radiowóz. Po drodze, w różnych punktach trasy, członkowie Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Strojów Historycznych „Damy i Huzary” odgrywali sceny, jakie były kręcone przy produkcji filmów, głównie historycznych. Filmową wycieczkę podzieliliśmy na dwie części. Przed południem oprowadzaliśmy przedszkolaków i uczniów przemyskich szkół, natomiast od godziny osiemnastej na trasę wyprowadzaliśmy wszystkich chętnych mieszkańców Przemyśla. W imieniu przewodników za pomoc w organizacji tej imprezy gorąco dziękuję aktorom z „Fredreum”, „Damom i Huzarom”, przemyskiemu Muzeum Ratownictwa i Techniki oraz Centrum Kulturalnemu w Przemyślu – kończy Marzena Opaluch.

Reklama

– Tyle lat żyję w Przemyślu, a nie wiedziałem, że aż tyle filmów tu nakręcono. Widać to miasto jest warte tego, żeby wykorzystać je do filmu

– mówił jeden z uczestników filmowej wycieczki, co może świadczyć o tym, że przewodnicy trafili w punkt.


J.S

21 lutego przypada Międzynarodowya Dzień Przewodnika Turystycznego, ustanowiony w 1989 r., podczas III Konwencji Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych (World Federation of Tourist Guide Associations – WFTGA), która odbyła się w Nikozji na Cyprze. Ideą Międzynarodowego Dnia Przewodników Turystycznych jest oprowadzanie za darmo mieszkańców po ich terenie. Ten dzień ma pokazać pracę przewodnika lokalnym społecznościom i lokalnym władzom, a także uświadomić gospodarzom terenu, jaką rolę odgrywają przewodnicy w obsłudze turystów, a w szczególności w kreowaniu wizerunku miasta czy regionu.

Reklama

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 01/03/2024 09:42
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama