Dębicę na zachodzie i Przeworsk na wschodzie obejmie swoim zasięgiem Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna, której sercem będzie stolica Podkarpacia Rzeszów. Mieszkańcy miasta nad Mleczką bez żadnych problemów będą mogli się łatwo, lekko i przyjemnie poruszać po sporym terenie naszego województwa.
Podpisy pod umową dotyczącą finansowania przewozów kolejowych na terenie Podkarpacia złożyli 15 lipca br. marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i wicemarszałek województwa Piotr Pilch oraz menadżerowie spółki „Polregio” – prezes zarządu Artur Martyniuk i członek zarządu Adam Pawlik. Umowa została zawarta na lata 2021 – 2025. Całkowita jej wartość wynosi 465 mln 969 tys. 794 zł[paywall].
Na mocy wspomnianej umowy spółka Polregio zobowiązała się do świadczenia dwóch usług: kolejowych przewozów pasażerskich wojewódzkich, czyli przewozów regionalnych oraz kolejowych przewozów pasażerskich aglomeracyjnych, czyli podmiejskich. Te drugie funkcjonować będą w ramach Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego z przyległymi gminami, w tym m.in. z gminą i miastem Przeworsk. PKA rozpocznie działalność najprawdopodobniej już w styczniu 2021 r.
– Bardzo starannie przygotowujemy się, aby jak najlepiej wykorzystać atut, jakim będzie PKA. Chcemy zachęcić pasażerów, aby korzystali z szybkiej, nowoczesnej, wygodnej kolei aglomeracyjnej. Budujemy parkingi dla samochodów, aby można było zostawić auto i przesiąść się do pociągu, tak jak dzieje się w wielu miejscach świata. Chcemy wzmocnić rolę transportu kolejowego i podnieść jakość usług przewozów pasażerskich – wyjaśnił wicemarszałek, przemyślanin Piotr Pilch, który w zarządzie województwa odpowiada m.in. za sprawy związane z koleją. – Działamy, aby skrócić czas jazdy, poprawić częstotliwość, skomunikowanie oraz punktualność połączeń. Mamy i czekamy na kolejne nowoczesne elementy taboru. Mamy ambitny plan przyciągnięcia jeszcze większej liczby pasażerów i chcemy go wykonać, między innymi poprzez poprawę jakości kolejowych usług o charakterze aglomeracyjnym – dodał wicemarszałek Pilch.
Jak poinformował prezes A. Martyniuk, na razie oferta Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej będzie jeszcze niepełna, z pewnymi ograniczeniami, z powodu braku przepustowości na liniach do Kolbuszowej czy do Strzyżowa. Zdecydowana większość pociągów zostanie uruchomiona na linii do Dębicy i Przeworska, gdzie nie występują ograniczenia przepustowości. Marszałek województwa W. Ortyl dodał, że zaawansowane są przygotowania do powstania fragmentu linii kolejowej w kierunku Jasionki, do portu lotniczego oraz firm, które umiejscowione są na tym obszarze.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Bardzo dobry przykład jak rzeszów realizuje swoje mocarstwowe ambicje kosztem regionu na które otrzymał pieniądze.Popatrzmy jakie inwestycje są w rejonie Krosna,Przemyśla,Sanoka.Odpowiedż brzmi.Żadne.I mamy się cieszyć ,że PiS po raz koleny w naszym regionie ten region prócz wybrańców ma za zwykłych frajerów.Nawet króciutkie odcinki dróg w ramach oszczędności w naszym rejonie buduje bez ścieżek rowerowych.
Bardzo dobry przykład jak rzeszów realizuje swoje mocarstwowe ambicje kosztem regionu na które otrzymał pieniądze.Popatrzmy jakie inwestycje są w rejonie Krosna,Przemyśla,Sanoka.Odpowiedż brzmi.Żadne.I mamy się cieszyć ,że PiS po raz koleny w naszym regionie ten region prócz wybrańców ma za zwykłych frajerów.Nawet króciutkie odcinki dróg w ramach oszczędności w naszym rejonie buduje bez ścieżek rowerowych.