Reklama

Miasto w fortecznej szacie. Uda się zrealizować projekt szlaku murali Twierdzy Przemyśl?

13/02/2021 10:12

Projekt szlaku murali Twierdzy Przemyśl nabiera coraz bardziej realnych kształtów. Po zrealizowaniu pomysłu Mirosława Majkowskiego na mural ściany bocznej kamienicy przy Smolki 26, który został sfinansowany przez mieszkańców Przemyśla ze zbiórki publicznej, zrodziła się koncepcja utworzenia kilku podobnych murali, zlokalizowanych w atrakcyjnych i widocznych oraz związanych z historią miasta miejscach.

Całość zostałaby spięta w szlak turystyczno kulturowy „Twierdza Przemyśl”. Obecnie projekt jest[paywall] w fazie koncepcyjnej i eksploracyjnej związanej z poszukiwaniem zdjęć mogących stanowić motyw muralu i trwa typowanie lokalizacji. Szlak byłby realizowany stopniowo, a jego zwieńczeniem byłoby opracowanie i wydanie przewodnika po obiektach i najbliższym ich otoczeniu z opisem historii miejsca oraz samego muralu.

Jest to inicjatywa oddolna i społeczna, a jest realizowana pod auspicjami Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl, którego przewodniczącym jest inicjator akcji Mirosław Majkowski, przy współudziale przemyskiego Wehikuł Czasu, którego założycielem i administratorem jest Marek Janowski oraz współpracujących z wehikułem  Piotrem Michalskim i Mirosławem Barem. 

Orędownikiem pomysłu jest również dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej Jan Jarosz, który udziela wsparcia merytorycznego, a wsparcie organizacyjne deklaruje prezydent miasta Przemyśla Wojciech Bakun.

Całe przedsięwzięcie jest czasochłonne i pracochłonne i będzie wymagało wielu uzgodnień  formalnych oraz uzyskania zgody właściciela lub administratora obiektu budowlanego, na którego ścianie miałby powstać mural. Kolejnym aspektem, który również będzie wymagał wielkiego zachodu, będzie pozyskanie funduszy na zakup materiałów, wynajęcie rusztowania i pokrycie gaży artysty oraz ewentualna poprawa elewacji budynku.

Przed inicjatorami projektu wiele pracy i problemów do pokonania, ale „zdjęcie do zdjęcia, ściana do ściany i będzie miasto w fortecznej szacie”.


red.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    007 - niezalogowany 2021-02-13 11:30:39

    W porównaniu do okresu sprzed I WŚ, obecnie w Przemyślu brak porządnych restauracji, hoteli i b...i

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Anka - niezalogowany 2021-02-13 13:23:45

    Dlaczego zaborcy?Dlaczego nie Pilsudski ?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2021-02-13 13:45:25

    W tym okresie nasze miasto było mlekiem i miodem płynące.Nieznane było bezrobocie, bezdomność bieda czy też głód.Do granic możliwości było rozbudowane życie gospodarcze,towarzyskie i społeczne.Działały różne towarzystwa kulturalne żydowskie,ukraińskie,austryjackie i polskie z Fredreum włącznie które wtedy powstało.Do granic możliwości funkcjonowało też budownictwo co widać do dzisiaj oraz wyjątkowo mocno rozwiniete szkolnictwo.To wszystko było za miłościwie nam panującego cesarz Franciszka.A kiedy to się skończyło.Wtedy powstała II RP i zapanowała totalna bieda bezrobocie,głód i inne przywary czasów zarazy.A kto się miał dobrze.To w zasadzie tylko wojskowi i kolejarze .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama