Za sprawą pozytywnej decyzji rady miejskiej w mieście Przemyśl realizowany będzie program „Przemyska Karta Mieszkańca”. Przewiduje on system zniżek, ulg, preferencji, uprawnień i udogodnień przewidzianych dla osób zamieszkujących na terenie Przemyśla i rozliczających się w tutejszym urzędzie skarbowym.
Jednym z punktów ostatniej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu (28 lutego br.) był ten, przy którym radni debatowali na temat wprowadzenia i realizacji Programu pn. „Przemyska Karta Mieszkańca”. Zanim uchwałę poddano pod głosowanie, omówiono główne założenia inicjatywy oraz planowane korzyści i udogodnienia dla mieszkańców miasta. A tych – jak zapowiedziano – ma być całkiem sporo.
Karty mieszkańca wprowadziło już wiele miast w Polsce, z powodzeniem funkcjonują one m.in. w Łodzi, Gdańsku, Dębicy, Płocku, Kołobrzegu, Rzeszowie czy Nowym Sączu. Za tym przykładem zdecydował się pójść również Przemyśl, licząc, że pozwoli to na wzmocnienie potencjału demograficznego miasta.
– Karta ma stanowić element promocji miasta jako miejsca atrakcyjnego do osiedlania się, a samo wprowadzenie programu stanowić ważny element poprawy jakości życia mieszkańców. Chcemy stworzyć jak najlepsze i jak najkorzystniejsze warunki do korzystania z usług publicznych, oferty sportowej, kulturalnej i rekreacyjnej przez osoby odprowadzające podatki w naszym mieście. W dalszej perspektywie posiadacze „Przemyskiej Karty Mieszkańca” będą mogli korzystać z kolejnych wprowadzonych benefitów, na przykład ulgi w postaci zmniejszenia opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania w mieście. Z czasem katalog ulg oferowanych w ramach programu zostanie zwiększony o dodatkowe usługi i oferty świadczone przez podmioty publiczne i prywatne. Uruchomienie programu zwiększy też dostępność do miejskich obiektów użyteczności publicznej i wpłynie na propagowanie kultury fizycznej oraz na kształtowanie kultury spędzania wolnego czasu – wyliczał korzyści wprowadzenia karty wiceprezydent Bartłomiej Barszczak[paywall].
Jak podkreślono, program ma charakter otwarty i możliwa będzie jego rozbudowa poprzez rozszerzenie zakresu ulg i preferencji oferowanych przez partnerów. Będą się nimi mogli stać lokalni przedsiębiorcy, oferując posiadaczom karty zaproponowany pakiet zniżek.
Posiadacze karty będą mieli też możliwość za jej pośrednictwem brać czynny udział w procesach partycypacji społecznej poprzez zarządzanie sprawami dotyczącymi miasta, choćby np. oddać głos w ramach budżetu obywatelskiego. Dokument ma być udostępniany w formie modułu w aplikacji mobilnej „Miasto Przemyśl” lub w formie imiennej plastikowej karty (pierwsza będzie wydana bezpłatnie, a za duplikat – w przypadku zgubienia czy zniszczenia – trzeba będzie zapłacić 10 zł). Pierwsza opcja będzie też spełniała rolę platformy informacyjnej, gdzie znajdziemy m.in. informacje o zagrożeniach pogodowych, awariach, zamknięciu ulic czy planowanych remontach w mieście.
By stać się posiadaczem karty, trzeba będzie – poza spełnieniem wymaganych kryteriów – złożyć stosowny wniosek. Będzie to można zrobić drogą internetową (w aplikacji mobilnej, jak i przez stronę www), ale też poprzez wizytę w urzędzie miasta, gdzie w formalnościach pomoże urzędnik.
Władze miasta liczą, że program „Przemyska Karta Mieszkańca”, który ma być finansowany z środków własnych Gminy Miejskiej Przemyśl, przyczyni się do poprawy jej wizerunku i będzie jednym z elementów skłaniających mieszkańców do odprowadzania podatków w mieście, co z kolei przełoży się na zwiększenie dochodów miasta z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych.
– Razem z firmą zewnętrzną opracowaliśmy system, na bazie którego karta mieszkańca będzie funkcjonowała, a także komplet niezbędnych dokumentów. Narzędzie to ma być ukłonem w stronę wszystkich tych, którzy płacą podatki w naszym mieście, a tym samym składają się na jego funkcjonowanie – podkreślił wiceprezydent B. Barszczak.
Reklama
– Przemyska Karta Mieszańca to świetne rozwiązanie, doceniające mieszkańców naszego miasta i ułatwiające im trochę funkcjonowanie w miejskiej przestrzeni i pokazujące im, że bycie mieszkańcem Przemyśla niesie ze sobą jakieś wymierne korzyści. Chodzi o to, by mieszkańcy czuli, że miasto ich docenia – skomentowała na gorąco radna Anna Grad-Mizgała. Wyraz poparcia dla uchwały wyraziła też w imieniu swoim i klubu Wspólnie dla Przemyśla radna Monika Jaworska.
Radni w sprawie wprowadzenia programu byli jednomyślni, uchwała zyskała przychylność wszystkich 17 obecnych na sesji.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze