Reklama

Miejsce z duszą. Dom seniora oficjalnie otworzył swoje podwoje

09/02/2020 14:27

W ubiegły piątek finału doczekały się długotrwałe zabiegi przeworskiego magistratu o stworzenie w mieście domu seniora. Odrestaurowany budynek po dawnym domu kultury przy ulicy Wiejskiej odzyskał blask, obecnie tętni życiem, a 31 stycznia nastąpiło jego oficjalne otwarcie.

Przedsięwzięcie kosztowało mnóstwo wysiłku i wymagało sporo czasu, ale wreszcie udało się sprawę sfinalizować. 1 grudnia 2019 r. Dzienny Dom Senior+ stał się kolejną jednostką organizacyjną miasta Przeworska, w pierwszych dniach roku 2020 przeprowadzano rekrutację, a 31 stycznia[paywall] nastąpiło oficjalne jego otwarcie. Na potrzeby placówki kosztem 1,2 mln zł (w tym 300 tys. stanowiło dofinansowanie z zewnątrz) zaadoptowano opuszczony budynek domu kultury przy ul. Wiejskiej. Po remoncie obiekt lśni. Na pierwszej kondygnacji zlokalizowano zaplecze socjalno-gospodarcze, zaś na piętrze budynku mieszczą się: pomieszczenie klubowe, pomieszczenie do aktywności ruchowej, gabinet terapii indywidualnej, pokój pielęgniarski oraz łazienka. Budynek wyposażony został też w windę oraz szereg udogodnień dla osób niepełnosprawnych.

Wstęga przecięta, dom tętni życiem

Oficjalne otwarcie Dziennego Domu Senior+ odbyło się w przemiłej, kameralnej atmosferze. Przecięcia wstęgi dokonali przedstawiciel wojewody podkarpackiego  Agnieszka Szlęzak, burmistrz Przeworska Leszek Kisiel, zastępca burmistrza Wojciech Superson, przewodniczący rady miasta Tomasz Majba oraz ks. prałat Tadeusz Gramatyka. Następnie ci sami zabrali głos, podkreślając wartość nowo otwartej palcówki dla lokalnej społeczności i aktywizacji osób starszych, kierując jednocześnie w stronę kierownik Dziennego Domu Senior+ w Przeworsku Krystyny Kaszuby i jej podopiecznych wiele serdecznych życzeń. Po oficjalnej części przyszedł czas na program artystyczny. Zainicjowała go młoda przeworska wokalistka Gabrysia Sykała krótkim recitalem kolęd i pastorałek. Potem wystąpili podopieczni domu seniora. Zaprezentowali program słowno-muzyczny, w którym akcentowali radość z faktu, że znaleźli dla siebie nowe miejsce, w wielu żartach kpiąc sobie z archetypu zniedołężniałego starca. Wreszcie na koniec w geście podziękowania włodarzowi miasta oraz pracownikom domu wręczono kwiaty, a spotkanie dopełnił poczęstunek w sali jadalnej. – To wielka satysfakcja, bo brakowało takiego miejsca w Przeworsku – przekonuje burmistrz Leszek Kisiel. – Cieszę się podwójnie, bo to był taki mój konik, w sensie zagospodarowania obiektu, z którym nie bardzo było wiadomo, co zrobić. Wydaliśmy trochę pieniędzy, ale myślę, że było warto, o czym najlepiej świadczą reakcje seniorów  – dodawał.
pck
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama