Reklama

Mieszkańcy dbają o swoje wsie. Ruda Różaniecka i Bircza najpiękniejsze [ZDJĘCIA]

Malownicze położenie, uporządkowana przestrzeń oraz zaangażowanie mieszkańców w upiększanie małej ojczyzny – te cechy wyróżniają miejscowości, którym przypadły czołowe miejsca w 9. edycji konkursu „Piękna Wieś Podkarpacka”. Dwie z nich znajdują się na naszym terenie.

Celem konkursu realizowanego przez Samorząd Województwa Podkarpackiego jest nie tylko ukazanie sielskiego krajobrazu, ale też promowanie idei współpracy społeczności na rzecz przyjaznej, pięknej wsi.

W tym roku do konkursu zgłosiło się 31 miejscowości. Jury składające się z[paywall] 6 przedstawicieli departamentów Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie wyłoniło najlepszą „10”. Laur zwycięstwa przypadł Rudzie Różanieckiej. Nagrodą – oprócz dyplomu i statuetki – była kosiarka samojezdna o wartości ponad 8 tys. zł.

Zjednoczeni wspólną sprawą

– Ruda Różaniecka to miejscowość, w której za sprawą mieszkańców realizuje się sporo inwestycji, dzięki czemu prężnie się rozwija. Lokalne stowarzyszenia, sołtys Witold Rodner i szkoła, na czele z dyrektorką Dorotą Wróbel, świetnie działają. Aż miło popatrzeć na tę współpracę. W Rudzie czuć jedność i dbałość o dziedzictwo wsi, przywiązanie do tradycji i przekazywanie ich kolejnym pokoleniom – opowiada Anna Nowicka z działu promocji Urzędu Miasta i Gminy Narol.

Reklama

– Ruda Różaniecka jest przepięknie położona, w otoczeniu lasów i stawów, ale wyróżnia się dzięki temu, że mieszkańcy dbają o estetykę krajobrazu, o swoje podwórka. W konkursie brano pod uwagę też komunikację i bezpieczeństwo – a Ruda może się poszczycić zadbanymi chodnikami i drogami. Istotnym kryterium była też działalność społeczna i edukacyjna infrastruktura. Na tym polu też sporo się dzieje, by wspomnieć warsztaty polsko-słowackie, rozmaite spotkania i konferencje – dodaje A. Nowicka.

Kolejne laury

Drugie miejsce zajęła Bircza, a brązowy laur zdobyło sołectwo Cierpisz. W konkursie doceniono również 2 inne miejscowości z naszego regionu: na 5. miejscu uplasowała się Łopuszka Mała z gminy Kańczuga, a na 10. Radruż z gminy Horyniec-Zdrój.

Reklama

– To, że Bircza jest piękna, wiemy od zawsze, teraz mamy na to potwierdzenie. Wybierając się do urzędu marszałkowskiego na rozstrzygnięcie konkursu, nie mieliśmy świadomości, że Bircza znajdzie się na tak wysokim miejscu wśród laureatów. Nie mieliśmy również świadomości, że zostaną nam przyznane tak cenne nagrody – nie krył zadowolenia wójt gminy Bircza Grzegorz Gągola.


AN
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    ? - niezalogowany 2021-01-15 12:17:23

    Bircza ? bo dostane zajadów . 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama