Reklama

Mieszkańcy Rozborza nie dają za wygraną w sprawie śmieciowej inwestycji

08/12/2019 11:03

Trwa batalia mieszkańców Rozborza o zmianę planów dotyczących lokalizacji Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w bezpośrednim sąsiedztwie ich domostw. 28 listopada ich delegacja przedstawiła swoją opinię w tej sprawie przed radą gminy. Niewiele wskazuje na to, by radni byli skłonni poprzeć ich dążenia.

O proteście mieszkańców Rozborza przeciwko planom posadowienia na działkach PSZOK pisaliśmy dwa tygodnie temu. Przedstawione nam wówczas argumenty powtórzyli w zasadzie w całości na ostatniej sesji rady gminy. Nie chcą smrodu, szczurów i odpadów pod swoimi oknami. Boją się, że instalacja neutralna „na papierze” w praktyce będzie[paywall] po prostu uciążliwa.

Murem za PSZOK w Rozborzu

Obawy mieszkańców Rozborza nie znalazły raczej zrozumienia wśród 10 obecnych na sali narad członków rady gminy. – Strzelamy sobie w kolano, zobaczycie państwo, że te ceny (odpadów – przyp. aut.) pójdą w górę i to drastycznie, a brak PSZOK na terenie gminy powoduje, że my musimy wywozić odpady do PSZOK w Przeworsku, za co oni nas kasują – mówił radny Leszek Lasek, który jako jeden z pierwszych wszedł w polemikę z delegacją przeciwników PSZOK w Rozborzu, podnosząc argument ekonomiczny. Leszek Lasek przekonywał też, że PSZOK to nie jest wysypisko śmieci, że podobne instalacje montowane są w obrębach miast i nikomu nie szkodzą.


fot.Bartłomiej Pacek
Radny Leszek Laska wykazywał, że budowę PSZOK wymusza rachunek ekonomiczny i sytuacja na rynku śmieci.


fot.Bartłomiej Pacek
Wójt Daniel Krawiec starał się, by stanowisko kierowanego przez niego urzędu było możliwie klarowne. Wzburzonych mieszkańców Rozborza, Chałupek i Przeworska jednak nie uspokoił.

Reklama

Mieszkańcy pełni wątpliwości

Wobec wystąpień radnych i włodarza gminy protestującym przeciwko PSZOK mieszkańcom trudno było się powstrzymać od wypowiedzi emocjonalnych. – Ceny (odpadów – przyp. –aut.) i tak pójdą w górę, dlatego że spalarnie odpadów windują je do góry. Prawda jest taka, że nikt nam nie zagwarantuje, że będziemy płacić mniej za odpady, a nawet, że będziemy płacić tyle samo, bo wszyscy będą płacić więcej. Więc nikt nam nie powie, że jak wybudujemy ten PSZOK koło nas, to będzie taniej. Dla kogo będzie taniej? – dopytywała jedna z głównych organizatorek protestu. Widząc, że do zgromadzonych w sali narad nie trafia głos mieszkańców, przeciwnicy PSZOK w Rozborzu prosili o zorganizowanie konsultacji społecznych, przekonując, że podobne obawy dzieli większa część społeczności ich miejscowości. Podjęli też próbę przekierowania inwestycji w inne miejsce, dopytując o przeznaczenie sąsiadujących z autostradą działek w obrębie Rozborza. Wójt Krawiec rozwiał ich nadzieje, informując, że teren, który sugerują, nie ma jeszcze planu zagospodarowania miejscowego, a to ucina rozważania o postawieniu tam PSZOK. Ostatecznie stanęło na rozwiązaniu, które proponował i przewodniczący rady, i wójt, a więc na tym, by poczekać na ekspertyzy, dyskusje w komisjach oraz zakończenie pozyskiwania pozwoleń i uzgodnień. Trudno orzec, jak protestujący przyjęli to rozwiązanie, ale rzucone półgębkiem na odchodnym „ale jak będą wszystkie papiery, to będzie za późno”, doskonale oddaje ich nastroje.


pck
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Komentarz - niezalogowany 2019-12-08 11:52:46

    Punkty PSZOK zapewniają przyjmowanie …. przeterminowanych leków i chemikaliów, odpadów niekwalifikujących się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek, zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, zużytych opon, odpadów budowlanych i rozbiórkowych oraz odpadów tekstyliów i odzieży.  Zamiast trzymać te odpady w PSZOK, niech zostaną w domach i niech tam szczury się lęgną. Zapewne wszystkim będzie to odpowiadać. Chyba, że jak do tej pory kto sprytniejszy wyrzucał je do lasy, rowu i nad rzekę. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Mario - niezalogowany 2019-12-08 13:29:39

    PSZOK w Przeworsku znajduje się na ulicy Głębokiej, nieopodal jest kilka domów, a w linii prostej okołu 50 metrów są nawet bloki i ludzie żyją... Bardzo często tamtędy jeżdżę i nawet w lecie nie czuć żadnego smrodu.W takich miejscach śmieci zabiera się chyba co maksymalnie 72 godziny, tereny są ogrodzone więc nie wiem w czym problem. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    hggvbjn - niezalogowany 2019-12-08 13:44:10

    to niech zrobią pszok w lesie i będzie po problemie

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama