Trwa batalia mieszkańców Rozborza o zmianę planów dotyczących lokalizacji Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w bezpośrednim sąsiedztwie ich domostw. 28 listopada ich delegacja przedstawiła swoją opinię w tej sprawie przed radą gminy. Niewiele wskazuje na to, by radni byli skłonni poprzeć ich dążenia.
O proteście mieszkańców Rozborza przeciwko planom posadowienia na działkach PSZOK pisaliśmy dwa tygodnie temu. Przedstawione nam wówczas argumenty powtórzyli w zasadzie w całości na ostatniej sesji rady gminy. Nie chcą smrodu, szczurów i odpadów pod swoimi oknami. Boją się, że instalacja neutralna „na papierze” w praktyce będzie[paywall] po prostu uciążliwa.

fot.Bartłomiej Pacek
Radny Leszek Laska wykazywał, że budowę PSZOK wymusza rachunek ekonomiczny i sytuacja na rynku śmieci.

fot.Bartłomiej Pacek
Wójt Daniel Krawiec starał się, by stanowisko kierowanego przez niego urzędu było możliwie klarowne. Wzburzonych mieszkańców Rozborza, Chałupek i Przeworska jednak nie uspokoił.
Wobec wystąpień radnych i włodarza gminy protestującym przeciwko PSZOK mieszkańcom trudno było się powstrzymać od wypowiedzi emocjonalnych. – Ceny (odpadów – przyp. –aut.) i tak pójdą w górę, dlatego że spalarnie odpadów windują je do góry. Prawda jest taka, że nikt nam nie zagwarantuje, że będziemy płacić mniej za odpady, a nawet, że będziemy płacić tyle samo, bo wszyscy będą płacić więcej. Więc nikt nam nie powie, że jak wybudujemy ten PSZOK koło nas, to będzie taniej. Dla kogo będzie taniej? – dopytywała jedna z głównych organizatorek protestu. Widząc, że do zgromadzonych w sali narad nie trafia głos mieszkańców, przeciwnicy PSZOK w Rozborzu prosili o zorganizowanie konsultacji społecznych, przekonując, że podobne obawy dzieli większa część społeczności ich miejscowości. Podjęli też próbę przekierowania inwestycji w inne miejsce, dopytując o przeznaczenie sąsiadujących z autostradą działek w obrębie Rozborza. Wójt Krawiec rozwiał ich nadzieje, informując, że teren, który sugerują, nie ma jeszcze planu zagospodarowania miejscowego, a to ucina rozważania o postawieniu tam PSZOK. Ostatecznie stanęło na rozwiązaniu, które proponował i przewodniczący rady, i wójt, a więc na tym, by poczekać na ekspertyzy, dyskusje w komisjach oraz zakończenie pozyskiwania pozwoleń i uzgodnień. Trudno orzec, jak protestujący przyjęli to rozwiązanie, ale rzucone półgębkiem na odchodnym „ale jak będą wszystkie papiery, to będzie za późno”, doskonale oddaje ich nastroje.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Punkty PSZOK zapewniają przyjmowanie …. przeterminowanych leków i chemikaliów, odpadów niekwalifikujących się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek, zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, zużytych opon, odpadów budowlanych i rozbiórkowych oraz odpadów tekstyliów i odzieży. Zamiast trzymać te odpady w PSZOK, niech zostaną w domach i niech tam szczury się lęgną. Zapewne wszystkim będzie to odpowiadać. Chyba, że jak do tej pory kto sprytniejszy wyrzucał je do lasy, rowu i nad rzekę.
PSZOK w Przeworsku znajduje się na ulicy Głębokiej, nieopodal jest kilka domów, a w linii prostej okołu 50 metrów są nawet bloki i ludzie żyją... Bardzo często tamtędy jeżdżę i nawet w lecie nie czuć żadnego smrodu.W takich miejscach śmieci zabiera się chyba co maksymalnie 72 godziny, tereny są ogrodzone więc nie wiem w czym problem.
to niech zrobią pszok w lesie i będzie po problemie
Ludzie są przeciwni lokalizacji PSZOK i kolejnym planom gospodarza w przyszlosci takim jak oczyszczalnia ścieków. Ludzie nie chcą mieć takiego sąsiedztwa . Trudno im się dziwic. . Patrząc na komentarze ewidentnie widać ,ze piszą je Ci ktorym budowa PSZOK w tym miejscu odpowiada , a mianowicie - albo sa w zmowie z Wojtem albo ich to nie dotyczy. Gmina Przeworsk jest w posiadaniu terenow przy autostradzie z przeznaczeniem na przemysl i inwestycje. Swietne miejsce na PSZOK . Ale tam trzeba chwilke poczekac na budowe . . Dupa sie wladzom pali bo smieci nie beda mogli sami wozic i kasy zbijac jak PSZOK teraz nie wybuduja . Wiec po trupach do celu. Braeo Panie Wojt !!!!
Widzę że przedmówcom bardzo zależy na tym PSZOKU więc nie widzę problemu wybudujcie go sobie na własnej posesji wąchajcie smrody i inne udogodnienia z tym związane
najlepiej w sypialni obok łóżka.Rano by ich budził rzęski powiew pszoku
Piszecie o smrodzie - jak segregujecie śmieci? Puszki czy szkło powinno się umyć z zawartości i wtedy wrzucić do worka. Plastik czy makulatura nie śmierdzi. Wójta to ja kilka razy na oczy widziałem, a tu spisek i konspiracja
Dowalą wszystkim do opłaty za śmieci bo się pewnej grupce nie podoba pomysł PSZOK, smrodu z tego nie ma, Was martwi spadek wartości działek nic poza tym
Mario zobacz jak wygląda pszok w trynczy. Jak chcesz miec taki kolo swojego domu to proszę się zgodzić i wybudować. Poza tym na tej dzialce nie ma miejsca na budowę pszok
Panie kochany jak na chwile obecną gospodarka komunalna wywozi smieci od 30000 mieszkancow bo tyle liczą mieszkancy przeworska i gminy łacznie i placimy krocie a jak gminna gospodarka bedzie wywozic tylko od ludzi z gminy to od strony ekonomicznej bedzie to zupelnie nieoplacalne i bedzie generowalo kolejne koszty dla gminy. Na dzien dziesiejszy Gospodarka przy gminie Przeworsk jest obciazeniem dla gminy i generuje jedynie koszty. Slizga sie po konsorcjum z Miastem Przeworsk z ktora przystapila do przetargu o wywoz smieci. Jak dla mnie Wojt powinien zamknac ta dzialalnosc a nie wpedzac ja w kolejne koszty za ktore my mieszkancy musimy placic z wlasnej kieszeni. A potem ktos taki jak pan pisze ze to przeze mnie placimy wiecej bo ja nie chce pszoku. NIE CHCE ja i nie chce wiekszosc ludzi . Czy to sie Panu podoba czy nie. Nie sadze , Zeby to mialo jaki kolwiek wplyw na cene w przyszlosci. Tak wam jest wygodnie pisac. Zeby ludziom mydlic oczy.
Punkty PSZOK zapewniają przyjmowanie …. przeterminowanych leków i chemikaliów, odpadów niekwalifikujących się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek, zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, zużytych opon, odpadów budowlanych i rozbiórkowych oraz odpadów tekstyliów i odzieży. Zamiast trzymać te odpady w PSZOK, niech zostaną w domach i niech tam szczury się lęgną. Zapewne wszystkim będzie to odpowiadać. Chyba, że jak do tej pory kto sprytniejszy wyrzucał je do lasy, rowu i nad rzekę.
PSZOK w Przeworsku znajduje się na ulicy Głębokiej, nieopodal jest kilka domów, a w linii prostej okołu 50 metrów są nawet bloki i ludzie żyją... Bardzo często tamtędy jeżdżę i nawet w lecie nie czuć żadnego smrodu.W takich miejscach śmieci zabiera się chyba co maksymalnie 72 godziny, tereny są ogrodzone więc nie wiem w czym problem.
to niech zrobią pszok w lesie i będzie po problemie