Reklama

Mieszkańcy zabrali głos w sprawie płatnych parkingów

Władze Przeworska postanowiły położyć kres problemom z parkowaniem w mieście, rozpoczynając przygotowania do wprowadzenia strefy płatnego parkowania w obrębie Rynku i wybranych ulic. W tej sprawie postanowiły też zasięgnąć opinii mieszkańców. Społeczne konsultacje dobiegły końca 22 października. Pomysł pobierania opłat za parkowanie na wyznaczonej przestrzeni poparło ponad 80 procent ankietowanych.

Strefa płatnego parkowania miałaby objąć Rynek wraz z ulicami: Bernardyńską, Kazimierzowską, Kilińskiego, Kościelną, Marszałka Józefa Piłsudskiego, placem Adama Mickiewicza, Krótką, św. Jana i ulicą Księdza Prałata Adama Ablewicza. Zdaniem rządzących miastem umożliwiłaby ona ochronę centrum Przeworska przed nadmierną liczbą parkujących tu samochodów, zwiększyłaby rotację aut, a przez to ułatwiła znalezienie wolnego miejsca parkingowego. Mieszkańcy mieli czas na wyrażenie swojego zdania w kwestii utworzenia strefy płatnego parkowania od 8 do 22 października br. Mogli to zrobić poprzez udział w internetowej ankiecie dostępnej na stronie urzędu miasta, odpowiadając na 7 pytań. Urzędnicy ratusza pytali przeworszczan m.in. o to, jaka jest w ich opinii skala problemu parkowania w centrum miasta, a także czy są za wprowadzeniem strefy płatnego parkowania na wskazanym obszarze oraz w jakich godzinach w dni robocze opłaty za parkowanie powinny być pobierane. Padło też pytanie o wysokość opłat, ewentualne opłaty abonamentowe dla przedsiębiorców i mieszkańców strefy oraz formę uiszczania płatności za parkowanie w strefie (wśród proponowanych możliwości były parkometr, inkasent, a także aplikacja telefoniczna).

Na udział w ankiecie zdecydowało się 687 osób, z których większość, bo 82 proc., stanowili mieszkańcy Przeworska. Przeważająca grupa respondentów kłopot z parkowaniem w centrum uznała za dotkliwy. 68,3 proc. biorących udział w ankiecie opisuje go jako[paywall] „bardzo duży” problem, zaś ponad 23 proc. używa w tym kontekście określenia „duży”. Za „średni” i „mały” problem uznało go tylko 58 osób (8,4 proc.). Co ciekawe, niemal 81 proc. uczestników konsultacji popiera pomysł wprowadzenia strefy płatnego parkowania. Co więcej nie miał tu większego znaczenia fakt, czy odpowiedzi udzielała osoba spoza Przeworska, czy mieszkająca w grodzie nad Mleczką. Z 563 mieszkańców miasta aż 463 osoby były jednoznacznie za wprowadzeniem płatnej strefy (82 proc.), a ze 124 osób spoza Przeworska w ten sam sposób opowiedziały się 93 osoby (75 proc.).

Reklama

Od inkasenta lepszy parkometr

Jeśli chodzi o godziny pobierania opłat w dni robocze, prawie 44 proc. ankietowanych zaproponowało okres między godziną 8 rano a 16. Za przesunięciem tego czasu o godzinę wstecz (g. 7 – 15) było 33,3 proc. respondentów, a za opłatami w godzinach 8 – 17 było 17,2 proc. osób. Tylko 40 osób wskazało godziny 8 – 18. Opłaty zaproponowane przez miasto (1 zł za okres parkowania do pół godziny; 2 zł za pierwszą godzinę; 2,40 zł za drugą; 2,80 zł za trzecią i za każdą kolejną po 2 zł) w zdecydowanej większości uznane zostały za odpowiednie (tak stwierdziło 67,8 proc. ankietowanych). Ale byli też i tacy, którzy uznali je za zbyt niskie, a wobec tego i niezbyt skutecznie działające na kierowców, przez co niemożliwe będzie uzyskanie efektu większej rotacji pojazdów (17 proc. osób). Z kolei niewiele ponad 15 proc. respondentów uznało je za zbyt wygórowane. Za wprowadzeniem abonamentu dla przedsiębiorców i mieszkańców strefy było prawie 60 proc. badanych (400 osób). 171 osób stwierdziło, że nie ma takiej potrzeby, a 125 osób nie ma w tej kwestii zdania.

Reklama

Uczestnicy ankiety jako najbardziej preferowany sposób pobierania opłat wskazali też parkometr i płacenie w nim za pomocą monet lub karty płatniczej (76,7 proc.). Niespecjalnie dużo osób (bo tylko 10,8 proc.) woli kontakt z inkasentem.

Jak przeczytać można w raporcie z przeprowadzonych konsultacji, wyników ankiety nie należy traktować jako głosowania „za” czy też „przeciwko” wprowadzeniu strefy płatnego parkowania w mieście. Stanowiła ona jedynie sposób na poznanie opinii mieszkańców i odwiedzających Przeworsk. Teraz przeworski ratusz czekają jeszcze m.in. konsultacje ze starostwem w powyższej sprawie czy przyjęcie projektu przez radę miasta. Jak wynika z zapowiedzi burmistrza Przeworska Leszka Kisiela, plany zakładają, że strefa ruszy od 1 czerwca przyszłego roku.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama