Reklama

Miliony na konserwacje zabytków

147 instytucji z Podkarpacia z zabytkami wpisanymi do rejestru otrzyma dofinansowanie na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane. 129 z nich to obiekty kościelne. Łączna kwota dotacji to 4 mln 817 tys. 60 zł.

Spośród wspomnianych 147 instytucji, 31 jest z naszego regionu, z czego 26 to parafie. Największą dotację otrzyma parafia pw. św. Jana Chrzciciela przy Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu – 200 tys. zł na prace remontowo-konserwatorskie w obrębie reliktów rotundy romańskiej[paywall]. 150 tys. zł, dzięki uchwale Sejmiku Województwa Podkarpackiego, dostał klasztor Znalezienia Krzyża Świętego Braci Mniejszych Konwentualnych w Kalwarii Pacławskiej na remont kaplicy „Dom Kajfasza z Ciemnicą”. 120 tys. zł otrzymała parafia pw. Narodzenia NMP w Krzywczy na remont budynku plebanii. Wreszcie 100 tys. zł dofinansowania otrzymało Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu na prace remontowo-konserwatorskie przy elewacji budynku. To cztery najwyższe dotacje spośród wspomnianych 31 instytucji z naszego regionu.

Mniejsze kwoty trafią również do parafii w: Babicach, Chotyńcu, Gaci, Horyńcu-Zdroju, Jarosławiu (pw. NMP Królowej Polski), Kańczudze, Krasiczynie, Lubaczowie, Manasterzu, Medyce, Przemyślu, Przeworsku (pw. Ducha Świętego), Radymnie, Surochowie, Świętem, Walawie, Wietlinie, Zapałowie i Żurawicy.

Na liście widnieje 18 instytucji niekościelnych. Wśród nich pięć z naszego regionu. 60 tys. zł otrzyma Muzeum Kresów w Lubaczowie i przeznaczy je na przeprowadzenie prac konserwatorskich świetlicy wiejskiej z Opaki. 50 tys. zł to kwota, jaką na konserwację i renowację dachu przeznaczy Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP z Przemyśla.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Przemyślanin - niezalogowany 2018-08-25 18:59:20

    Ciekawe ile dostaną z tego wiecznie nienasyceni i poszkodowani "bracia" zarządzani przez ZUwP?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    dttyj - niezalogowany 2018-08-25 22:44:35

    szlak mnie trafia... a stare kamienice nadal gnija i maja SUCHE ubikacje w centrum miasta! BRAWO  za nic nie robienie pasozytom!! czekam na kogos kto rozwali kloake i zacznie cos robic

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama