147 instytucji z Podkarpacia z zabytkami wpisanymi do rejestru otrzyma dofinansowanie na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane. 129 z nich to obiekty kościelne. Łączna kwota dotacji to 4 mln 817 tys. 60 zł.
Spośród wspomnianych 147 instytucji, 31 jest z naszego regionu, z czego 26 to parafie. Największą dotację otrzyma parafia pw. św. Jana Chrzciciela przy Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu – 200 tys. zł na prace remontowo-konserwatorskie w obrębie reliktów rotundy romańskiej[paywall]. 150 tys. zł, dzięki uchwale Sejmiku Województwa Podkarpackiego, dostał klasztor Znalezienia Krzyża Świętego Braci Mniejszych Konwentualnych w Kalwarii Pacławskiej na remont kaplicy „Dom Kajfasza z Ciemnicą”. 120 tys. zł otrzymała parafia pw. Narodzenia NMP w Krzywczy na remont budynku plebanii. Wreszcie 100 tys. zł dofinansowania otrzymało Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu na prace remontowo-konserwatorskie przy elewacji budynku. To cztery najwyższe dotacje spośród wspomnianych 31 instytucji z naszego regionu.
Mniejsze kwoty trafią również do parafii w: Babicach, Chotyńcu, Gaci, Horyńcu-Zdroju, Jarosławiu (pw. NMP Królowej Polski), Kańczudze, Krasiczynie, Lubaczowie, Manasterzu, Medyce, Przemyślu, Przeworsku (pw. Ducha Świętego), Radymnie, Surochowie, Świętem, Walawie, Wietlinie, Zapałowie i Żurawicy.
Na liście widnieje 18 instytucji niekościelnych. Wśród nich pięć z naszego regionu. 60 tys. zł otrzyma Muzeum Kresów w Lubaczowie i przeznaczy je na przeprowadzenie prac konserwatorskich świetlicy wiejskiej z Opaki. 50 tys. zł to kwota, jaką na konserwację i renowację dachu przeznaczy Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP z Przemyśla.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Ciekawe ile dostaną z tego wiecznie nienasyceni i poszkodowani "bracia" zarządzani przez ZUwP?
szlak mnie trafia... a stare kamienice nadal gnija i maja SUCHE ubikacje w centrum miasta! BRAWO za nic nie robienie pasozytom!! czekam na kogos kto rozwali kloake i zacznie cos robic
Ciekawe ile dostaną z tego wiecznie nienasyceni i poszkodowani "bracia" zarządzani przez ZUwP?
szlak mnie trafia... a stare kamienice nadal gnija i maja SUCHE ubikacje w centrum miasta! BRAWO za nic nie robienie pasozytom!! czekam na kogos kto rozwali kloake i zacznie cos robic