Dziś, 6 maja, w jarosławskim ratuszu odbyła się konferencja prasowa poświęcona pierwszym podjętym działaniom w ramach projektu „Przyjedź – Zobacz – Zostań – Jarosław Miasto Otwarte na Ludzi”. Jak już informowaliśmy, Jarosław znalazł się w ścisłym gronie 19 beneficjentów funduszy szwajcarskich ze 139 polskich miast aplikujących po te środki. Pierwsze przetargi już zostały ogłoszone. Jeszcze w tym roku samorząd planuje wydać z niemałej 80-milionowej puli funduszy ponad 15 mln zł.
Jeszcze w listopadzie ub.r., a więc niedługo po tym, jak stało się jasne, że szwajcarskie miliony stały się osiągalne dla Jarosławia (jako jednego z czterech miast Podkarpacia – obok Krosna, Dębicy i Tarnowa – które załapały się na takie wsparcie) informowaliśmy, że na przełomie kwietnia i maja miasto przystąpi do pierwszych działań ujętych w projekcie w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. I tak się stało. O jego realizacji mówili na konferencji prasowej w ratuszu burmistrz Marcin Nazarewicz, jak również nadzorujące ją kierownik projektu Jolanta Kuźniar i zastępca burmistrza Magdalena Lehnart.
Program realizowany będzie w Jarosławiu przez 3 lata, zostanie sfinalizowany 31 marca 2029 roku. Samorząd podzielił realizację na etapy. Miasto zdążyło już też ogłosić kilka postępowań przetargowych. Pierwsze dotyczy zakupu autobusu elektrycznego.
– Wartość tego zadania to 3 miliony złotych, a otwarcie ofert zaplanowane zostało na 19 maja. Zainteresowanie przetargiem już teraz jest spore, pojawiło się sporo pytań ze strony potencjalnych oferentów, co może wpłynąć na korektę wspomnianego terminu – wyjaśniła J. Kuźniar.
Kolejnym ogłoszonym przez miasto przetargiem jest modernizacja oświetlenia ulicznego na ulicach Jana Pawła II, Krakowskiej i Pruchnickiej. Całe przedsięwzięcie związane z modernizacją oświetlenia jest przewidziane na 3 lata (obejmie również ulice Zamkową, Legionów, Królowej Jadwigi, Zielińskiego, Orłowicza, Paderewskiego, Wilsona, Nartowskiej, przy Poniatowskiego 42, łącznik ulic Legionów i Reymonta, Czechowskiego, Nabielaka, Skrzyneckiego, Basztową, 29 Listopada, ogródek jordanowski przy ul. Legionów i osiedla: Prośbów, Kopernika, Kalinki, Zielińskiego, Legionów, gdzie miasto planuje wymianę starych lamp na ledowe lub zamontowanie nowych punktów świetlnych tam, gdzie ich nie było), ale na pierwszy ogień pójdą właśnie wymienione wcześniej trzy główne ulice w Jarosławiu.
– W kolejnych latach modernizacja obejmie kolejne – uściśliła J. Kuźniar.
Z funduszy szwajcarskich na oświetlenie miejskie przeznaczonych zostanie łącznie 11 mln 930 tys. zł.
Największe zadanie w projekcie realizowanym przez miasto to termomodernizacja 10 placówek oświatowych (6 szkół i 4 przedszkola), na którą samorząd ma do wykorzystania 22 mln 722 tys. zł z funduszy.
– W tym roku wybraliśmy do realizacji pięć placówek, które tych prac najbardziej potrzebują. Aktualnie ogłosiliśmy postępowanie na termomodernizację dwóch (SP 9 i MP nr 10), a w najbliższych tygodniach ogłosimy postępowania na termomodernizację SP nr 5, przedszkola nr 4 i 12 – przekazała kierownik projektu Jolanta Kuźniar.
Reklama
Jak dodała, w najbliższych tygodniach miasto ogłosi też przetargi na przebudowę budynku po MOPS i jego adaptację na Ośrodek Wsparcia Dobry Początek (powstanie tu centrum wsparcia dla rodzin i osób w kryzysie, choćby młodych ludzi opuszczających dom dziecka), który będzie pierwszą taką placówką w Jarosławiu. Kolejne postępowanie, jakie pojawi się w następnych tygodniach na platformie zakupowej miasta, dotyczyć będzie budowy kładki pieszo-rowerowej nad rzeką San, która stanowić będzie łącznik z obecną trasą rowerową w kierunku Radawy (pochłonie 9 mln 500 tys. zł).

Burmistrz Marcin Nazarewicz wspomniał też o istotnym obszarze projektu, jakim jest edukacja.
– Chodzi zarówno o remont infrastruktury, jaką wykorzystujemy, jak i o rozwój możliwości stwarzanych uczniom. Mam tu na myśli Jarosławskie Centrum Nowych Technologii – podkreślił.
Placówka stanowić będzie branżowe centrum szkoleniowe nowoczesnych technologii druku 3D sztucznej inteligencji.

– Będzie ona odpowiedzią na potrzeby naszych uczniów, którzy będą tu mogli realizować swoje śmiałe pomysły, ale mamy nadzieję, że posłuży również dorosłym. Bardzo zaangażowany w koordynację tego działania jest nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu Artur Tutka będący specjalistą w tym zakresie. Zarówno jego zaangażowanie, jak i samej młodzieży, która już dopytuje o to miejsce, z pewnością zaprocentuje – mówiła o planach wiceburmistrz M. Lehnart.
Reklama
– W ramach centrum chcemy zakupić nowoczesne drukarki, pozwalające na wykorzystywanie materiałów do druku 3D i skanerów druku 3D i całą tę przestrzeń udostępnić młodzieży – dopowiedział M. Nazarewicz. Zapewnił również, że jeszcze w tym roku miasto przystąpi do realizacji tzw. działań miękkich angażujących mieszkańców.
– W ramach projektu zaplanowaliśmy 15 grantów w wysokości 50 tys. zł dla organizacji pożytku publicznego (w tym roku pięć, w 2027 i 2028 r. kolejne – przyp. aut.) – dodał. Pieniądze te zostaną wykorzystane na służące mieszkańcom działania społeczne, edukacyjne i ekologiczne. Wśród zadań miękkich jest też muzykoterapia, a więc cykl wydarzeń muzycznych organizowanych w przestrzeni miasta. Realizacja tego zadania podzielona jest na lata 2026 i 2027 r., a wartość to 200 tys. zł. W ramach realizacji projektu odbył się już piknik rodzinny połączony z koncertem muzyki poważnej, a takich wydarzeń będzie dużo więcej.
Z punktu widzenia miasta ważny jest również partner projektu – zarządzające Ogniskiem Baletowym Starostwo Powiatowe w Jarosławiu. Na jego remont miasto przekazuje 5 mln zł. Założeniem jest, by budynek oddać do użytku jeszcze w tym roku.
– Te 80 milionów ma spowodować rozwój naszego miasta i liczymy, że tak się stanie – podsumowała M. Lehnart.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze