Reklama

Ministerstwo rolnictwa przejmie szkołę w Oleszycach

19/02/2020 10:21

Technikum i Branżowa Szkoła I stopnia wchodzące w skład Zespołu Szkół w Oleszycach będą prowadzone przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Umowę w tej sprawie podpisano 13 lutego.

Starania w sprawie przejęcia nadzoru i finansowania szkoły w Oleszycach trwały od roku. Zostały zainicjowane na początku 2019 r. przez dyrekcję i środowisko nauczycielskie. Inicjatywa została poparta przez zarząd powiatu lubaczowskiego. Zawarcie porozumienia jest decydującym etapem tego procesu.

Matka chrzestna

Umowę podpisano w siedzibie ministerstwa w Warszawie. Powiat lubaczowski[paywall] reprezentował starosta Zenon Swatek wraz z zastępcą Pawłem Głazem. Minister Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił uwagę na potencjał kadrowo-dydaktyczny szkoły i różnorodne jej doświadczenia w obszarze kształcenia rolniczego. Minister przyznał, że będzie to bardzo przydatne i w bliskiej perspektywie z pewnością przyniesie wymierne korzyści edukacji rolniczej. Chwalił też zaangażowanie w tym temacie posłanki i sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Anny Schmidt-Rodziewicz, którą nazwał „matką chrzestną projektu”. – To wielka radość i prestiż dla powiatu. Rząd realizuje ideę zrównoważonego rozwoju w Polsce  wschodniej   i realnego wsparcia dla szkolnictwa zawodowego. To ważna inicjatywa dla tego rolniczego powiatu, żeby dobrze kształcić młodzież – mówiła z kolei posłanka.

Reklama

Starosta lubaczowski Zenon Swatek zapowiada, że patronat ministerstwa rolnictwa przełoży się na rozwój szkoły w Oleszycach, poprawę bazy dydaktycznej, a w szczególności wyposażenia w nowoczesny sprzęt rolniczy, niezbędny do edukacji młodzieży. Wpłynie również na poprawę sytuacji budżetowej powiatu lubaczowskiego, z którego spadną zarówno koszty kadrowe, jak i utrzymania infrastruktury szkolnej.

Długie tradycje

– Decyzja o przejęciu szkół poprzedzona została szczegółową analizą zasobów i możliwości rozwojowych szkoły, które zostały ocenione na podstawie udostępnionej dokumentacji oraz podczas wizyty przedstawicieli ministerstwa w Oleszycach. Zgodnie z zawartym porozumieniem przejęcie szkół nastąpi z dniem 1 stycznia 2021 roku – informuje Mariusz Pieróg, naczelnik wydziału oświaty i spraw społecznych starostwa powiatowego w Lubaczowie. – Pragniemy zapewnić uczniów, rodziców i nauczycieli, że dołożone zostaną ze strony powiatu lubaczowskiego wszelkie starania, aby proces edukacji. pomimo niezbędnych zmian organizacyjnych, mógł przebiegać bez zakłóceń – dodaje.

Reklama

Szkoła powstała w 1972 roku i do 1 stycznia 1976 roku funkcjonowała jako Technikum Rolnicze, a następnie decyzją wojewody przemyskiego nazwa została zmieniona na Zespół Szkół Rolniczych. Nauka odbywała się w systemie dziennym, zaocznym i policealnym w kierunkach rolniczych. Do 1998 była prowadzona przez ministerstwo rolnictwa. Później organem prowadzącym zostało starostwo powiatowe w Lubaczowie.

Obecnie oferta kształcenia młodzieży obejmuje technikum w zawodach: technik leśnik, technik agrobiznesu, technik rolnik, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik ekonomista, technik architektury krajobrazu, technik obsługi turystycznej, technik hotelarstwa, technik pszczelarz oraz branżową szkołę I stopnia w zawodach: ogrodnik, rolnik, kucharz, cukiernik i operator maszyn leśnych.

Dla osób dorosłych prowadzona jest szkoła policealna, liceum ogólnokształcące oraz kursy zawodowe.
PB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama