Aż 92 samorządy z Podkarpacia zgłosiły chęć udziału w akcji sadzenia roślin miododajnych na swoim terenie. Symboliczne przekazanie sadzonek odbyło się w ubiegłym tygodniu, m.in. z udziałem przedstawicieli gmin byłego województwa przemyskiego.
Jako pierwsi sadzonki roślin miododajnych odebrali przedstawiciele siedmiu samorządów w tym trzech z terenu byłego województwa przemyskiego.
To: wójt gminy Radymno Bogdan Szylar, wójt gminy Zarzecze Tomasz Bury, sekretarz gminy[paywall] Orły Jan Janusz oraz wójt Wiśniowej Marcin Kut, wójt Kamienia Ryszard Bugiel, zastępca wójta Tyrawy Wołoskiej Krystian Domaradzki i Adam Mołdoch z Urzędu Gminy Kuryłówka.
– Te drzewa, które przekazujemy, są naszym wkładem w ochronę bioróżnorodności Podkarpacia. Dziękuję za przeznaczenie i przygotowanie terenów pod nasadzenia oraz zrozumienie dla samej akcji sadzenia – powiedział podczas inauguracji 8. edycji wydarzenia wicemarszałek Piotr Pilch.
Jest ono częścią większej kampanii informacyjno-edukacyjnej, poświęconej roli pszczół miodnych w zachowaniu bioróżnorodności rolnictwa. By ich byt nie był zagrożony, konieczne jest właśnie sadzenie miododajnych roślin.
Idea propagowana jest od 2015 roku, we współpracy samorządu województwa z Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Rzeszowie, stąd obecność na wydarzeniu prezesa tej organizacji Tadeusza Dylona.
W tym roku do podobnej współpracy przystąpił też Regionalny Związek Pszczelarzy w Jarosławiu, którego prezes Jan Sęk także uczestniczył w przekazaniu drzewek.
W bieżącym roku samorząd województwa przekaże w sumie 5400 sadzonek drzew i krzewów, z czego 4239 sztuk trafi do jednostek samorządowych, 961 sztuk do kół pszczelarzy zrzeszonych w Wojewódzkim Związku Pszczelarzy w Rzeszowie, a 200 kolejnych do kół zrzeszonych w Regionalnym Związku Pszczelarzy w Jarosławiu.
Realizacja wspomnianej kampanii nie byłaby możliwa, gdyby nie dotacje pozyskiwane każdego roku z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. W ciągu ośmiu lat jej trwania związane z ochroną bioróżnorodności regionu przeznaczono już ponad 670 tys. zł.
Przez 7 lat posadzono w regionie ok. 45 tysięcy roślin miododajnych.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze