Warsztaty, wystawa, prelekcja, odwiedziny galerii Andrzeja Mleczki, a w końcu wielki finał z nagrodami – wyłoniono laureatów 24. Ogólnopolskiego Turnieju Satyry „O Złotą Szpilę” im. Ignacego Krasickiego.
„Złota Szpila” ma charakter interdyscyplinarny i obejmuje 4 dziedziny twórczości: plastykę, muzykę, kreację słowa i literaturę. Turniej jest otwarty na młodzież i dorosłych, którzy tworzą amatorsko, ale z polotem.
Tegoroczna jego edycja była szczególna ze względu na poszerzenie imprezy o trwające w sierpniu i wrześniu warsztaty i spotkania z twórcami.
– Warsztaty z plastyki prowadził Henryk Cebula, piosenki satyrycznej – Justyna Szafran, kreacji słowa – prof. Józefa Zając-Jamróz, a z literatury – dr Jan Zięba. Zajęcia były otwarte dla[paywall] wszystkich zainteresowanych, tworzących amatorsko, chcących doskonalić swoje umiejętności u najlepszych specjalistów. Część z nich odbyła się w Dubiecku i samym zamku, miejscu kojarzonym z rodem Krasickich, co sprawiło, że nad wszystkim czuwał Ignacy Krasicki, którego imieniem jest nazwany turniej. Centrum Kulturalne w Przemyślu składa szczególne podziękowania burmistrzowi miasta i gminy Dubiecko Jackowi Grzegorzakowi za pomoc w zorganizowaniu konkursu – podsumowuje Sylwia Błaut-Kowalczyk z Centrum Kulturalnego w Przemyślu.
Wielki finał turnieju połączony z ogłoszeniem wyników ze wszystkich dziedzin, rozdaniem nagród, otwarciem wystawy pokonkursowej i koncertem laureatów odbył się 16 października na Zamku w Dubiecku.
W gronie laureatów znaleźli się utalentowani z całej Polski. Wyróżniono także kilka osób z naszego regionu. Pokłosiem wydarzenia mają być album, film i płyta z utworami wokalnymi.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

(pełna lista nagrodzonych na www.ck.przemysl.pl)
TURNIEJ LITERACKI
Komisja: Elżbieta Tkacz – przewodnicząca, dr hab. Andrzej Juszczyk, Krzysztof Lisowski
Kategoria teksty prozatorskie:
I miejsce wraz z nagrodą finansową w wysokości 200 zł – Krzysztof Kubaszek z Muniny, godło „Chochlik” za opowiadanie „Obrączki”;
wyróżnienie Ewa Jowik z Łazów, godło „Stańczyk” za zestaw wierszy.
Jury nie przyznało nominacji do nagrody głównej „Złotej Szpili”.
TURNIEJ RECYTATORSKI, INSCENIZACJI I PIOSENKI SATYRYCZNEJ
Komisja: Paweł Gładyś – przewodniczący, Magdalena Skubisz, Robert Żurek
Kategoria piosenka satyryczna:
I nagroda wraz z nagrodą finansową w wysokości 200 zł – Gabriela Koszła z Klubu 5 bsp w Przemyślu;
II nagroda wraz z nagrodą finansową w wysokości 150 zł – Martyna Burchała z Klubu 5 bsp w Przemyślu;
III nagroda wraz z nagrodą finansową w wysokości 100 zł – Zuzanna Szeląg z Klubu 5 bsp w Przemyślu;
wyróżnienie – Wiktoria Olszańska z Gminnego Ośrodka Kultury w Krasiczynie.
Kategoria inscenizacja:
I nagroda wraz z nagrodą finansową w wysokości 200 zł– Zuzanna Szeląg z Klubu 5 bsp w Przemyślu,
wyróżnienia:
– Patrycja Leszczawska i Jan Abramowicz z Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie;
– Katarzyna Pawłucka z Centrum Kulturalnego w Przemyślu.
Kategoria recytacja
Szkoły podstawowe:
wyróżnienie – Milena Kruk z Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie
szkoły średnie:
I nagroda ex aequo wraz z nagrodą finansową w wysokości 200 zł każda – Jan Abramowicz z Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie i Zofia Brzezińska z Klubu 5 bsp w Przemyślu;
wyróżnienia:
– Patrycja Szychter z Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie,
– Patrycja Leszczawska z Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie’
– Julia Wygnaniec z Klubu 5 bsp w Przemyślu.
Dorośli:
I nagroda wraz z nagrodą finansową w wysokości 200 zł – Marian Kowalski z Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie.
Nagrodę główną Złotą Szpilę wraz ze statuetką oraz nagrodą finansową w wysokości 300 zł jury przyznało Gabrieli Koszle z Klubu 5 bsp w Przemyślu.
TURNIEJ PLASTYCZNY
Komisja: Henryk Cebula, Ryszard Kudzian, Tomasz Król
Dorośli:
Nagrody wraz z nagrodą finansową w wysokości 200 zł każda:
– Dariusz Dałomis z Wólki Małkowej za zestaw prac;
– Jacek Frąckiewicz z Widawy za zestaw prac.
Uczniowie i studenci szkół i uczelni artystycznych:
Nagrody wraz z nagrodą finansową w wysokości 200 zł każda:
– Wiktoria Latała z Zespołu Szkół Plastycznych w Jarosławiu;
– Karolina Czajka z Zespołu Szkół Plastycznych w Jarosławiu za zestaw prac.
Wyróżnienia:
– Amelia Szul z Zespołu Szkół Plastycznych w Jarosławiu;
– Emilia Makara z Zespołu Szkół Plastycznych w Jarosławiu.
Jury nie przyznało nominacji do nagrody głównej Złotej Szpili.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze