Z okazji 40. rocznicy powstania „Solidarności” Region Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” ogłosił konkurs plastyczny na rocznicowy plakat. Do udziału zaprosił dzieci i młodzież szkolną. Odzew był znakomity. A to znaczy, że ci – oczywiście dzięki zaangażowaniu nauczycieli – pamiętają. To największy sukces tej ciekawej inicjatywy.
Celów konkursu było kilka: upamiętnienie i zapoznanie się z historią „Solidarności”, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich wśród młodego pokolenia Polaków, a także promowanie talentów plastycznych wśród młodzieży szkół podstawowych i średnich oraz placówek szkolno-wychowawczych[paywall]. Finał miał się odbyć 31 października br., ale ze względu na epidemiczne obostrzenia i powrót do zdalnego systemu nauczania termin został o miesiąc przesunięty. 18 grudnia br. w siedzibie Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”, w obecności szefa przemyskiego regionu Szymona Wawrzyszki i przewodniczącego Rady Miejskiej w Przemyślu Macieja Kamińskiego (który ufundował nagrodę za 1. miejsce w kategorii klasy szkoły średniej), ogłoszone zostały wyniki.
Jury miało twardy orzech do zgryzienia. Do oceny otrzymało 60 prac uczniów ze szkół z: Krasiczyna, Jarosławia, Przeworska, Przemyśla i Wólki Pełkińskiej. Warto wspomnieć o ogromnym zaangażowaniu uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych z: Jarosławia, Krasiczyna, Wólki Pełkińskiej oraz Przeworska, gdzie tylko z dwóch podstawówek – nr 2 i nr 3 – wpłynęło aż 18 prac wybranych spośród 300 prac wykonanych przez uczniów!
– Konkurs obejmował wykonanie plakatu ukazującego symbolikę, postacie związane z NSZZ „Solidarność” i okoliczności jego powstania. Bardzo istotnym był fakt, że wykonanie samej pracy plastycznej poprzedzone zostało zaznajomieniem dzieci i młodzieży z wydarzeniami, które miały miejsce w naszym kraju 40 lat temu oraz wprowadzeniem historyczno-patriotycznym przez nauczycieli. Niewątpliwie owoce tego przedsięwzięcia zostały odzwierciedlone w pracach uczniów – powiedział przewodniczący Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” Sz. Wawrzyszko.
Nagrody dla laureatów konkursu, autorów prac wyróżnionych oraz upominki dla pozostałych uczestników konkursu ufundował Region Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”.
Wyniki:
Szkoły podstawowe (klasy IV – VIII): 1. Filip Szczepański (kl. IV c, Szkoła Podstawowa nr 10 im. Wojska Polskiego w Jarosławiu), 2. Michał Świerk (kl. VI b, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wólce Pełkińskiej), 3. Maksymilian Cach (kl. VI d, Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Jarosławiu).
Szkoły średnie: 1. Sebastian Martynowski (kl. 2TC, Zespół Szkół Technicznych
i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu), 2. Zofia Kojder (kl. III technik logistyk, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Przemyślu), 3. Seweryn Kruk (kl. TC, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu).
***
Spośród przesłanych prac jury postanowiono wyróżnić: 16 prac uczniów z klas IV – VIII szkół podstawowych, 2 prace uczniów klas szkół średnich oraz 1 pracę ucznia z placówki szkolno-wychowawczej.

fot.Mariusz Godos
Zwycięskie plakaty w konkursie plastycznym z okazji 40. rocznicy powstania „Solidarności”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Tego młodzi nie pamiętają https://www.youtube.com/watch?v=G7OgVpWQs5s&ab_channel=LOMBARD
Tego młodzi nie pamiętają https://www.youtube.com/watch?v=G7OgVpWQs5s&ab_channel=LOMBARD