Reklama

Modernizacja Zielonego Rynku niezagrożona

Choć magistrat kategorycznie zaprzecza, zarówno handlujący, jak i mieszkańcy Przemyśla są zaniepokojeni przestojem na Zielonym Rynku. – Czyżby skończyły się pieniądze na prace modernizacyjne? – pytają retorycznie, telefonując do naszej redakcji.

Przebudowa placu handlowego „Zielony Rynek” w Przemyślu trwa, choć rzeczywiście można odnieść wrażenie, że zapanował zastój. Przypomnijmy, że to drugi i trzeci etap prac. Remont jednej trzeciej terenu został przeprowadzony kilka lat temu i od tego czasu władze miasta szukały dofinansowania na dokończenie inwestycji. Udało się[paywall]. Umowa o dotacji podpisana została przez ówczesnego zastępcę prezydenta miasta, Janusza Hamryszczaka, 10 sierpnia 2018 r. Remont współfinansowany jest z funduszy Unii Europejskiej, w ramach projektu „Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji i kultury, i powiązanej infrastruktury” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Na modernizowanym fragmencie prowadzone są prace z zakresu branży drogowej, budowlanej, sanitarnej  i elektrycznej. Łącznie powstaną 53 nowoczesne stragany, 59 pawilonów handlowych i dwie studnie. Wybudowane zostanie zadaszenie ciągów pieszych 30 segmentów handlowych. Wszystko zostanie oświetlone, a teren odwodniony. Dojdzie do remontu i budowy nowego ogrodzenia. Całkowita wartość inwestycji to 4 mln 365 tys. 653 zł, z czego unijne dofinansowanie to 999 tys. 847 zł.

Reklama

Remont jeszcze potrwa, więc zarówno sprzedający, jak i kupujący muszą się uzbroić w cierpliwość. Finał przewidywany jest dopiero na listopad 2020 r. Wspomniany termin nie jest zagrożony, o czym zapewnia rzecznik prasowy UM w Przemyślu Witold Wołczyk: – Nie ma żadnego wstrzymania prac modernizacyjnych prowadzonych na targowisku. Co najwyżej jest przerwa, którą można nazwać technologiczną. A pod tym sformułowaniem kryje się powód prozaiczny, chociaż dokuczliwy dla wielu z nas, czyli długotrwałe opady deszczu, które utrudniały prowadzenie prac budowlanych na wolnym powietrzu. Prace odbywają się zgodnie z harmonogramem i nie ma zagrożenia wydłużenia terminu.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-05-19 18:49:42

    Rynek w remoncie.O dziwo jest bardziej przyjazny dla kupujących,można nawet powiedzieć bliżej cywilizacji.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    zasmucony przemyski obserwator - niezalogowany 2019-05-19 18:59:27

    Na razie , obserwuję to niemal codziennie wielki burdel. Po "ruszeniu z kopyta " na początku tej przebudowy czy modernizacji jak ktoś  woli obecnie wszystko rozpieprzone , czyli  handlujący kupcy i my kupujący czyli klienci widzimy powtarzający się jak zwykle w tym "PRZYMYŚLU" scenariusz , a to  pogoda przeszkadza czyli kolejne powtarzające  się pory roku,  a to brak pieniędzy , a to  firma nie taka, a to brak ludzi do pracy  i wiele innych czynników subiektywnych i obiektywnych i  jak zawsze w naszym  upadłym grajdole  byle jakość , olewajstwo  i zwykła urzędnicza obojętność  czyli popularny tumiwisizm . Przecież  mamy przykłady przemyskiego partactwa i  dziadostwa przy  przebudowie zwanej dziwacznie pierwszym etapem . Patrzyliśmy wszyscy  ze zgrozą i oczywiście pamiętamy te zmiany firm  mających realizować zadanie , ta paskudna buda od ulicy wygląd ponurego posowieckiego bunkra , te niebezpieczne  drewniane podesty które spowodowały i spowodują jeszcze wiele wypadków szczególnie ludzi starszych , to ponad dwuletnie opóźnienie , nowe przetargi na  budowę , dopiero Firma z Mielca dokończyła to wielkie arcydzieło. Przecież Bakun jako stały bywalec tego  siedliska brudu i dziadostwa i syfu  zwanego  o zgrozo rynkiem i to zielonym powinien to wiedzieć , Wie pan o tym obecny panie prezydencie miasta ponoć wolnego i królewskiego a tak naprawdę upadłej  pod każdym względem  mieściny która dryfuje powoli w stronę  raczej Lubaczowa czy Przeworska nota bene  piękne i czyste miasteczka ,  niż np. Krosna , Tarnobrzegu ,Stalowej Woli , Mielca , ba  nawet Jarosławia  dzięki mądrym rządom samorządowców  i działalności energicznej i zaangażowanej w rozwój miasta  posłanki p. Szmidt -Rodziewicz .  A  królewski Przemyśl , brudny , zapyziały , całe połacie kamienic obdarte z tynków , krzywe o obesrane chodniki , bez nauki na poziomie wyższym , setki pustych mieszkań i całych kamienic ,  ze sportowa pustynią  , same jakieś 5 ligi w piłkę nożną . Nota bene dzisiaj przy pięknej pogodzie przechodziłem obok boiska Polonii , widok nędzy i rozpaczy ,  zardzewiała brama wejściowa , ba nawet nie odmalowany szyld , z daleka  widok konstrukcji zwanej trybuną którą pozbyto się z Mielca ponad 40 lat temu co doskonale pamiętam , w tym czasie właśnie w Mielcu wybudowano dwa  piękne stadiony a obecnie halę sportową z zapleczem  za niemal 140 milionów.   To świadczy o prężności Przemyśla pomijam czy Choma czy Bakun i tamten i obecny mają ten sam argument który powtarzają jak mantrę nie ma pieniędzy , może kiedyś , spłacamy długi , bo ob wodnica , bo , bo , bo ta sama zawsze  melodia i śpiewka od lat i obecnie. Wszystkie małe  miasteczka , mieściny jak Bircza , Żurawica Jarosław o innych miastach w rzeszowskim czy samym Rzeszowie nawet nie wspomnę  bo szkoda nerwów a w Przemyślu nadal sala sportowa przebudowana z przedwojennej ujeżdżalni koni wojskowych ,  baseny ma Przeworsk czy wspomniany już Jarosław i inne miasta i miasteczka  w Przemyślu stary, zużyty basen dla przedszkolaków który nie spełnia już żadnego  standartu ,  a gdzie zwykły basen otwarty na lato dalej zaproponują stary poczciwy San i to najbliższa  plaża w Ostrowie. I dalej mantra o zespołach basenów za ok. 50 milionów kiedy do dzisiaj  czekamy jako mieszkańcy na prosty  otwarty basen na lato,  powtarzam na lato , osobiście doczekałem się emerytury i wątpię czy przy tej "wadzy" , przy bakunowcach  już 19 , podobnie jak chomowcach się doczekam , za to mam wannę a więc mam basen w domu.  Tyle osobistej dygresji bo mi nie do śmiechu patrzą na moje od ponad 60 lat "miasto", którego szkoda , szkoda Przemyśla.  To tak w skrócie i to największym  , w nawiązaniu do tego tematu ,  wstyd pisać , zielonego rynku" ,  nie widzę tego dobrze , w  Przemyślu nic nie wychodzi , wszystkiego czego się dotkną to spieprzą,  przypomnę boisko Czuwaju jako obecnie Stadion Miejski , śmieszne nie,   kilkakrotnie poprawiana płyta boiskowa , a światło elektryczne , hm czy ktoś mi powie , podpowie  czy  od ponad 6 lat choć raz zagrano przy świetle elektrycznym , przecież to zwykła atrapa  oświetlenia  , jak wszystko w Przemyślu jest atrapą.  No cóż na koniec coś optymistycznego moje stare życiowe motto jacy wyborcy taka władza , jaki pan taki kram. Ale jak w królewskim mieście  w centralnym miejscy w rynku starego miasta pod oknami "wadzy" króluje jakiś tandetny krasnal szwejk , zaś  równie tandetna głowa ponoć Marszałka  Piłsudskiego zepchnięta od lat w ślepą uliczkę  Wodna , obsrywana nieustannie  przez miejscowe pieski , to co można wymagać od zawsze patriotycznych wcześniej i obecnie mających zawsze pełne   patosu usta kolejnych rządzących.  I uwaga na jutrzejsze sesji RM 20 maja go 9,00  szykuje nam nowy pomnik - obelisk jakiegoś księdza? Dziwię się że skomputeryzowany nowy młody i ponoć energiczny bo młody , przed wyborami zawsze aktywny w internecie obecnie nie zabiera głosu , nie podyskutuje z mieszkańcami na  argumenty , nie potwierdza ani nie zaprzeczy , myślę że ma argument jeden , jak poprzednik , nie ma pieniędzy , pusta kasa , może kiedyś  , może , może może. Pozdrawiam smętnie .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Wodnik - niezalogowany 2019-05-19 22:33:49

    To wszystko co opisujesz, jest niestety prawdą. Jedynie z czym się nie zgadzam, to Twój stosunek do pomnika Szwejka. Postać znana niemal na całym świecie. Symbol pacyfizmu. Chwała Haškowi za to, że w swej książce umieścił nasz Przemyśl. Takie pomniki przywracają uśmiech na twarzach. Turyści bardzo chętnie robią sobie z nim fotki. Ludzie mają już dość pomników przed, którymi palą się znicze. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama