Choć magistrat kategorycznie zaprzecza, zarówno handlujący, jak i mieszkańcy Przemyśla są zaniepokojeni przestojem na Zielonym Rynku. – Czyżby skończyły się pieniądze na prace modernizacyjne? – pytają retorycznie, telefonując do naszej redakcji.
Przebudowa placu handlowego „Zielony Rynek” w Przemyślu trwa, choć rzeczywiście można odnieść wrażenie, że zapanował zastój. Przypomnijmy, że to drugi i trzeci etap prac. Remont jednej trzeciej terenu został przeprowadzony kilka lat temu i od tego czasu władze miasta szukały dofinansowania na dokończenie inwestycji. Udało się[paywall]. Umowa o dotacji podpisana została przez ówczesnego zastępcę prezydenta miasta, Janusza Hamryszczaka, 10 sierpnia 2018 r. Remont współfinansowany jest z funduszy Unii Europejskiej, w ramach projektu „Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji i kultury, i powiązanej infrastruktury” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.
Na modernizowanym fragmencie prowadzone są prace z zakresu branży drogowej, budowlanej, sanitarnej i elektrycznej. Łącznie powstaną 53 nowoczesne stragany, 59 pawilonów handlowych i dwie studnie. Wybudowane zostanie zadaszenie ciągów pieszych 30 segmentów handlowych. Wszystko zostanie oświetlone, a teren odwodniony. Dojdzie do remontu i budowy nowego ogrodzenia. Całkowita wartość inwestycji to 4 mln 365 tys. 653 zł, z czego unijne dofinansowanie to 999 tys. 847 zł.
Remont jeszcze potrwa, więc zarówno sprzedający, jak i kupujący muszą się uzbroić w cierpliwość. Finał przewidywany jest dopiero na listopad 2020 r. Wspomniany termin nie jest zagrożony, o czym zapewnia rzecznik prasowy UM w Przemyślu Witold Wołczyk: – Nie ma żadnego wstrzymania prac modernizacyjnych prowadzonych na targowisku. Co najwyżej jest przerwa, którą można nazwać technologiczną. A pod tym sformułowaniem kryje się powód prozaiczny, chociaż dokuczliwy dla wielu z nas, czyli długotrwałe opady deszczu, które utrudniały prowadzenie prac budowlanych na wolnym powietrzu. Prace odbywają się zgodnie z harmonogramem i nie ma zagrożenia wydłużenia terminu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Rynek w remoncie.O dziwo jest bardziej przyjazny dla kupujących,można nawet powiedzieć bliżej cywilizacji.
Na razie , obserwuję to niemal codziennie wielki burdel. Po "ruszeniu z kopyta " na początku tej przebudowy czy modernizacji jak ktoś woli obecnie wszystko rozpieprzone , czyli handlujący kupcy i my kupujący czyli klienci widzimy powtarzający się jak zwykle w tym "PRZYMYŚLU" scenariusz , a to pogoda przeszkadza czyli kolejne powtarzające się pory roku, a to brak pieniędzy , a to firma nie taka, a to brak ludzi do pracy i wiele innych czynników subiektywnych i obiektywnych i jak zawsze w naszym upadłym grajdole byle jakość , olewajstwo i zwykła urzędnicza obojętność czyli popularny tumiwisizm . Przecież mamy przykłady przemyskiego partactwa i dziadostwa przy przebudowie zwanej dziwacznie pierwszym etapem . Patrzyliśmy wszyscy ze zgrozą i oczywiście pamiętamy te zmiany firm mających realizować zadanie , ta paskudna buda od ulicy wygląd ponurego posowieckiego bunkra , te niebezpieczne drewniane podesty które spowodowały i spowodują jeszcze wiele wypadków szczególnie ludzi starszych , to ponad dwuletnie opóźnienie , nowe przetargi na budowę , dopiero Firma z Mielca dokończyła to wielkie arcydzieło. Przecież Bakun jako stały bywalec tego siedliska brudu i dziadostwa i syfu zwanego o zgrozo rynkiem i to zielonym powinien to wiedzieć , Wie pan o tym obecny panie prezydencie miasta ponoć wolnego i królewskiego a tak naprawdę upadłej pod każdym względem mieściny która dryfuje powoli w stronę raczej Lubaczowa czy Przeworska nota bene piękne i czyste miasteczka , niż np. Krosna , Tarnobrzegu ,Stalowej Woli , Mielca , ba nawet Jarosławia dzięki mądrym rządom samorządowców i działalności energicznej i zaangażowanej w rozwój miasta posłanki p. Szmidt -Rodziewicz . A królewski Przemyśl , brudny , zapyziały , całe połacie kamienic obdarte z tynków , krzywe o obesrane chodniki , bez nauki na poziomie wyższym , setki pustych mieszkań i całych kamienic , ze sportowa pustynią , same jakieś 5 ligi w piłkę nożną . Nota bene dzisiaj przy pięknej pogodzie przechodziłem obok boiska Polonii , widok nędzy i rozpaczy , zardzewiała brama wejściowa , ba nawet nie odmalowany szyld , z daleka widok konstrukcji zwanej trybuną którą pozbyto się z Mielca ponad 40 lat temu co doskonale pamiętam , w tym czasie właśnie w Mielcu wybudowano dwa piękne stadiony a obecnie halę sportową z zapleczem za niemal 140 milionów. To świadczy o prężności Przemyśla pomijam czy Choma czy Bakun i tamten i obecny mają ten sam argument który powtarzają jak mantrę nie ma pieniędzy , może kiedyś , spłacamy długi , bo ob wodnica , bo , bo , bo ta sama zawsze melodia i śpiewka od lat i obecnie. Wszystkie małe miasteczka , mieściny jak Bircza , Żurawica Jarosław o innych miastach w rzeszowskim czy samym Rzeszowie nawet nie wspomnę bo szkoda nerwów a w Przemyślu nadal sala sportowa przebudowana z przedwojennej ujeżdżalni koni wojskowych , baseny ma Przeworsk czy wspomniany już Jarosław i inne miasta i miasteczka w Przemyślu stary, zużyty basen dla przedszkolaków który nie spełnia już żadnego standartu , a gdzie zwykły basen otwarty na lato dalej zaproponują stary poczciwy San i to najbliższa plaża w Ostrowie. I dalej mantra o zespołach basenów za ok. 50 milionów kiedy do dzisiaj czekamy jako mieszkańcy na prosty otwarty basen na lato, powtarzam na lato , osobiście doczekałem się emerytury i wątpię czy przy tej "wadzy" , przy bakunowcach już 19 , podobnie jak chomowcach się doczekam , za to mam wannę a więc mam basen w domu. Tyle osobistej dygresji bo mi nie do śmiechu patrzą na moje od ponad 60 lat "miasto", którego szkoda , szkoda Przemyśla. To tak w skrócie i to największym , w nawiązaniu do tego tematu , wstyd pisać , zielonego rynku" , nie widzę tego dobrze , w Przemyślu nic nie wychodzi , wszystkiego czego się dotkną to spieprzą, przypomnę boisko Czuwaju jako obecnie Stadion Miejski , śmieszne nie, kilkakrotnie poprawiana płyta boiskowa , a światło elektryczne , hm czy ktoś mi powie , podpowie czy od ponad 6 lat choć raz zagrano przy świetle elektrycznym , przecież to zwykła atrapa oświetlenia , jak wszystko w Przemyślu jest atrapą. No cóż na koniec coś optymistycznego moje stare życiowe motto jacy wyborcy taka władza , jaki pan taki kram. Ale jak w królewskim mieście w centralnym miejscy w rynku starego miasta pod oknami "wadzy" króluje jakiś tandetny krasnal szwejk , zaś równie tandetna głowa ponoć Marszałka Piłsudskiego zepchnięta od lat w ślepą uliczkę Wodna , obsrywana nieustannie przez miejscowe pieski , to co można wymagać od zawsze patriotycznych wcześniej i obecnie mających zawsze pełne patosu usta kolejnych rządzących. I uwaga na jutrzejsze sesji RM 20 maja go 9,00 szykuje nam nowy pomnik - obelisk jakiegoś księdza? Dziwię się że skomputeryzowany nowy młody i ponoć energiczny bo młody , przed wyborami zawsze aktywny w internecie obecnie nie zabiera głosu , nie podyskutuje z mieszkańcami na argumenty , nie potwierdza ani nie zaprzeczy , myślę że ma argument jeden , jak poprzednik , nie ma pieniędzy , pusta kasa , może kiedyś , może , może może. Pozdrawiam smętnie .
To wszystko co opisujesz, jest niestety prawdą. Jedynie z czym się nie zgadzam, to Twój stosunek do pomnika Szwejka. Postać znana niemal na całym świecie. Symbol pacyfizmu. Chwała Haškowi za to, że w swej książce umieścił nasz Przemyśl. Takie pomniki przywracają uśmiech na twarzach. Turyści bardzo chętnie robią sobie z nim fotki. Ludzie mają już dość pomników przed, którymi palą się znicze.
Do Wodnika. Po pierwsze nigdzie nie napisałem że szewejk nie może był w Przemyślu , mam jedynie ogromne jak ocean zastrzeżenie co do rangi postaci : głowa (to żaden pomnik) Marszałka Polski , twórcy naszej niepodległości Józefa Piłsudskiego w ciemnym zaułku na Wodnej , krasnal szwejk - fikcyjny wojak z powieści Haszka w centralnym puncie Rynku Starego Miasta. Dodam że sam Haszek , był sympatykiem sowieckich bolszewików , popierał Lenina i Stalina , bolszewicka rewolucję , był komisarzem politycznym w armii czerwonej (politrukiem) Ponadto szydził z Polski i Polaków , naśmiewał się z naszych czyli polskich zwyczajów narodowych , religii , jako bolszewik był do Polski wrogo nastawiony.- Po trzecie , co ważne ten niby pomniczek tego twojego ulubieńca z pieskiem jest zwykłą tandetą nie mającą żadnej wartości , szczególnie artystycznej. Nie rozumiem jak była już konserwatorka zabytków mogła zezwolić na zaśmiecenie zabytkowej przestrzeni głównego Rynku Starego Miasta takim czymś , szczególnie że obok znajdują się zabytkowe i wartościowe artystycznie , przepiękne pomniki tj. ponad 120 letni naszego narodowego wieszcza Adama Mickiewicza i 137 letni wspaniały pomnik Króla Polski Jana III Sobieskiego którym nieustannie przechodząc się zachwycam. Zresztą równie tandetne pseudo pomniki tego ułana , piechura i konia jako dar Wielkiego Marszałka Koronnego Kuchcińskiego równie nigdy nie powinny być w zabytkowej przestrzeni Starówki , raczej nad Sanem , w paskudnym parku na Jagiellońskiej , na placu zabaw. Nie wiem i nie rozumiem kto daje takie zezwolenia na psucie zabytkowej przestrzeni tandetą. Tyle wyjaśniania i zarazem nauka historii dla młodego jak myślę człowieka.
Pomnik przy Wodnej to nieporozumienie. Forma i miejsce fatalne. Ponoć kiedyś w tym miejscu istniały szalety. Przykład bezmyślności. Ułan i piechur są zaś pomnikiem - podziękowaniem, dla bratanków za poparcie nieudolnej polityki. Co się tyczy Szwejka, dalej będę go bronił. Dlaczego? Postać choć fikcyjna, jest symbolem antymilitarnym, antywojennym. Powieść Haška jest doskonałą lekcją historii o I wojnie światowej. Cokolwiek mówić o autorze, to chwała mu za to, że umieścił na swych kartach Przemyśl. Józef Szwejk jest częścią popkultury. Postać sympatyczna. Turyści z kraju i zagranicy robią sobie zdjęcia z nim. Przy innych pomnikach nie. Tak czy owak jest to cudowna reklama dla naszego miasta. Wiem, że są ludzie w naszym grodzie, których ten pomnik kłuję w oczy. Rynek to jednak miejsce na relaks, odpoczynek i rozrywkę. Po za tym, ludzie mają już dość martyroligii. Tak jest w całej Europie. " Posłusznie melduję, panie oberlejtnant, że wszystko jest w porządku,tylko kot jest gałgan i zeżarł kanarka."
obserwatorze,jesteś starym stetryczałym,wiecznie niezadowolonym pampersiakiem.
Do analfabety p-k.Skoro tak piszesz to okey przyjmuje , jestem emerytem a więc w wieku nieco więcej od twoich rodziców. Myślę że jesteś w stanie napisać coś optymistycznego na temat Przemyśla i jego rozwoju bo osobiście panie kolego nic optymistycznego napisać nie mogę. A te chamskie odzywki skieruj do swojej mamusi czy tatusia którzy nic cię nie nauczyli . Sumując zamiast merytorycznego wpisu obraźliwe , prostackie słowa, pamiętaj że jeśli Bóg pozwoli ci dożyć emerytury będzie kiedy " pampersiakiem " dziwne słowo , a czas biegnie prędko , zbyt prędko.
Pisz Pan natychmiast do IPN! Szwejka trzeba usunąć, natychmiast bo to dziecko wrogiego nam Haszka
Prezydent w swej "kreatywności" złożył propozycję wykonawcy, aby ten dalej kontynuował 3 etap prac o wartości 3 mln, a miasto zapłaci z budżetu w 2020 roku. Konkretna propozycja. Oczywiście wykonawca tylko się uśmiechnął...
Rynek w remoncie.O dziwo jest bardziej przyjazny dla kupujących,można nawet powiedzieć bliżej cywilizacji.
Na razie , obserwuję to niemal codziennie wielki burdel. Po "ruszeniu z kopyta " na początku tej przebudowy czy modernizacji jak ktoś woli obecnie wszystko rozpieprzone , czyli handlujący kupcy i my kupujący czyli klienci widzimy powtarzający się jak zwykle w tym "PRZYMYŚLU" scenariusz , a to pogoda przeszkadza czyli kolejne powtarzające się pory roku, a to brak pieniędzy , a to firma nie taka, a to brak ludzi do pracy i wiele innych czynników subiektywnych i obiektywnych i jak zawsze w naszym upadłym grajdole byle jakość , olewajstwo i zwykła urzędnicza obojętność czyli popularny tumiwisizm . Przecież mamy przykłady przemyskiego partactwa i dziadostwa przy przebudowie zwanej dziwacznie pierwszym etapem . Patrzyliśmy wszyscy ze zgrozą i oczywiście pamiętamy te zmiany firm mających realizować zadanie , ta paskudna buda od ulicy wygląd ponurego posowieckiego bunkra , te niebezpieczne drewniane podesty które spowodowały i spowodują jeszcze wiele wypadków szczególnie ludzi starszych , to ponad dwuletnie opóźnienie , nowe przetargi na budowę , dopiero Firma z Mielca dokończyła to wielkie arcydzieło. Przecież Bakun jako stały bywalec tego siedliska brudu i dziadostwa i syfu zwanego o zgrozo rynkiem i to zielonym powinien to wiedzieć , Wie pan o tym obecny panie prezydencie miasta ponoć wolnego i królewskiego a tak naprawdę upadłej pod każdym względem mieściny która dryfuje powoli w stronę raczej Lubaczowa czy Przeworska nota bene piękne i czyste miasteczka , niż np. Krosna , Tarnobrzegu ,Stalowej Woli , Mielca , ba nawet Jarosławia dzięki mądrym rządom samorządowców i działalności energicznej i zaangażowanej w rozwój miasta posłanki p. Szmidt -Rodziewicz . A królewski Przemyśl , brudny , zapyziały , całe połacie kamienic obdarte z tynków , krzywe o obesrane chodniki , bez nauki na poziomie wyższym , setki pustych mieszkań i całych kamienic , ze sportowa pustynią , same jakieś 5 ligi w piłkę nożną . Nota bene dzisiaj przy pięknej pogodzie przechodziłem obok boiska Polonii , widok nędzy i rozpaczy , zardzewiała brama wejściowa , ba nawet nie odmalowany szyld , z daleka widok konstrukcji zwanej trybuną którą pozbyto się z Mielca ponad 40 lat temu co doskonale pamiętam , w tym czasie właśnie w Mielcu wybudowano dwa piękne stadiony a obecnie halę sportową z zapleczem za niemal 140 milionów. To świadczy o prężności Przemyśla pomijam czy Choma czy Bakun i tamten i obecny mają ten sam argument który powtarzają jak mantrę nie ma pieniędzy , może kiedyś , spłacamy długi , bo ob wodnica , bo , bo , bo ta sama zawsze melodia i śpiewka od lat i obecnie. Wszystkie małe miasteczka , mieściny jak Bircza , Żurawica Jarosław o innych miastach w rzeszowskim czy samym Rzeszowie nawet nie wspomnę bo szkoda nerwów a w Przemyślu nadal sala sportowa przebudowana z przedwojennej ujeżdżalni koni wojskowych , baseny ma Przeworsk czy wspomniany już Jarosław i inne miasta i miasteczka w Przemyślu stary, zużyty basen dla przedszkolaków który nie spełnia już żadnego standartu , a gdzie zwykły basen otwarty na lato dalej zaproponują stary poczciwy San i to najbliższa plaża w Ostrowie. I dalej mantra o zespołach basenów za ok. 50 milionów kiedy do dzisiaj czekamy jako mieszkańcy na prosty otwarty basen na lato, powtarzam na lato , osobiście doczekałem się emerytury i wątpię czy przy tej "wadzy" , przy bakunowcach już 19 , podobnie jak chomowcach się doczekam , za to mam wannę a więc mam basen w domu. Tyle osobistej dygresji bo mi nie do śmiechu patrzą na moje od ponad 60 lat "miasto", którego szkoda , szkoda Przemyśla. To tak w skrócie i to największym , w nawiązaniu do tego tematu , wstyd pisać , zielonego rynku" , nie widzę tego dobrze , w Przemyślu nic nie wychodzi , wszystkiego czego się dotkną to spieprzą, przypomnę boisko Czuwaju jako obecnie Stadion Miejski , śmieszne nie, kilkakrotnie poprawiana płyta boiskowa , a światło elektryczne , hm czy ktoś mi powie , podpowie czy od ponad 6 lat choć raz zagrano przy świetle elektrycznym , przecież to zwykła atrapa oświetlenia , jak wszystko w Przemyślu jest atrapą. No cóż na koniec coś optymistycznego moje stare życiowe motto jacy wyborcy taka władza , jaki pan taki kram. Ale jak w królewskim mieście w centralnym miejscy w rynku starego miasta pod oknami "wadzy" króluje jakiś tandetny krasnal szwejk , zaś równie tandetna głowa ponoć Marszałka Piłsudskiego zepchnięta od lat w ślepą uliczkę Wodna , obsrywana nieustannie przez miejscowe pieski , to co można wymagać od zawsze patriotycznych wcześniej i obecnie mających zawsze pełne patosu usta kolejnych rządzących. I uwaga na jutrzejsze sesji RM 20 maja go 9,00 szykuje nam nowy pomnik - obelisk jakiegoś księdza? Dziwię się że skomputeryzowany nowy młody i ponoć energiczny bo młody , przed wyborami zawsze aktywny w internecie obecnie nie zabiera głosu , nie podyskutuje z mieszkańcami na argumenty , nie potwierdza ani nie zaprzeczy , myślę że ma argument jeden , jak poprzednik , nie ma pieniędzy , pusta kasa , może kiedyś , może , może może. Pozdrawiam smętnie .
To wszystko co opisujesz, jest niestety prawdą. Jedynie z czym się nie zgadzam, to Twój stosunek do pomnika Szwejka. Postać znana niemal na całym świecie. Symbol pacyfizmu. Chwała Haškowi za to, że w swej książce umieścił nasz Przemyśl. Takie pomniki przywracają uśmiech na twarzach. Turyści bardzo chętnie robią sobie z nim fotki. Ludzie mają już dość pomników przed, którymi palą się znicze.