Reklama

Modlitwy i kwiaty przed ścianą rozstrzeliwań

05/02/2022 13:00

27 stycznia na Podkarpaciu już po raz czternasty obchodzono Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu, ustanowiony na pamiątkę wyzwolenia obozu Auschwitz Birkenau, które miało miejsce tego styczniowego dnia 1945 roku. W Jarosławiu pamięć ofiar Holocaustu wspominano na terenie benedyktyńskiego opactwa.

Po raz kolejny Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu ze względu na sytuację epidemiczną obchodzono w okrojonej formule.

Zamiast spotkania w szerokim gronie, na którym zwykle pojawiali się ocaleni i ich rodziny, osoby ratujące Żydów podczas II wojny światowej, a także[paywall] zamiast modlitwy za zamarłych i wykładów po zakończeniu części ceremonialnej, było kameralne złożenie wieńców i zapalenie zniczy.

Tego symbolicznego gestu dokonano pod ścianą rozstrzeliwań więźniów na terenie jarosławskiego opactwa. Uroczystość poprowadził prof. Wacław Wierzbieniec, historyk Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W imieniu burmistrza miasta hołd ofiarom oddał wiceburmistrz Dariusz Tracz, a reprezentację rady miejskiej stanowiły Agnieszka Wywrót i Jolanta Makarowska.

W uroczystościach wziął udział również przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Jarosławiu wicestarosta Mariusz Trojak.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama