27 stycznia na Podkarpaciu już po raz czternasty obchodzono Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu, ustanowiony na pamiątkę wyzwolenia obozu Auschwitz Birkenau, które miało miejsce tego styczniowego dnia 1945 roku. W Jarosławiu pamięć ofiar Holocaustu wspominano na terenie benedyktyńskiego opactwa.
Po raz kolejny Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu ze względu na sytuację epidemiczną obchodzono w okrojonej formule.
Zamiast spotkania w szerokim gronie, na którym zwykle pojawiali się ocaleni i ich rodziny, osoby ratujące Żydów podczas II wojny światowej, a także[paywall] zamiast modlitwy za zamarłych i wykładów po zakończeniu części ceremonialnej, było kameralne złożenie wieńców i zapalenie zniczy.
Tego symbolicznego gestu dokonano pod ścianą rozstrzeliwań więźniów na terenie jarosławskiego opactwa. Uroczystość poprowadził prof. Wacław Wierzbieniec, historyk Uniwersytetu Rzeszowskiego.
W imieniu burmistrza miasta hołd ofiarom oddał wiceburmistrz Dariusz Tracz, a reprezentację rady miejskiej stanowiły Agnieszka Wywrót i Jolanta Makarowska.
W uroczystościach wziął udział również przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Jarosławiu wicestarosta Mariusz Trojak.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze